Larsas Lyft & Specialtransporter AB
559219-8955Aktiebolagreg. 2019
Bollnäs, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2021Omsättning
2 269 tkr
Resultat efter fin. poster
79 tkr
Soliditet
5 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Skogsvägen 32, 821 35 Bollnäs
Postadress
c/o Larsaslyft & Specialtransporter Ab, Skogsvägen 32, 821 35 Bollnäs
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva kranbilsverksamhet för transport och lyft samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 882 tkr | 196 tkr | 204 tkr |
| 2021 | 2 269 tkr | 79 tkr | 164 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 4,8 % – branschmedian 43,6 %
Vinstmarginal 3,5 % – branschmedian 5 %
Omsättningstillväxt 157,3 % – branschmedian 0,3 %
Median för 10091 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 269 | 882 |
| Övriga rörelseintäkter | 9 | 0 |
| Rörelseintäkter | 2 278 | 882 |
| Råvaror och förnödenheter | 660 | 216 |
| Handelsvaror | 16 | 30 |
| Övriga externa kostnader | 314 | 99 |
| Personalkostnader | 578 | 76 |
| Av- och nedskrivningar | 521 | 214 |
| Övriga rörelsekostnader | 13 | 0 |
| Rörelsekostnader | 2 102 | 634 |
| Rörelseresultat | 176 | 248 |
| Räntekostnader och liknande | 96 | 52 |
| Finansiella poster | −96 | −52 |
| Resultat efter finansiella poster | 79 | 196 |
| Resultat före skatt | 79 | 196 |
| Skatt på årets resultat | 19 | 42 |
| Årets resultat | 60 | 154 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 887 | 3 441 |
| Anläggningstillgångar | 2 887 | 3 441 |
| Kundfordringar | 264 | 265 |
| Kortfristiga fordringar | 297 | 273 |
| Kassa och bank | 202 | 176 |
| Omsättningstillgångar | 500 | 449 |
| Summa tillgångar | 3 387 | 3 890 |
| Aktiekapital | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 54 | 0 |
| Fritt eget kapital | 114 | 154 |
| Eget kapital | 164 | 204 |
| Långfristiga skulder | 2 354 | 2 859 |
| Leverantörsskulder | 63 | 79 |
| Skatteskulder | 61 | 42 |
| Kortfristiga skulder | 869 | 828 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 387 | 3 890 |
Anställda och utdelning
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Soliditet | 4,8 % | 5,2 % |
| Kassalikviditet | 58 % | 54 % |
| Rörelsemarginal | 7,8 % | 28,1 % |
| Vinstmarginal | 3,5 % | 22,2 % |
| Omsättningstillväxt | 157,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 36,8 % | 75,5 % |
| Omsättning per anställd | 2 269 tkr | 882 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 60 tkr | 154 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 60 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −154 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 154 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 164 tkr | 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 60 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | – |
| Forslag disposition | 114 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 114 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 27 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 2 887 tkr | 3 441 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 3 617 tkr | 3 655 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 730 tkr | 214 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 38 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 521 tkr | 214 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 5 tkr | 0 |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 372 tkr | 826 tkr |
| Medel disponera | 114 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 119 tkr | 80 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 547 tkr | 557 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 354 tkr | 2 859 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 867 tkr | 3 380 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 2 867 tkr | 3 380 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder belopp | −2 354 tkr | −2 859 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 79 tkr | 69 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Larsas Lyft & Specialtransporter ABHuvudarbetsställe
Skogsvägen 32, 821 35 Bollnäs
Taxi & transport
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559219-8955
Registreringsdatum
25 september 2019
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Bollnäs, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Taxi & transport
- SNI 49.410 – Vägtransport, godstrafik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.