Layline Management AB
556731-0957Aktiebolagreg. 2007
Saltsjö-Boo, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 tkr
Soliditet
−101 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fäbodvägen 47, 132 35 Saltsjö-Boo
Postadress
Fäbodvägen 47, 132 35 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska indirekt via dotterbolag bedriva verksamhet inom marinelektronik samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2018 | 1 334 tkr | 2 tkr | – |
| 2019 | 647 tkr | −198 tkr | 105 tkr |
| 2020 | 125 tkr | −181 tkr | −76 tkr |
| 2021 | 165 tkr | 120 tkr | 44 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −72 tkr | −28 tkr |
| 2023 | 20 tkr | −13 tkr | −41 tkr |
| 2024 | −0 tkr | −26 tkr | −67 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −2 tkr | −69 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −100,6 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal – – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | −0 | 20 | 0 | 165 | 125 | 647 | 1 334 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | −0 | 20 | 0 | 165 | 125 | 647 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 0 | 8 | 33 | 70 | 107 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 25 | 33 | 28 | 10 | 237 | 359 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | 0 | 14 | – | 0 | 371 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 23 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 25 | 33 | 72 | 42 | 307 | 837 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 | −25 | −13 | −72 | 123 | −182 | −191 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | – | – | 0 | −0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | – | 0 | 3 | −1 | 7 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −1 | 0 | 0 | −3 | 1 | −7 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −26 | −13 | −72 | 120 | −181 | −198 | 2 | 0 |
| Resultat före skatt | −2 | −26 | −13 | −72 | 120 | −181 | −198 | – | – |
| Årets resultat | −2 | −26 | −13 | −72 | 120 | −181 | −198 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 23 | 23 | 23 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 23 | 23 | 23 | – | – |
| Kundfordringar | 22 | 22 | 32 | 8 | 8 | 6 | 6 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 68 | 68 | 79 | 54 | 54 | 52 | 6 | – | – |
| Kassa och bank | 1 | 0 | 98 | 136 | 212 | 104 | 239 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 69 | 69 | 176 | 190 | 267 | 156 | 245 | – | – |
| Summa tillgångar | 69 | 69 | 176 | 190 | 289 | 178 | 268 | – | – |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Bundet eget kapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 | – | – |
| Balanserat resultat | −267 | −241 | −228 | −156 | −276 | −95 | 103 | – | – |
| Fritt eget kapital | −269 | −267 | −241 | −228 | −156 | −276 | −95 | – | – |
| Eget kapital | −69 | −67 | −41 | −28 | 44 | −76 | 105 | – | – |
| Långfristiga skulder | 53 | 53 | 133 | 133 | 133 | 133 | 48 | – | – |
| Leverantörsskulder | −20 | −20 | −20 | −20 | −20 | 28 | 52 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | 0 | −84 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 85 | 83 | 84 | 85 | 112 | 122 | 115 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 69 | 69 | 176 | 190 | 289 | 178 | 268 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −100,6 % | −98,2 % | −23,5 % | −14,7 % | 15,3 % | −42,6 % | 39,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 81 % | 83 % | 209 % | 223 % | 238 % | 128 % | 214 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | 2 548 700 % | −68,4 % | – | 74,4 % | −145,7 % | −29,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | – | 2 615 500 % | −68,4 % | – | 72,7 % | −145 % | −30,6 % | 0,1 % | – |
| Omsättningstillväxt | −100 % | −100 % | – | −100 % | 32,3 % | −80,7 % | −51,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,7 % | 38,8 % | 32,3 % | 258 % | 272,2 % | 238,3 % | −187,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −2 tkr | −26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 tkr | −26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | – | 13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | – | −13 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −69 tkr | −67 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −2 tkr | −26 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forslag disposition | −269 tkr | −267 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −269 tkr | −267 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 46 tkr | 46 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 30 tkr | 28 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 53 tkr | 53 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 75 tkr | 75 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Layline Management ABHuvudarbetsställe
Fäbodvägen 47, 132 35 Saltsjö-Boo
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556731-0957
Registreringsdatum
1 juni 2007
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
200 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.123 – Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.