LC Service & Renova i Sverige AB
556605-4184Aktiebolagreg. 2001
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
28 526 tkr
Resultat efter fin. poster
2 378 tkr
Soliditet
26 %
Anställda
43.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stillmansgatan 12, 212 25 Malmö
Postadress
Stillmansgatan 12, 212 25 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva lokalvård och städning, med miljömedvetenhet, då det gäller miljön och användning av miljövänliga medel och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 25 435 tkr | 334 tkr | – |
| 2019 | 26 380 tkr | 789 tkr | – |
| 2020 | 16 173 tkr | 1 068 tkr | −1 435 tkr |
| 2021 | 18 120 tkr | 2 366 tkr | 581 tkr |
| 2022 | 21 600 tkr | 1 124 tkr | 1 466 tkr |
| 2023 | 24 901 tkr | 1 656 tkr | 1 876 tkr |
| 2024 | 28 526 tkr | 2 378 tkr | 2 250 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 25,6 % – branschmedian 51,7 %
Vinstmarginal 8,3 % – branschmedian 6,4 %
Omsättningstillväxt 14,6 % – branschmedian 3,8 %
Median för 7553 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 526 | 24 901 | 21 600 | 18 120 | 16 173 | 26 380 | 25 435 |
| Övriga rörelseintäkter | 199 | 32 | 9 | 1 051 | 1 145 | – | – |
| Rörelseintäkter | 28 724 | 24 933 | 21 609 | 19 171 | 17 318 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 698 | 1 490 | 1 322 | 860 | 728 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 676 | 1 282 | 1 132 | 1 237 | 1 385 | – | – |
| Personalkostnader | 22 716 | 20 122 | 17 916 | 14 643 | 14 081 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 230 | 296 | 99 | 6 | 11 | – | – |
| Rörelsekostnader | 26 320 | 23 190 | 20 469 | 16 746 | 16 205 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 404 | 1 742 | 1 141 | 2 425 | 1 114 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 35 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 62 | 89 | 17 | 59 | 45 | – | – |
| Finansiella poster | −26 | −87 | −17 | −59 | −45 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 378 | 1 656 | 1 124 | 2 366 | 1 068 | 789 | 334 |
| Resultat före skatt | 2 378 | 1 656 | 1 124 | 2 366 | 1 068 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 504 | 346 | 238 | 350 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 1 874 | 1 309 | 886 | 2 016 | 1 068 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 77 | 1 093 | 1 389 | 6 | 13 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 77 | 1 093 | 1 389 | 6 | 13 | – | – |
| Varulager | 116 | 139 | 185 | 138 | 158 | – | – |
| Kundfordringar | 3 976 | 2 758 | 2 642 | 2 116 | 2 094 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 468 | 3 563 | 3 374 | 2 861 | 2 565 | – | – |
| Kassa och bank | 4 122 | 3 872 | 3 227 | 2 345 | 580 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 8 705 | 7 574 | 6 786 | 5 344 | 3 303 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 782 | 8 666 | 8 175 | 5 350 | 3 316 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 276 | 466 | 481 | −1 535 | −2 603 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 150 | 1 776 | 1 366 | 481 | −1 535 | – | – |
| Eget kapital | 2 250 | 1 876 | 1 466 | 581 | −1 435 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 593 | 1 014 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 355 | 144 | 219 | 202 | 218 | – | – |
| Skatteskulder | 246 | 202 | 420 | 255 | 104 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 533 | 6 198 | 5 695 | 4 769 | 4 751 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 782 | 8 666 | 8 175 | 5 350 | 3 316 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 43.5 | 43 | 41 | 34 | 34 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 500 | 1 500 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 25,6 % | 21,6 % | 17,9 % | 10,9 % | −43,3 % | – | – |
| Kassalikviditet | 131 % | 120 % | 116 % | 109 % | 66 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,4 % | 7 % | 5,3 % | 13,4 % | 6,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,3 % | 6,7 % | 5,2 % | 13,1 % | 6,6 % | 3 % | 1,3 % |
| Omsättningstillväxt | 14,6 % | 15,3 % | 19,2 % | 12 % | −38,7 % | 3,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 83,3 % | 69,8 % | 60,4 % | 347,1 % | −74,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 656 tkr | 579 tkr | 527 tkr | 533 tkr | 476 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 1 874 tkr | 1 309 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 874 tkr | 1 309 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 309 tkr | −886 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 309 tkr | 886 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | – | −451 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 500 tkr | 449 tkr |
| Forslag disposition | 2 150 tkr | 1 776 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 650 tkr | 276 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 1 500 tkr | 1 500 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 485 tkr | 766 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 77 tkr | 1 093 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 85 tkr | 1 481 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 8 tkr | 388 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 481 tkr | 1 893 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 85 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 230 tkr | 296 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 611 tkr | 1 893 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 116 tkr | 139 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 tkr | 39 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 810 tkr | 1 691 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 419 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 593 tkr |
| Stallda sakerheter | 800 tkr | 1 893 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 800 tkr | 800 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 0 | 1 093 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 4 122 tkr | 3 741 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
LC Service & Renova i Sverige ABHuvudarbetsställe
Stillmansgatan 12, 212 25 Malmö
Städ & fastighetsservice
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556605-4184
Registreringsdatum
8 februari 2001
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Städ & fastighetsservice
- SNI 81.210 – Lokalvård
- SNI 46.440 – Partihandel med glas och porslin samt rengöringsmedel
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.