Larssons Mekaniska Fastighets AB
556721-6444Aktiebolagreg. 2007
Bjärred, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
900 tkr
Resultat efter fin. poster
158 tkr
Soliditet
16 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södra Västkustvägen 19, 237 36 Bjärred
Postadress
Södra Västkustvägen 19, 237 36 Bjärred
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 330 tkr | −47 tkr | – |
| 2020 | 780 tkr | 4 tkr | – |
| 2021 | 600 tkr | 33 tkr | 186 tkr |
| 2022 | 720 tkr | 150 tkr | 306 tkr |
| 2023 | 960 tkr | 72 tkr | 363 tkr |
| 2024 | 1 224 tkr | 91 tkr | 436 tkr |
| 2025 | 900 tkr | 158 tkr | 562 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 15,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 17,6 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −26,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 900 | 1 224 | 960 | 720 | 600 | 780 | 330 |
| Rörelseintäkter | 900 | 1 224 | 960 | 720 | 600 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 20 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 163 | 542 | 316 | 109 | 122 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 414 | 387 | 364 | 343 | 343 | – | – |
| Rörelsekostnader | 597 | 928 | 681 | 452 | 465 | – | – |
| Rörelseresultat | 303 | 296 | 279 | 268 | 135 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 146 | 205 | 208 | 118 | 102 | – | – |
| Finansiella poster | −145 | −205 | −208 | −118 | −102 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 158 | 91 | 72 | 150 | 33 | 4 | −47 |
| Resultat före skatt | 158 | 91 | 72 | 150 | 33 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 32 | 19 | 15 | 29 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 126 | 72 | 57 | 120 | 33 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 908 | 3 197 | 3 518 | 3 666 | 4 009 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 908 | 3 197 | 3 518 | 3 666 | 4 009 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 273 | 303 | 160 | 182 | 46 | – | – |
| Kassa och bank | 424 | 193 | 7 | 13 | 191 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 697 | 497 | 167 | 196 | 237 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 605 | 3 694 | 3 685 | 3 862 | 4 246 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 336 | 263 | 206 | 86 | 53 | – | – |
| Fritt eget kapital | 462 | 336 | 263 | 206 | 86 | – | – |
| Eget kapital | 562 | 436 | 363 | 306 | 186 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 843 | 2 978 | 3 113 | 3 236 | 3 371 | – | – |
| Leverantörsskulder | 58 | 121 | 37 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 8 | 16 | 39 | 27 | 8 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 201 | 281 | 209 | 319 | 689 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 605 | 3 694 | 3 685 | 3 862 | 4 246 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 15,6 % | 11,8 % | 9,9 % | 7,9 % | 4,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 346 % | 177 % | 80 % | 61 % | 34 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 33,7 % | 24,2 % | 29,1 % | 37,2 % | 22,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 17,6 % | 7,4 % | 7,5 % | 20,8 % | 5,5 % | 0,5 % | −14,1 % |
| Omsättningstillväxt | −26,5 % | 27,5 % | 33,3 % | 20 % | −23,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 22,4 % | 16,6 % | 15,7 % | 39,3 % | 17,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 126 tkr | 72 tkr |
| Byggnader mark | 2 373 tkr | 2 632 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 7 138 tkr | 7 138 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 4 765 tkr | 4 506 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 259 tkr | 273 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 126 tkr | 72 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −72 tkr | −57 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 72 tkr | 57 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 264 tkr |
| Forslag disposition | 462 tkr | 336 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 462 tkr | 336 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 452 tkr | 565 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 277 tkr | 1 277 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 825 tkr | 712 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 66 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 113 tkr | 113 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 2 303 tkr | 2 438 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 83 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 125 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 42 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 125 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 42 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 273 tkr | 39 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 8 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 135 tkr | 135 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 843 tkr | 2 978 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Larssons Mekaniska Fastighets ABHuvudarbetsställe
Södra Västkustvägen 19, 237 36 Bjärred
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556721-6444
Registreringsdatum
24 januari 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lomma, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.