Larsson Entreprenad i Enköping AB
556671-0223Aktiebolagreg. 2004
Enköping, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
12 694 tkr
Resultat efter fin. poster
320 tkr
Soliditet
51 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sämskarbogatan 6, 745 33 Enköping
Postadress
c/o Fyrklövern Ekonomi & Juridik Ab, Sämskarbogatan 6, 745 33 Enköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra byggnadsarbeten samt fastighetsskötsel samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 5 406 tkr | −380 tkr | – |
| 2019 | 10 351 tkr | 466 tkr | – |
| 2020 | 12 715 tkr | 2 045 tkr | – |
| 2021 | 16 725 tkr | 1 786 tkr | 3 033 tkr |
| 2022 | 24 792 tkr | 3 982 tkr | 3 972 tkr |
| 2023 | 23 693 tkr | −3 164 tkr | 1 545 tkr |
| 2024 | 16 288 tkr | 1 131 tkr | 2 611 tkr |
| 2025 | 12 694 tkr | 320 tkr | 2 739 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 50,7 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 2,5 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −22,1 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 694 | 16 288 | 23 693 | 24 792 | 16 725 | 12 715 | 10 351 | 5 406 |
| Övriga rörelseintäkter | 45 | 11 | 0 | 224 | 51 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 12 739 | 16 299 | 23 693 | 25 016 | 16 776 | – | – | – |
| Handelsvaror | 8 166 | 10 371 | 21 802 | 17 775 | 12 135 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 576 | 2 918 | 3 097 | 1 483 | 1 156 | – | – | – |
| Personalkostnader | 1 296 | 1 294 | 1 339 | 1 221 | 1 154 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 405 | 500 | 517 | 571 | 498 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | 0 | 15 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 12 445 | 15 082 | 26 755 | 21 050 | 14 957 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 295 | 1 217 | −3 062 | 3 966 | 1 819 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 11 | 2 | −16 | 17 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −14 | 88 | 86 | 1 | 32 | – | – | – |
| Finansiella poster | 25 | −87 | −102 | 16 | −32 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 320 | 1 131 | −3 164 | 3 982 | 1 786 | 2 045 | 466 | −380 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −64 | 1 737 | −1 565 | −587 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 320 | 1 066 | −1 427 | 2 417 | 1 200 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 192 | – | 0 | 478 | 255 | – | – | – |
| Årets resultat | 128 | 1 066 | −1 427 | 1 939 | 944 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 242 | 2 647 | 3 416 | 4 714 | 2 996 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 421 | 841 | 1 786 | 300 | 205 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 663 | 3 488 | 5 202 | 5 014 | 3 201 | – | – | – |
| Kundfordringar | 1 998 | 3 307 | 3 454 | 2 641 | 2 429 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 899 | 4 872 | 5 254 | 7 434 | 3 273 | – | – | – |
| Kassa och bank | 382 | 413 | 58 | 863 | 895 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 281 | 5 284 | 5 312 | 8 297 | 4 168 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 7 943 | 8 773 | 10 514 | 13 311 | 7 369 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 2 491 | 1 425 | 2 852 | 1 913 | 1 968 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 619 | 2 491 | 1 425 | 3 852 | 2 913 | – | – | – |
| Eget kapital | 2 739 | 2 611 | 1 545 | 3 972 | 3 033 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 626 | 1 626 | 1 626 | 3 363 | 1 798 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 1 347 | 48 | 806 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 930 | 4 131 | 5 220 | 4 290 | 774 | – | – | – |
| Skatteskulder | 195 | 3 | 189 | 9 | 228 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 3 578 | 4 535 | 5 996 | 5 928 | 1 732 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 943 | 8 773 | 10 514 | 13 311 | 7 369 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 1 000 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,7 % | 44,5 % | 27 % | 49,9 % | 60,5 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 120 % | 117 % | 89 % | 140 % | 241 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,3 % | 7,5 % | −12,9 % | 16 % | 10,9 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 2,5 % | 6,9 % | −13,4 % | 16,1 % | 10,7 % | 16,1 % | 4,5 % | −7 % |
| Omsättningstillväxt | −22,1 % | −31,3 % | −4,4 % | 48,2 % | 31,5 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,7 % | 40,8 % | −92,3 % | 48,8 % | 31,1 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 6 347 tkr | 8 144 tkr | 11 847 tkr | 12 396 tkr | 8 363 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 1 626 tkr | 1 626 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 200 tkr | 300 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 128 tkr | 1 066 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 128 tkr | 1 066 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 066 tkr | 1 427 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 066 tkr | −1 427 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 739 tkr | 2 611 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 128 tkr | 1 066 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 1 221 tkr | 541 tkr |
| Forslag disposition | 2 619 tkr | 2 491 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 619 tkr | 2 491 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 262 tkr | 893 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 276 tkr | 1 530 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 562 tkr | 2 562 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 286 tkr | 1 032 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 254 tkr | 289 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 64 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 965 tkr | 1 117 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 3 125 tkr | 3 125 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 2 160 tkr | 2 008 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 300 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 152 tkr | 211 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 30 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 638 tkr | 672 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 309 tkr | 250 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 144 tkr | 151 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Larsson Entreprenad i Enköping ABHuvudarbetsställe
Sämskarbogatan 6, 745 33 Enköping
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556671-0223
Registreringsdatum
18 november 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Enköping, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.