Laser och Skönhetskliniken i Norrköping AB
556861-0207Aktiebolagreg. 2011
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2020Omsättning
1 375 tkr
Resultat efter fin. poster
−19 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Drottninggatan 63 A, 602 32 Norrköping
Postadress
Drottninggatan 63 A, 602 32 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva laser och skönhetsbehandlingar, vaxning och försäljning av skönhetsprodukter.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2 494 tkr | 625 tkr | – |
| 2017 | 2 286 tkr | 519 tkr | – |
| 2018 | 2 009 tkr | 373 tkr | – |
| 2019 | 1 752 tkr | 266 tkr | 954 tkr |
| 2020 | 1 375 tkr | −19 tkr | 1 002 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,3 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal −1,4 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −21,5 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 375 | 1 752 | 2 009 | 2 286 | 2 494 |
| Övriga rörelseintäkter | 40 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 415 | 1 752 | – | – | – |
| Handelsvaror | 433 | 516 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 278 | 248 | – | – | – |
| Personalkostnader | 617 | 618 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 106 | 104 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 434 | 1 486 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −19 | 267 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −19 | 266 | 373 | 519 | 625 |
| Bokslutsdispositioner | 84 | 11 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 65 | 277 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 17 | 62 | – | – | – |
| Årets resultat | 48 | 215 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 39 | 104 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 39 | 104 | – | – | – |
| Varulager | 29 | 97 | – | – | – |
| Kundfordringar | 9 | 64 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 221 | 155 | – | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 30 | 0 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 246 | 1 367 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 525 | 1 619 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 1 564 | 1 723 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 904 | 689 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 952 | 904 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 002 | 954 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 398 | 482 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 4 | 30 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 164 | 287 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 564 | 1 723 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,3 % | 77,6 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 910 % | 531 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −1,4 % | 15,2 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −1,4 % | 15,2 % | 18,6 % | 22,7 % | 25,1 % |
| Omsättningstillväxt | −21,5 % | −12,8 % | −12,1 % | −8,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,8 % | 22,5 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 688 tkr | 1 752 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 48 tkr | 215 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 48 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −215 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 215 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 84 tkr | 11 tkr |
| Forskott fran kunder | 17 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 952 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 952 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 88 tkr | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 39 tkr | 104 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 938 tkr | 897 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 899 tkr | 793 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 41 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 106 tkr | 104 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 29 tkr | 97 tkr |
| Medel disponera | 952 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 123 tkr | 54 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 30 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 79 tkr | 163 tkr |
| Periodiseringsfonder | 398 tkr | 482 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 65 tkr | 94 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Laser och Skönhetskliniken i Norrköping ABHuvudarbetsställe
Drottninggatan 63 A, 602 32 Norrköping
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556861-0207
Registreringsdatum
11 augusti 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.