Lavin Revision Holding AB
556893-7121Aktiebolagreg. 2012
Helsingborg, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
1 208 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Brommagatan 6 B, 254 38 Helsingborg
Postadress
Brommagatan 6 B, 254 38 Helsingborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta aktier och andelar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 0 tkr | 649 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 652 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | 796 tkr | 584 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −79 tkr | 275 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 78 tkr | 285 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 13 tkr | 265 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 1 208 tkr | 1 262 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 100 | 826 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 100 | 826 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 | 2 | 2 | 2 | 21 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 20 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 | 2 | 2 | 2 | 41 | – | – |
| Rörelseresultat | −3 | −2 | −2 | 98 | 785 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 1 206 | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 17 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 1 211 | 15 | 80 | −177 | 11 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 208 | 13 | 78 | −79 | 796 | 652 | 649 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 224 | 166 | −25 | −199 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 208 | 237 | 244 | −104 | 597 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | 52 | 37 | 15 | 128 | – | – |
| Årets resultat | 1 207 | 185 | 207 | −119 | 468 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 132 | 2 | 4 | 672 | 963 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 132 | 2 | 4 | 672 | 963 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 154 | 38 | 1 | 43 | 39 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 0 | 300 | 550 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 29 | 14 | 7 | 8 | 11 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 183 | 352 | 558 | 51 | 49 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 315 | 354 | 561 | 723 | 1 012 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 | 30 | 28 | 344 | 66 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 212 | 215 | 235 | 225 | 534 | – | – |
| Eget kapital | 1 262 | 265 | 285 | 275 | 584 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 224 | 390 | 365 | – | – |
| Skatteskulder | 53 | 89 | 52 | 58 | 63 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 53 | 89 | 52 | 58 | 63 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 315 | 354 | 561 | 723 | 1 012 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96 % | 74,9 % | 82,5 % | 80,8 % | 86,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 347 % | 396 % | 1 068 % | 88 % | 78 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 95,7 % | 69,7 % | 72,8 % | −43,4 % | 80,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (28)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 25 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 1 107 tkr | 2 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 107 tkr | 2 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 157 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 1 105 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 2 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 157 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 1 207 tkr | 185 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 207 tkr | 185 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −185 tkr | −207 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 185 tkr | 207 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 205 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 262 tkr | 265 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 207 tkr | 185 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 210 tkr | 205 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 224 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 101 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 212 tkr | 215 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 212 tkr | 215 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 2 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 53 tkr | 38 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 0 | 300 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Lavin Revision Holding ABHuvudarbetsställe
Brommagatan 6 B, 254 38 Helsingborg
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556893-7121
Registreringsdatum
21 maj 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Helsingborg, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.