Lassen Construction AB
556670-8722Aktiebolagreg. 2004
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
34 287 tkr
Resultat efter fin. poster
2 986 tkr
Soliditet
28 %
Anställda
16
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Borrgatan 11-13, 211 24 Malmö
Postadress
Borrgatan 11-13, 211 24 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva dyk- och sjöentreprenad, markanläggning, byggentreprenad, fastighetsservice och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 28 120 tkr | 1 299 tkr | – |
| 2021 | 29 270 tkr | 927 tkr | – |
| 2022 | 23 708 tkr | 1 429 tkr | 3 269 tkr |
| 2023 | 30 333 tkr | 1 534 tkr | 4 123 tkr |
| 2024 | 34 287 tkr | 2 986 tkr | 4 496 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 28,1 % – branschmedian 51,7 %
Vinstmarginal 8,7 % – branschmedian 6,4 %
Omsättningstillväxt 13 % – branschmedian 3,8 %
Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 34 287 | 30 333 | 23 708 | 29 270 | 28 120 |
| Övriga rörelseintäkter | 194 | 74 | 135 | – | – |
| Rörelseintäkter | 34 481 | 30 407 | 23 843 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 12 904 | 12 901 | 9 374 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 535 | 5 224 | 3 890 | – | – |
| Personalkostnader | 12 060 | 9 949 | 8 727 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 824 | 594 | 369 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 2 | 61 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 31 324 | 28 730 | 22 367 | – | – |
| Rörelseresultat | 3 157 | 1 676 | 1 476 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 14 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 173 | 156 | 47 | – | – |
| Finansiella poster | −170 | −143 | −46 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 986 | 1 534 | 1 429 | 927 | 1 299 |
| Bokslutsdispositioner | 35 | 308 | −300 | – | – |
| Resultat före skatt | 3 021 | 1 842 | 1 129 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 649 | 387 | 231 | – | – |
| Årets resultat | 2 373 | 1 454 | 899 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 516 | 5 210 | 2 777 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 516 | 5 210 | 2 777 | – | – |
| Kundfordringar | 7 707 | 10 514 | 6 630 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 8 332 | 11 167 | 7 284 | – | – |
| Kassa och bank | 3 829 | – | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 12 161 | 11 167 | 7 284 | – | – |
| Summa tillgångar | 17 677 | 16 377 | 10 061 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 023 | 2 569 | 2 270 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 396 | 4 023 | 3 169 | – | – |
| Eget kapital | 4 496 | 4 123 | 3 269 | – | – |
| Obeskattade reserver | 600 | 700 | 1 008 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 131 | 1 443 | 603 | – | – |
| Leverantörsskulder | 2 167 | 2 872 | 1 848 | – | – |
| Skatteskulder | 471 | 88 | 85 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 11 450 | 10 111 | 5 181 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 17 677 | 16 377 | 10 061 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 16 | 14 | 15 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 2 000 | 2 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 28,1 % | 28,6 % | 40,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 106 % | 110 % | 141 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 9,2 % | 5,5 % | 6,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,7 % | 5,1 % | 6 % | 3,2 % | 4,6 % |
| Omsättningstillväxt | 13 % | 27,9 % | −19 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 52,8 % | 35,3 % | 27,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 143 tkr | 2 167 tkr | 1 581 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 2 373 tkr | 1 454 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 1 500 tkr | 1 500 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 0 | 255 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 373 tkr | 1 454 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 454 tkr | −899 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 454 tkr | 899 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 000 tkr | 600 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 496 tkr | 4 123 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 373 tkr | 1 454 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 2 000 tkr | 600 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 100 tkr | 308 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 5 tkr | 10 tkr |
| Forslag disposition | 4 396 tkr | 4 023 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 396 tkr | 2 023 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 313 tkr | 338 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 2 829 tkr | 2 354 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 4 130 tkr | 3 225 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 301 tkr | 871 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 905 tkr | 1 021 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 430 tkr | 254 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 65 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 1 131 tkr | 1 443 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 2 687 tkr | 2 856 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 3 779 tkr | 3 548 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 1 092 tkr | 693 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 230 tkr | 2 006 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 399 tkr | 340 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 40 tkr | 305 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 048 tkr | 1 695 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 131 tkr | 1 443 tkr |
| Periodiseringsfonder | 600 tkr | 700 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 2 125 tkr | 408 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 267 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 639 tkr | 4 792 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Lassen Construction ABHuvudarbetsställe
Borrgatan 11-13, 211 24 Malmö
Städ & fastighetsservice
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556670-8722
Registreringsdatum
16 november 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Städ & fastighetsservice
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.