Lauvab AB
559130-9496Aktiebolagreg. 2017
Jordbro, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 687 tkr
Resultat efter fin. poster
−346 tkr
Soliditet
−92 %
Anställda
5
lauvab.se
lauvab.se
Adresser
Besöksadress
Kullerstensvägen 32, 137 61 Jordbro
Postadress
c/o Rihards Adlers, Kullerstensvägen 32, 137 61 Jordbro
Verksamhetsbeskrivning
Partihandel med kläder och skodon.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 373 tkr | 16 tkr | 62 tkr |
| 2019 | 1 201 tkr | 136 tkr | 167 tkr |
| 2020 | 784 tkr | −62 tkr | 105 tkr |
| 2021 | 1 684 tkr | 186 tkr | 230 tkr |
| 2022 | 3 272 tkr | 110 tkr | 253 tkr |
| 2023 | 2 856 tkr | −318 tkr | −65 tkr |
| 2024 | 4 420 tkr | −151 tkr | −216 tkr |
| 2025 | 4 687 tkr | −346 tkr | −562 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −92,5 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −7,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 687 | 4 420 | 2 856 | 3 272 | 1 684 | 784 | 1 201 | 373 |
| Förändring av lager | – | – | 0 | −16 | −6 | −17 | 31 | 8 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | – | – | 0 | 10 | – | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | −2 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 687 | 4 420 | 2 856 | 3 264 | 1 679 | 767 | 1 232 | 381 |
| Handelsvaror | 135 | 239 | 188 | 169 | 59 | 10 | 46 | 25 |
| Övriga externa kostnader | 1 274 | 1 088 | 866 | 701 | 402 | 326 | 266 | 90 |
| Personalkostnader | 3 506 | 3 133 | 2 071 | 2 249 | 1 003 | 486 | 779 | 249 |
| Av- och nedskrivningar | 32 | 32 | 23 | 15 | 6 | 6 | 3 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | – | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 949 | 4 493 | 3 147 | 3 134 | 1 470 | 828 | 1 095 | 365 |
| Rörelseresultat | −261 | −73 | −291 | 131 | 208 | −61 | 137 | 16 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 84 | 79 | 28 | 20 | 22 | 1 | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −84 | −78 | −27 | −20 | −22 | – | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | −346 | −151 | −318 | 110 | 186 | −62 | 136 | 16 |
| Resultat före skatt | −346 | −151 | −318 | 110 | 186 | −62 | 136 | 16 |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 24 | 27 | 0 | 31 | 4 |
| Årets resultat | −346 | −151 | −318 | 86 | 159 | −62 | 106 | 12 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 178 | 210 | 188 | 210 | 147 | 19 | 24 | 7 |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 11 | 16 |
| Anläggningstillgångar | 178 | 210 | 188 | 210 | 147 | 19 | 35 | 23 |
| Varulager | – | – | – | 0 | 16 | 21 | 38 | 8 |
| Kundfordringar | 222 | 292 | 82 | 381 | 440 | 61 | 11 | 67 |
| Kortfristiga fordringar | 264 | 381 | 212 | 455 | 448 | 97 | 24 | 76 |
| Kassa och bank | 165 | 53 | 88 | 154 | 85 | 43 | 178 | 77 |
| Omsättningstillgångar | 430 | 433 | 300 | 609 | 548 | 161 | 241 | 160 |
| Summa tillgångar | 608 | 644 | 487 | 819 | 695 | 180 | 276 | 183 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −266 | −115 | 203 | 117 | 20 | 117 | 12 | 0 |
| Fritt eget kapital | −612 | −266 | −115 | 203 | 180 | 55 | 117 | 12 |
| Eget kapital | −562 | −216 | −65 | 253 | 230 | 105 | 167 | 62 |
| Långfristiga skulder | 144 | 78 | 109 | 223 | 155 | – | 0 | 50 |
| Leverantörsskulder | 121 | 48 | 46 | 58 | 39 | 1 | 1 | 12 |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 27 | 35 | 4 |
| Kortfristiga skulder | 1 025 | 782 | 444 | 343 | 311 | 74 | 108 | 72 |
| Summa eget kapital och skulder | 608 | 644 | 487 | 819 | 695 | 180 | 276 | 183 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 4 | 4 | 3 | 2 | 2.5 | 1 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −92,5 % | −33,6 % | −13,4 % | 30,9 % | 33 % | 58,7 % | 60,7 % | 33,6 % |
| Kassalikviditet | 42 % | 55 % | 68 % | 178 % | 171 % | 188 % | 187 % | 212 % |
| Rörelsemarginal | −5,6 % | −1,6 % | −10,2 % | 4 % | 12,4 % | −7,8 % | 11,4 % | 4,2 % |
| Vinstmarginal | −7,4 % | −3,4 % | −11,1 % | 3,4 % | 11,1 % | −7,9 % | 11,3 % | 4,3 % |
| Omsättningstillväxt | 6 % | 54,8 % | −12,7 % | 94,3 % | 114,8 % | −34,7 % | 222 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 61,5 % | 69,9 % | 488,7 % | 34 % | 69,3 % | −58,7 % | 63,2 % | 18,8 % |
| Omsättning per anställd | 937 tkr | 884 tkr | 714 tkr | 818 tkr | 561 tkr | 392 tkr | 480 tkr | 373 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (23)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −346 tkr | −151 tkr |
| Byggnader mark | 133 tkr | 133 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 133 tkr | 133 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −346 tkr | −151 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 151 tkr | 318 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −151 tkr | −318 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −562 tkr | −216 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −346 tkr | −151 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −612 tkr | −266 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −612 tkr | −266 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 19 tkr | 45 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 45 tkr | 77 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 157 tkr | 157 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 113 tkr | 80 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 55 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 32 tkr | 32 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 7 tkr | 11 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 577 tkr | 511 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 159 tkr | 82 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 144 tkr | 78 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 17 tkr | 32 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 169 tkr | 142 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 nov. 2024 – 31 okt. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 nov. 2023 – 31 okt. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 nov. 2022 – 31 okt. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 nov. 2021 – 31 okt. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 nov. 2020 – 31 okt. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 nov. 2019 – 31 okt. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 nov. 2018 – 31 okt. 2019 · Inlämnad –
Lauvab ABHuvudarbetsställe
Kullerstensvägen 32, 137 61 Jordbro
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559130-9496
Registreringsdatum
26 oktober 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Haninge, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- SNI 46.420 – Partihandel med kläder och skodon
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.