Ledarskapsverkstan AB
556930-6862Aktiebolagreg. 2013
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 004 tkr
Resultat efter fin. poster
838 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Catalinavägen 4, 183 68 Täby
Postadress
c/o Katarina Sköldengen, Catalinavägen 4, 183 68 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Ledarskaps- organisations- och verksamhetsutveckling Coachning, handledning och mentorskap Förbättringsledning och projektledning Chef att hyra
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 521 tkr | 714 tkr | – |
| 2020 | 1 652 tkr | 897 tkr | – |
| 2021 | 1 670 tkr | 847 tkr | 955 tkr |
| 2022 | 1 652 tkr | 729 tkr | 1 241 tkr |
| 2023 | 1 523 tkr | 538 tkr | 1 375 tkr |
| 2024 | 1 841 tkr | 738 tkr | 1 501 tkr |
| 2025 | 2 004 tkr | 838 tkr | 1 996 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 83,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 41,8 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 8,8 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 004 | 1 841 | 1 523 | 1 652 | 1 670 | 1 652 | 1 521 |
| Rörelseintäkter | 2 004 | 1 841 | 1 523 | 1 652 | 1 670 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 29 | 46 | 41 | 27 | 27 | – | – |
| Personalkostnader | 1 147 | 1 082 | 957 | 896 | 795 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 176 | 1 128 | 998 | 923 | 822 | – | – |
| Rörelseresultat | 828 | 713 | 525 | 730 | 847 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 10 | 25 | 14 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 10 | 25 | 14 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 838 | 738 | 538 | 729 | 847 | 897 | 714 |
| Bokslutsdispositioner | −212 | −185 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 626 | 553 | 538 | 729 | 847 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 131 | 114 | 112 | 151 | 176 | – | – |
| Årets resultat | 494 | 439 | 426 | 578 | 671 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 450 | 750 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 450 | 750 | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 439 | 575 | 534 | 497 | 386 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 489 | 649 | 611 | 517 | 481 | – | – |
| Kassa och bank | 814 | 668 | 1 073 | 1 037 | 919 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 303 | 1 316 | 1 684 | 1 554 | 1 401 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 753 | 2 066 | 1 684 | 1 554 | 1 401 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 451 | 1 012 | 899 | 612 | 235 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 946 | 1 451 | 1 325 | 1 191 | 905 | – | – |
| Eget kapital | 1 996 | 1 501 | 1 375 | 1 241 | 955 | – | – |
| Obeskattade reserver | 397 | 185 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 18 | 15 | 8 | 8 | 3 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 129 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 361 | 381 | 309 | 314 | 445 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 753 | 2 066 | 1 684 | 1 554 | 1 401 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 313 | 292 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 83,9 % | 79,7 % | 81,7 % | 79,8 % | 68,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 361 % | 346 % | 545 % | 496 % | 314 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 41,3 % | 38,7 % | 34,4 % | 44,2 % | 50,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 41,8 % | 40,1 % | 35,3 % | 44,1 % | 50,7 % | 54,3 % | 46,9 % |
| Omsättningstillväxt | 8,8 % | 20,9 % | −7,8 % | −1,1 % | 1,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 24,8 % | 29,2 % | 31 % | 46,6 % | 70,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 004 tkr | 1 841 tkr | 1 523 tkr | 1 652 tkr | 1 670 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 350 tkr | 350 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 350 tkr | 350 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 350 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 100 tkr | 400 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 100 tkr | 400 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 700 tkr | 400 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 494 tkr | 439 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 494 tkr | 439 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −439 tkr | −426 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 439 tkr | 426 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 313 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −212 tkr | −185 tkr |
| Forslag disposition | 1 946 tkr | 1 451 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 946 tkr | 1 451 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | −1 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 50 tkr | 74 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 234 tkr | 263 tkr |
| Periodiseringsfonder | 397 tkr | 185 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 109 tkr | 103 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Ledarskapsverkstan ABHuvudarbetsställe
Catalinavägen 4, 183 68 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556930-6862
Registreringsdatum
2 maj 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 74.990 – All övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik
- SNI 85.594 – Personalutbildning
- SNI 96.990 – Diverse övriga konsumenttjänster
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.