Le Pain Francais Metropolitan AB
559093-1159Aktiebolagreg. 2016
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
9 504 tkr
Resultat efter fin. poster
−896 tkr
Soliditet
12 %
Anställda
9
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Övre Husargatan 26, 413 14 Göteborg
Postadress
Övre Husargatan 26, 413 14 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bageri-, konditori- och caféverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −523 tkr | – |
| 2019 | 4 922 tkr | −1 082 tkr | – |
| 2020 | 6 204 tkr | −998 tkr | – |
| 2021 | 2 513 tkr | −695 tkr | 358 tkr |
| 2022 | 8 122 tkr | 111 tkr | 1 051 tkr |
| 2023 | 9 740 tkr | 7 tkr | 1 055 tkr |
| 2024 | 10 273 tkr | −799 tkr | 1 052 tkr |
| 2025 | 9 504 tkr | −896 tkr | 1 029 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 12,4 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal −9,4 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −7,5 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 504 | 10 273 | 9 740 | 8 122 | 2 513 | 6 204 | 4 922 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 554 | 223 | 255 | 135 | 171 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 10 059 | 10 495 | 9 995 | 8 257 | 2 684 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 2 732 | 2 949 | 2 001 | 1 893 | 654 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 3 975 | 3 577 | 3 423 | 3 189 | 1 130 | – | – | – |
| Personalkostnader | 3 227 | 3 591 | 3 161 | 1 784 | 794 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 018 | 1 100 | 1 100 | 1 100 | 733 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 10 952 | 11 217 | 9 685 | 7 966 | 3 312 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −894 | −722 | 310 | 291 | −628 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 18 | 119 | 304 | 180 | 67 | – | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −77 | −303 | −180 | −67 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −896 | −799 | 7 | 111 | −695 | −998 | −1 082 | −523 |
| Bokslutsdispositioner | 872 | 800 | 0 | 582 | 0 | – | – | – |
| Resultat före skatt | −24 | 1 | 7 | 693 | −695 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 4 | 3 | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | −24 | −3 | 4 | 693 | −695 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 647 | 6 665 | 7 765 | 8 866 | 9 966 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 647 | 6 665 | 7 765 | 8 866 | 9 966 | – | – | – |
| Varulager | 139 | 158 | 143 | 53 | 45 | – | – | – |
| Kundfordringar | 5 | 5 | 5 | 29 | 15 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 396 | 320 | 342 | 294 | 110 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 112 | 1 673 | 1 844 | 2 371 | 1 995 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 647 | 2 151 | 2 329 | 2 718 | 2 150 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 8 294 | 8 816 | 10 094 | 11 584 | 12 116 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 002 | 1 005 | 1 001 | 308 | 1 003 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 979 | 1 002 | 1 005 | 1 001 | 308 | – | – | – |
| Eget kapital | 1 029 | 1 052 | 1 055 | 1 051 | 358 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 2 400 | 3 360 | 5 346 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 692 | 331 | 282 | 344 | 204 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 0 | 3 | 7 | 14 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 265 | 7 764 | 6 639 | 7 172 | 6 412 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 294 | 8 816 | 10 094 | 11 584 | 12 116 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 9 | 10 | 9 | 6 | 5 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 12,4 % | 11,9 % | 10,5 % | 9,1 % | 3 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 35 % | 26 % | 33 % | 37 % | 33 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −9,4 % | −7 % | 3,2 % | 3,6 % | −25 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −9,4 % | −7,8 % | 0,1 % | 1,4 % | −27,7 % | −16,1 % | −22 % | – |
| Omsättningstillväxt | −7,5 % | 5,5 % | 19,9 % | 223,2 % | −59,5 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,3 % | −0,2 % | 0,3 % | 65,9 % | −193,9 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 056 tkr | 1 027 tkr | 1 082 tkr | 1 354 tkr | 503 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −24 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −24 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 3 tkr | −4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −3 tkr | 4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −24 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 909 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 7 tkr | 1 tkr |
| Forslag disposition | 979 tkr | 1 002 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 979 tkr | 1 002 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 363 tkr | 303 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 073 tkr | 1 533 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 4 598 tkr | 4 598 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 525 tkr | 3 065 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 460 tkr | 460 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 139 tkr | 158 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 119 tkr | 12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 236 tkr | 644 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 16 tkr | 42 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 4 574 tkr | 5 132 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 8 428 tkr | 8 428 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 5 856 tkr | 6 316 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 474 tkr | 471 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Le Pain Francais Metropolitan ABHuvudarbetsställe
Övre Husargatan 26, 413 14 Göteborg
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559093-1159
Registreringsdatum
21 december 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-17). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.