Lejongrejer AB
559142-4204Aktiebolagreg. 2017
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
91 tkr
Resultat efter fin. poster
−15 tkr
Soliditet
29 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kivra: 559142-4204, 106 31 Stockholm
Postadress
Kivra: 559142-4204, 106 31 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall göra föreställningar, workshop inom dans och relaterade konstformer och även uppträda inom dans och relaterade konstformer. Bolaget skall också göra programmering inom konst, dataspel och design, appar, hemsidor, dataprogram samt hårdvara samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget kommer också att starta och genomdriva konstprojekt som ofta hamnar utanför traditionella gränser för konstarter, exempelvis genom att kombinera dans, dataspel och installationskonst, men även att göra traditionella föreställningar och projekt. Bolaget skall också utveckla program, appar, hemsidor m.m., främst på ett tekniskt plan, men kan även utföra grafisk design, samt bistår med allmän IT-support och övrig IT-konsultverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 563 tkr | 198 tkr | 204 tkr |
| 2019 | 472 tkr | 2 tkr | 109 tkr |
| 2020 | 559 tkr | 183 tkr | 191 tkr |
| 2021 | 581 tkr | 74 tkr | 200 tkr |
| 2022 | 973 tkr | 261 tkr | 253 tkr |
| 2023 | 680 tkr | 73 tkr | 159 tkr |
| 2024 | 935 tkr | 291 tkr | 280 tkr |
| 2025 | 91 tkr | −15 tkr | 124 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 29,5 % – branschmedian 74 %
Vinstmarginal −16,6 % – branschmedian 20,4 %
Omsättningstillväxt −90,3 % – branschmedian −1,3 %
Median för 28047 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 91 | 935 | 680 | 973 | 581 | 559 | 472 | 563 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | −69 | 69 | – | – |
| Rörelseintäkter | 91 | 935 | 680 | 973 | 513 | 628 | 472 | 563 |
| Råvaror och förnödenheter | 35 | 26 | 17 | 11 | 9 | 13 | 3 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 71 | 42 | 32 | 63 | 17 | 13 | 24 | 73 |
| Personalkostnader | 0 | 573 | 554 | 623 | 412 | 408 | 442 | 277 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 106 | 641 | 602 | 698 | 439 | 434 | 469 | 364 |
| Rörelseresultat | −15 | 294 | 78 | 275 | 74 | 194 | 2 | 200 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 2 | – | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 4 | 5 | 16 | 0 | 11 | 1 | 2 |
| Finansiella poster | 0 | −3 | −5 | −14 | −0 | −11 | −1 | −2 |
| Resultat efter finansiella poster | −15 | 291 | 73 | 261 | 74 | 183 | 2 | 198 |
| Resultat före skatt | −15 | 291 | 73 | 261 | 74 | 183 | 2 | 198 |
| Skatt på årets resultat | 0 | 61 | 17 | 58 | 15 | 42 | 1 | 44 |
| Årets resultat | −15 | 230 | 56 | 203 | 59 | 141 | 1 | 154 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 0 | 266 | 193 | 348 | 124 | 68 | 118 | 122 |
| Kortfristiga fordringar | 290 | 546 | 490 | 629 | 283 | 70 | 186 | 240 |
| Kassa och bank | 133 | 267 | 161 | 196 | 245 | 314 | 104 | 112 |
| Omsättningstillgångar | 422 | 813 | 651 | 824 | 528 | 385 | 290 | 351 |
| Summa tillgångar | 422 | 813 | 651 | 824 | 528 | 385 | 290 | 351 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 90 | 0 | 53 | 0 | 91 | 0 | 58 | 0 |
| Fritt eget kapital | 74 | 230 | 109 | 203 | 150 | 141 | 59 | 154 |
| Eget kapital | 124 | 280 | 159 | 253 | 200 | 191 | 109 | 204 |
| Skatteskulder | – | – | 0 | – | 0 | 28 | 45 | 44 |
| Kortfristiga skulder | 298 | 533 | 492 | 571 | 328 | 193 | 180 | 148 |
| Summa eget kapital och skulder | 422 | 813 | 651 | 824 | 528 | 385 | 290 | 351 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 140 | 109 | 150 | 100 | 50 | 59 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29,5 % | 34,4 % | 24,4 % | 30,7 % | 37,9 % | 49,7 % | 37,8 % | 58 % |
| Kassalikviditet | 142 % | 152 % | 132 % | 144 % | 161 % | 199 % | 161 % | 238 % |
| Rörelsemarginal | −16,8 % | 31,5 % | 11,5 % | 28,2 % | 12,8 % | 34,6 % | 0,5 % | 35,4 % |
| Vinstmarginal | −16,6 % | 31,1 % | 10,8 % | 26,8 % | 12,7 % | 32,7 % | 0,4 % | 35,1 % |
| Omsättningstillväxt | −90,3 % | 37,5 % | −30 % | 67,3 % | 4 % | 18,6 % | −16,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −12,1 % | 82,1 % | 35,3 % | 80,2 % | 29,3 % | 73,9 % | 1 % | 75,5 % |
| Omsättning per anställd | 91 tkr | 935 tkr | 680 tkr | 973 tkr | 581 tkr | 559 tkr | 472 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −15 tkr | 230 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −15 tkr | 230 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −230 tkr | −56 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 230 tkr | 56 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 140 tkr | 109 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 124 tkr | 280 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −15 tkr | 230 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 140 tkr | 109 tkr |
| Forslag disposition | 74 tkr | 230 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 74 tkr | 90 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 0 | 140 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 290 tkr | 280 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 298 tkr | 533 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Lejongrejer ABHuvudarbetsställe
Kivra: 559142-4204, 106 31 Stockholm
IT & tech
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559142-4204
Registreringsdatum
27 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
IT & tech
- SNI 62.100 – Dataprogrammering
- SNI 90.200 – Scenkonst
- SNI 58.290 – Utgivning av annan programvara
- SNI 58.210 – Utgivning av datorspel
- SNI 74.120 – Grafisk design och visuell kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.