swereg

Larsson Trädgård & Odling AB

559362-5469Aktiebolagreg. 2022

Bemanning & rekrytering
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Löddeköpinge, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 001 tkr

−50 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−18 tkr

−106 % mot föregående år

Soliditet

41 %

+1,3 p.e. mot föregående år

Anställda

1

−50 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Davidslidsvägen 23, 246 52 Löddeköpinge

Postadress

Davidslidsvägen 23, 246 52 Löddeköpinge

Verksamhetsbeskrivning

Företaget ska bedriva trädgårdstjänster såsom skötsel, anläggning, konsult och design. Snickeritjänster i utemiljö. Företaget ska bedriva konsulttjänster inom trädgård och anläggning.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022826 tkr302 tkr205 tkr
20231 328 tkr33 tkr229 tkr
20241 992 tkr292 tkr391 tkr
20251 001 tkr−18 tkr412 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 41,2 % – branschmedian 56,9 %

Vinstmarginal −1,8 % – branschmedian 7,6 %

Omsättningstillväxt −49,8 % – branschmedian −3,8 %

Median för 5476 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning1 0011 9921 328826
Övriga rörelseintäkter1–––
Rörelseintäkter1 0021 9921 328826
Råvaror och förnödenheter1991879711
Övriga externa kostnader400562494120
Personalkostnader386922693393
Av- och nedskrivningar152––
Rörelsekostnader1 0001 6741 285524
Rörelseresultat231843302
Ränteintäkter och liknande000–
Räntekostnader och liknande1927110
Finansiella poster−19−27−11−0
Resultat efter finansiella poster−1829233302
Bokslutsdispositioner50−800−75
Resultat före skatt3221233227
Skatt på årets resultat1150947
Årets resultat2116224180

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar137152––
Anläggningstillgångar137152––
Kundfordringar386401371434
Kortfristiga fordringar461430372444
Kassa och bank603706699417
Omsättningstillgångar1 0641 1351 071860
Summa tillgångar1 2011 2881 071860
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat3662041800
Fritt eget kapital387366204180
Eget kapital412391229205
Obeskattade reserver1051557575
Leverantörsskulder01036–
Skatteskulder0215647
Kortfristiga skulder684742767580
Summa eget kapital och skulder1 2011 2881 071860

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Medelantal anställda1232
Föreslagen utdelning (tkr)0000

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet41,2 %39,9 %26,9 %30,8 %
Kassalikviditet156 %153 %140 %148 %
Rörelsemarginal0,2 %16 %3,3 %36,6 %
Vinstmarginal−1,8 %14,6 %2,5 %36,6 %
Omsättningstillväxt−49,8 %50 %60,7 %–
Avkastning på eget kapital5,1 %41,4 %10,3 %87,8 %
Omsättning per anställd1 001 tkr996 tkr443 tkr413 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (15)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Arets resultat eget kapital21 tkr162 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat21 tkr162 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−162 tkr−24 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning162 tkr24 tkr
Forandring periodiseringsfond50 tkr−80 tkr
Forslag disposition387 tkr366 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning387 tkr366 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar137 tkr152 tkr
Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden155 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar18 tkr–
Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar15 tkr–
Ovriga fordringar kortfristiga75 tkr29 tkr
Ovriga kortfristiga skulder150 tkr178 tkr
Periodiseringsfonder105 tkr155 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter534 tkr534 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 26 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Larsson Trädgård & Odling ABHuvudarbetsställe

    Davidslidsvägen 23, 246 52 Löddeköpinge

    Bemanning & rekrytering

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559362-5469

Registreringsdatum

26 januari 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Kävlinge, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Bemanning & rekrytering

  • SNI 78.201 – Personaluthyrning
  • SNI 81.300 – Skötsel och underhåll av grönytor

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler