Lasergruppen i Malmö AB
559142-0210Aktiebolagreg. 2017
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
2 104 tkr
Resultat efter fin. poster
395 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
1.5
Lasergruppen | Permanent hårborttagning, Hudföryngring / IPL i Malmö.
Permanent hårborttagning, hudföryngring IPL i Malmö. Det bästa inom laserbehandling och estetisk medicin.
lasergruppen.se
Adresser
Besöksadress
Fågelbacksgatan 9 C, 217 44 Malmö
Postadress
c/o Kronprinsens Läkarhus, Fågelbacksgatan 9 C, 217 44 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Laser och hudvårdsklinik som utför kosmetiska laser och ipl behandlingar för hårborttagning och hudföryngring samt sälja hudvårdsprodukter framtagna av läkare.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 938 tkr | 508 tkr | – |
| 2020 | 2 248 tkr | 606 tkr | – |
| 2021 | 2 307 tkr | 769 tkr | 608 tkr |
| 2022 | 2 509 tkr | 824 tkr | 595 tkr |
| 2023 | 2 145 tkr | 505 tkr | 608 tkr |
| 2024 | 2 149 tkr | 350 tkr | 464 tkr |
| 2025 | 2 136 tkr | 241 tkr | 486 tkr |
| 2026 | 2 104 tkr | 395 tkr | 488 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,5 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 18,8 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −1,5 % – branschmedian 2 %
Median för 10753 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 104 | 2 136 | 2 149 | 2 145 | 2 509 | 2 307 | 2 248 | 1 938 |
| Övriga rörelseintäkter | 30 | 68 | 2 | 58 | 1 | 187 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 134 | 2 204 | 2 151 | 2 203 | 2 511 | 2 495 | – | – |
| Handelsvaror | 185 | 287 | 254 | 266 | 255 | 288 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 478 | 523 | 429 | 432 | 615 | 744 | – | – |
| Personalkostnader | 1 076 | 1 167 | 1 134 | 1 000 | 816 | 692 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 740 | 1 978 | 1 817 | 1 698 | 1 686 | 1 724 | – | – |
| Rörelseresultat | 395 | 226 | 334 | 505 | 825 | 770 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 15 | 17 | 1 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 15 | 16 | 0 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 395 | 241 | 350 | 505 | 824 | 769 | 606 | 508 |
| Bokslutsdispositioner | 118 | 300 | −95 | −130 | −208 | −150 | – | – |
| Resultat före skatt | 513 | 541 | 255 | 375 | 616 | 619 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 111 | 120 | 59 | 82 | 129 | 134 | – | – |
| Årets resultat | 402 | 421 | 196 | 294 | 487 | 485 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 410 | 30 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 410 | 30 | – | – | – | – | – | – |
| Varulager | 12 | 11 | 20 | 24 | 20 | 32 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 121 | 118 | 131 | 11 | 19 | 19 | – | – |
| Kassa och bank | 668 | 1 116 | 1 458 | 1 597 | 1 593 | 1 449 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 801 | 1 245 | 1 610 | 1 632 | 1 632 | 1 501 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 211 | 1 275 | 1 610 | 1 632 | 1 632 | 1 501 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 36 | 14 | 558 | 265 | 58 | 73 | – | – |
| Fritt eget kapital | 438 | 436 | 414 | 558 | 545 | 558 | – | – |
| Eget kapital | 488 | 486 | 464 | 608 | 595 | 608 | – | – |
| Obeskattade reserver | 415 | 533 | 833 | 738 | 608 | 400 | – | – |
| Leverantörsskulder | 37 | 26 | 33 | 44 | 55 | 67 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | −17 | 77 | 156 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 308 | 256 | 312 | 286 | 430 | 493 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 211 | 1 275 | 1 610 | 1 632 | 1 632 | 1 501 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1.5 | 1.5 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | 400 | 400 | 340 | 280 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,5 % | 71,3 % | 69,9 % | 73,2 % | 66 % | 61,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 256 % | 482 % | 509 % | 563 % | 375 % | 298 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 18,8 % | 10,6 % | 15,6 % | 23,5 % | 32,9 % | 33,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 18,8 % | 11,3 % | 16,3 % | 23,5 % | 32,8 % | 33,3 % | 27 % | 26,2 % |
| Omsättningstillväxt | −1,5 % | −0,6 % | 0,2 % | −14,5 % | 8,8 % | 2,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 82,4 % | 86,7 % | 42,2 % | 48,3 % | 81,8 % | 79,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 403 tkr | 1 424 tkr | 2 149 tkr | 2 145 tkr | 2 509 tkr | 2 307 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 410 tkr | 30 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 90 tkr | 30 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 60 tkr | 30 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 402 tkr | 421 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 402 tkr | 421 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −421 tkr | −196 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 421 tkr | 196 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 400 tkr | 400 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 488 tkr | 486 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 402 tkr | 421 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 400 tkr | 400 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 118 tkr | 300 tkr |
| Forskott fran kunder | 5 tkr | 3 tkr |
| Forslag disposition | 438 tkr | 436 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 38 tkr | 36 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 83 tkr | 118 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 12 tkr | 11 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 37 tkr | 610 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 181 tkr | 130 tkr |
| Periodiseringsfonder | 415 tkr | 533 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 84 tkr | 98 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –
Lasergruppen i Malmö ABHuvudarbetsställe
Fågelbacksgatan 9 C, 217 44 Malmö
Frisör & skönhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559142-0210
Registreringsdatum
22 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Frisör & skönhet
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.