Leens Bygg AB
559420-6517Aktiebolagreg. 2023
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 863 tkr
Resultat efter fin. poster
−270 tkr
Soliditet
37 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Pyrusgatan 7, 212 32 Malmö
Postadress
Pyrusgatan 7, 212 32 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Byggnadssnickeriarbeten.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | – | 0 tkr | – |
| 2023 | 3 592 tkr | 408 tkr | 347 tkr |
| 2024 | 4 902 tkr | 359 tkr | 718 tkr |
| 2025 | 6 863 tkr | −270 tkr | 448 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 37,4 % – branschmedian 53,2 %
Vinstmarginal −3,9 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 40 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37696 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 863 | 4 902 | 3 592 | – |
| Förändring av lager | – | 0 | 648 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 199 | 245 | 119 | – |
| Rörelseintäkter | 7 063 | 5 147 | 4 358 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 101 | 2 762 | 1 778 | – |
| Övriga externa kostnader | 1 129 | 674 | 833 | – |
| Personalkostnader | 2 055 | 1 301 | 1 319 | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 28 | 17 | – |
| Rörelsekostnader | 7 285 | 4 765 | 3 948 | – |
| Rörelseresultat | −222 | 383 | 410 | 0 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 48 | 25 | 2 | – |
| Finansiella poster | −48 | −24 | −2 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −270 | 359 | 408 | 0 |
| Resultat före skatt | −270 | 359 | 408 | 0 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 74 | 86 | – |
| Årets resultat | −270 | 285 | 322 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 96 | 96 | 70 | – |
| Anläggningstillgångar | 96 | 96 | 70 | – |
| Varulager | 807 | 610 | 648 | – |
| Kundfordringar | 293 | 627 | 135 | – |
| Kortfristiga fordringar | 243 | 488 | 160 | – |
| Kassa och bank | 51 | 301 | 69 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 101 | 1 399 | 877 | – |
| Summa tillgångar | 1 197 | 1 495 | 947 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 693 | 408 | – | – |
| Fritt eget kapital | 423 | 693 | 322 | – |
| Eget kapital | 448 | 718 | 347 | – |
| Långfristiga skulder | 519 | 64 | – | – |
| Leverantörsskulder | 109 | 489 | 285 | – |
| Skatteskulder | −66 | 36 | 49 | – |
| Kortfristiga skulder | 230 | 713 | 600 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 197 | 1 495 | 947 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 37,4 % | 48 % | 36,6 % | – |
| Kassalikviditet | 128 % | 111 % | 38 % | – |
| Rörelsemarginal | −3,2 % | 7,8 % | 11,4 % | – |
| Vinstmarginal | −3,9 % | 7,3 % | 11,4 % | – |
| Omsättningstillväxt | 40 % | 36,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −60,3 % | 39,7 % | 92,8 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −270 tkr | 285 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 119 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −270 tkr | 285 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −285 tkr | −408 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 285 tkr | 408 tkr |
| Forslag disposition | 423 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 423 tkr | – |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 0 | – |
| Inventarier verktyg installationer | 96 tkr | 96 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 142 tkr | 142 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 46 tkr | 46 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 55 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 28 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 807 tkr | 610 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | −50 tkr | −139 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 186 tkr | 133 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 400 tkr | 64 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | 55 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 3 feb. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Leens Bygg ABHuvudarbetsställe
Pyrusgatan 7, 212 32 Malmö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559420-6517
Registreringsdatum
3 februari 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.