Lasse Öbergs Måleri AB
559099-3365Aktiebolagreg. 2017
Eslöv, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 227 tkr
Resultat efter fin. poster
188 tkr
Soliditet
59 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Solvägen 50, 241 31 Eslöv
Postadress
Solvägen 50, 241 31 Eslöv
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva bygg och måleriverksamhet, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 3 181 tkr | 507 tkr | – |
| 2019 | 2 986 tkr | −36 tkr | – |
| 2020 | 2 440 tkr | 270 tkr | 489 tkr |
| 2021 | 2 457 tkr | −39 tkr | 496 tkr |
| 2022 | 2 715 tkr | 55 tkr | 563 tkr |
| 2023 | 2 714 tkr | 73 tkr | 621 tkr |
| 2024 | 3 510 tkr | 28 tkr | 641 tkr |
| 2025 | 4 227 tkr | 188 tkr | 756 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,2 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 4,5 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 20,4 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 227 | 3 510 | 2 714 | 2 715 | 2 457 | 2 440 | 2 986 | 3 181 |
| Övriga rörelseintäkter | 107 | 131 | 99 | 129 | 140 | 185 | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 334 | 3 640 | 2 813 | 2 844 | 2 596 | 2 625 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 046 | 878 | 609 | 780 | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | 649 | 580 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 609 | 394 | 360 | 353 | 359 | 396 | – | – |
| Personalkostnader | 2 492 | 2 341 | 1 772 | 1 653 | 1 627 | 1 378 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 147 | 3 613 | 2 741 | 2 786 | 2 635 | 2 354 | – | – |
| Rörelseresultat | 187 | 27 | 72 | 58 | −39 | 271 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 1 | 1 | −4 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 188 | 28 | 73 | 55 | −39 | 270 | −36 | 507 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 30 | 50 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 188 | 28 | 73 | 85 | 11 | 270 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 73 | 8 | 15 | 18 | 4 | 59 | – | – |
| Årets resultat | 115 | 20 | 58 | 66 | 8 | 211 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 39 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 39 | – | – | – | – | – | – | – |
| Varulager | 30 | 32 | 26 | 22 | 18 | 22 | – | – |
| Kundfordringar | 535 | 545 | 65 | 256 | 138 | 266 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 714 | 787 | 466 | 550 | 350 | 591 | – | – |
| Kassa och bank | 495 | 432 | 550 | 496 | 602 | 416 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 239 | 1 250 | 1 043 | 1 068 | 970 | 1 028 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 278 | 1 250 | 1 043 | 1 068 | 970 | 1 028 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 591 | 571 | 513 | 446 | 439 | 228 | – | – |
| Fritt eget kapital | 706 | 591 | 571 | 513 | 446 | 439 | – | – |
| Eget kapital | 756 | 641 | 621 | 563 | 496 | 489 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 30 | 80 | – | – |
| Leverantörsskulder | 132 | 143 | 87 | 139 | 108 | 197 | – | – |
| Skatteskulder | 12 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 522 | 609 | 422 | 505 | 444 | 460 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 278 | 1 250 | 1 043 | 1 068 | 970 | 1 028 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 3.75 | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,2 % | 51,3 % | 59,6 % | 52,7 % | 53,6 % | 53,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 232 % | 200 % | 241 % | 207 % | 215 % | 219 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,4 % | 0,8 % | 2,7 % | 2,2 % | −1,6 % | 11,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 4,5 % | 0,8 % | 2,7 % | 2 % | −1,6 % | 11,1 % | −1,2 % | 15,9 % |
| Omsättningstillväxt | 20,4 % | 29,3 % | −0 % | 10,5 % | 0,7 % | −18,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 15,2 % | 3,1 % | 9,4 % | 11,8 % | 1,5 % | 43,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 057 tkr | 936 tkr | 905 tkr | 905 tkr | 819 tkr | 813 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 115 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 115 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −20 tkr | −58 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 20 tkr | 58 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 756 tkr | 641 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 115 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 706 tkr | 591 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 706 tkr | 591 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 107 tkr | 179 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 39 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 40 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 942 | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 40 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 942 | – |
| Lager ravaror fornodenheter | 30 tkr | 32 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 72 tkr | 63 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 181 tkr | 225 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 197 tkr | 241 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Lasse Öbergs Måleri ABHuvudarbetsställe
Solvägen 50, 241 31 Eslöv
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559099-3365
Registreringsdatum
1 februari 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Eslöv, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.