LEMIRO Fastighet AB
556905-4850Aktiebolagreg. 2012
Härnösand, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 701 tkr
Resultat efter fin. poster
616 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Industrigatan 2, 871 53 Härnösand
Postadress
Industrigatan 2, 871 53 Härnösand
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 134 tkr | 381 tkr | – |
| 2019 | 1 134 tkr | 287 tkr | – |
| 2020 | 1 135 tkr | 464 tkr | 1 539 tkr |
| 2021 | 1 134 tkr | 246 tkr | 1 796 tkr |
| 2022 | 1 134 tkr | 311 tkr | 2 041 tkr |
| 2023 | 1 482 tkr | −64 tkr | 2 243 tkr |
| 2024 | 1 695 tkr | 783 tkr | 2 710 tkr |
| 2025 | 1 701 tkr | 616 tkr | 2 629 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 70,8 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 36,2 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 0,4 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 701 | 1 695 | 1 482 | 1 134 | 1 134 | 1 135 | 1 134 | 1 134 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 7 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 701 | 1 701 | 1 482 | 1 134 | 1 134 | 1 135 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 919 | 731 | 1 343 | 645 | 713 | 467 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 039 | 851 | 1 463 | 765 | 834 | 587 | – | – |
| Rörelseresultat | 662 | 850 | 19 | 369 | 300 | 547 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 47 | 70 | 83 | 58 | 54 | 84 | – | – |
| Finansiella poster | −46 | −67 | −83 | −58 | −54 | −84 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 616 | 783 | −64 | 311 | 246 | 464 | 287 | 381 |
| Bokslutsdispositioner | −150 | −195 | 321 | 0 | 80 | −107 | – | – |
| Resultat före skatt | 466 | 588 | 258 | 312 | 326 | 357 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 97 | 121 | 56 | 66 | 69 | 77 | – | – |
| Årets resultat | 369 | 467 | 201 | 246 | 257 | 280 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 780 | 2 901 | 3 021 | 3 141 | 3 261 | 3 381 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 780 | 2 901 | 3 021 | 3 141 | 3 261 | 3 381 | – | – |
| Kundfordringar | 361 | 113 | 295 | 43 | 261 | 1 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 370 | 113 | 313 | 87 | 299 | 4 | – | – |
| Kassa och bank | 950 | 1 104 | 210 | 452 | 172 | 351 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 320 | 1 217 | 523 | 540 | 471 | 355 | – | – |
| Summa tillgångar | 4 100 | 4 117 | 3 544 | 3 681 | 3 732 | 3 736 | – | – |
| Aktiekapital | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | – | – |
| Bundet eget kapital | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 209 | 2 192 | 1 990 | 1 745 | 1 488 | 1 208 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 578 | 2 659 | 2 192 | 1 990 | 1 745 | 1 488 | – | – |
| Eget kapital | 2 629 | 2 710 | 2 243 | 2 041 | 1 796 | 1 539 | – | – |
| Obeskattade reserver | 345 | 195 | 0 | 321 | 322 | 401 | – | – |
| Långfristiga skulder | 389 | 575 | 762 | 949 | 1 136 | 1 543 | – | – |
| Leverantörsskulder | 53 | 80 | 11 | 72 | 16 | 4 | – | – |
| Skatteskulder | 68 | 48 | 0 | – | 0 | 8 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 738 | 637 | 539 | 369 | 479 | 253 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 4 100 | 4 117 | 3 544 | 3 681 | 3 732 | 3 736 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 450 | 450 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 70,8 % | 69,6 % | 63,3 % | 62,4 % | 55 % | 49,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 179 % | 191 % | 97 % | 146 % | 98 % | 140 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 38,9 % | 50,2 % | 1,3 % | 32,5 % | 26,5 % | 48,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 36,2 % | 46,2 % | −4,3 % | 27,5 % | 21,7 % | 40,9 % | 25,3 % | 33,6 % |
| Omsättningstillväxt | 0,4 % | 14,4 % | 30,7 % | 0 % | −0,1 % | 0,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 14,1 % | 17,2 % | 9 % | 12 % | 14,3 % | 18,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 369 tkr | 467 tkr |
| Byggnader mark | 2 780 tkr | 2 901 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 4 233 tkr | 4 233 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 1 453 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 120 tkr | 120 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 369 tkr | 467 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −467 tkr | −201 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 467 tkr | 201 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 450 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 629 tkr | 2 710 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 369 tkr | 467 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 450 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −150 tkr | −195 tkr |
| Forslag disposition | 2 578 tkr | 2 659 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 128 tkr | 2 209 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 64 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 64 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 64 tkr | – |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 | 396 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 35 tkr | 33 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 187 tkr | 187 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 389 tkr | 575 tkr |
| Ovriga obeskattade reserver | – | 195 tkr |
| Periodiseringsfonder | 345 tkr | – |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | 2 800 tkr | – |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 4 000 tkr | 4 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 395 tkr | 289 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
LEMIRO Fastighet ABHuvudarbetsställe
Industrigatan 2, 871 53 Härnösand
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556905-4850
Registreringsdatum
2 oktober 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Härnösand, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
51 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.