Lemarc Thomas AB
559059-9295Aktiebolagreg. 2016
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 603 tkr
Resultat efter fin. poster
889 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
6
Exclusive Matchmaking Agency Stockholm, Sweden | Lemarc Thomas
Lemarc Thomas is an exclusive matchmaker that combines science with the art of matchmaking. Base in Stockholm, Sweden with clients all over the world.
lemarcthomas.com
Adresser
Besöksadress
Västra Trädgårdsgatan 15, 111 53 Stockholm
Postadress
Västra Trädgårdsgatan 15, 111 53 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska tillhandahålla konsulttjänster för att hjälpa människor att uppnå sina relationsmål samt coachning och bedömning av behoven. Samt tjänster i samband med dejtning och relationer.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 171 tkr | 88 tkr | – |
| 2018 | 1 256 tkr | 265 tkr | 267 tkr |
| 2019 | 1 215 tkr | −130 tkr | 25 tkr |
| 2020 | 2 062 tkr | 472 tkr | 326 tkr |
| 2021 | 2 583 tkr | 732 tkr | 507 tkr |
| 2022 | 4 315 tkr | 1 451 tkr | 973 tkr |
| 2023 | 4 339 tkr | 328 tkr | 982 tkr |
| 2024 | 5 040 tkr | 0 tkr | 682 tkr |
| 2025 | 6 603 tkr | 889 tkr | 2 451 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 49,4 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal 13,5 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt 31 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 603 | 5 040 | 4 339 | 4 315 | 2 583 | 2 062 | 1 215 | 1 256 | 171 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 9 | 10 | 17 | −26 | 147 | 1 | 2 | – |
| Rörelseintäkter | 6 605 | 5 048 | 4 349 | 4 332 | 2 557 | 2 209 | 1 216 | 1 258 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 185 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Handelsvaror | – | 188 | 426 | 80 | 96 | 84 | 8 | 85 | – |
| Övriga externa kostnader | 2 098 | 1 769 | 920 | 1 524 | 916 | 679 | 482 | 629 | – |
| Personalkostnader | 3 385 | 3 175 | 2 665 | 1 257 | 781 | 953 | 846 | 278 | – |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 37 | 29 | 14 | 23 | 33 | 20 | 7 | 2 | – |
| Rörelsekostnader | 5 712 | 5 162 | 4 024 | 2 883 | 1 825 | 1 737 | 1 343 | 994 | – |
| Rörelseresultat | 893 | −114 | 325 | 1 448 | 732 | 473 | −127 | 265 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | 3 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 6 | −3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | – |
| Finansiella poster | −4 | 113 | 3 | 2 | −0 | −0 | −2 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 889 | 0 | 328 | 1 451 | 732 | 472 | −130 | 265 | 88 |
| Bokslutsdispositioner | −259 | – | 0 | −350 | −180 | −100 | 67 | −67 | – |
| Resultat före skatt | 630 | −0 | 328 | 1 101 | 552 | 372 | −62 | 197 | – |
| Skatt på årets resultat | 161 | 0 | 79 | 235 | 120 | 72 | 0 | 44 | – |
| Årets resultat | 469 | −0 | 249 | 866 | 432 | 300 | −62 | 153 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 28 | 35 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 365 | 1 065 | 1 098 | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 393 | 1 100 | 1 098 | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 1 109 | 521 | 880 | 87 | 286 | 152 | 127 | 267 | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 168 | 631 | 927 | 138 | 332 | 179 | 144 | 307 | – |
| Kassa och bank | 2 823 | 993 | 849 | 2 657 | 1 452 | 755 | 288 | 355 | – |
| Omsättningstillgångar | 3 991 | 1 624 | 1 776 | 2 795 | 1 784 | 934 | 433 | 662 | – |
| Summa tillgångar | 6 384 | 2 724 | 2 874 | 2 795 | 1 784 | 934 | 433 | 662 | – |
| Aktiekapital | 61 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 61 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 632 | 632 | 683 | 57 | 26 | −25 | 37 | 65 | – |
| Fritt eget kapital | 2 390 | 632 | 932 | 923 | 457 | 276 | −25 | 217 | – |
| Eget kapital | 2 451 | 682 | 982 | 973 | 507 | 326 | 25 | 267 | – |
| Obeskattade reserver | 889 | 630 | 630 | 630 | 280 | 100 | 0 | 67 | – |
| Leverantörsskulder | 18 | 168 | 69 | 52 | 126 | 53 | 64 | 48 | – |
| Skatteskulder | 229 | 153 | 361 | 363 | 192 | 72 | 44 | 68 | – |
| Kortfristiga skulder | 3 045 | 1 412 | 1 262 | 1 192 | 997 | 508 | 408 | 328 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 384 | 2 724 | 2 874 | 2 795 | 1 784 | 934 | 433 | 662 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 4 | 4 | 2 | 1 | 2 | 2 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 800 | – | 300 | – | 400 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 49,4 % | 43,4 % | 51,6 % | 52,7 % | 40,9 % | 43,4 % | 5,8 % | 48,4 % | – |
| Kassalikviditet | 131 % | 115 % | 141 % | 234 % | 179 % | 184 % | 106 % | 202 % | – |
| Rörelsemarginal | 13,5 % | −2,3 % | 7,5 % | 33,6 % | 28,3 % | 22,9 % | −10,5 % | 21,1 % | – |
| Vinstmarginal | 13,5 % | 0 % | 7,6 % | 33,6 % | 28,3 % | 22,9 % | −10,7 % | 21,1 % | 51,5 % |
| Omsättningstillväxt | 31 % | 16,2 % | 0,6 % | 67,1 % | 25,3 % | 69,7 % | −3,3 % | 634,5 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,1 % | −0 % | 25,3 % | 89 % | 85,1 % | 92,3 % | −247,8 % | 57,1 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 101 tkr | 1 260 tkr | 1 085 tkr | 2 158 tkr | 2 583 tkr | 1 031 tkr | 608 tkr | 1 256 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (42)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 998 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 998 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | 499 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | −997 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 2 298 tkr | – |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 298 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 1 300 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 998 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 67 tkr | 67 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 67 tkr | −52 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 119 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 717 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 66 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar omklassificeringar | −119 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | −119 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 469 tkr | −68 |
| Forandring eget kapital aktiekapital nyemission | 11 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 469 tkr | −68 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 68 | −249 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −68 | 249 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 451 tkr | 682 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 469 tkr | −68 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt nyemission | 1 300 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −259 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 26 tkr | 26 tkr |
| Forslag disposition | 2 390 tkr | 632 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 590 tkr | 632 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 47 tkr | 42 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 28 tkr | 35 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 36 tkr | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 9 tkr | 1 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 1 tkr |
| Overkursfond | −1 289 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 12 tkr | 68 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 160 tkr | 793 tkr |
| Periodiseringsfonder | 889 tkr | 630 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 119 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 613 tkr | 273 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
Lemarc Thomas ABHuvudarbetsställe
Västra Trädgårdsgatan 15, 111 53 Stockholm
Personliga tjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559059-9295
Registreringsdatum
21 april 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
60 900 kr
SNI-koder
Personliga tjänster
- SNI 96.990 – Diverse övriga konsumenttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 85.599 – Annan övrig utbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.