Lena Häggs AB
556711-4748Aktiebolagreg. 2006
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2022Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−5 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Enrisvägen 1, 754 74 Uppsala
Postadress
Enrisvägen 1, 754 74 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra rådgivning, konsultverksamhet och import inom driva restaurang och catering samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 45 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 58 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 1 595 tkr | 3 539 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 43 tkr | 3 582 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 231 tkr | 3 447 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −5 tkr | 3 262 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,7 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 15 | 189 | 16 | 21 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 15 | 189 | 16 | 21 | – | – |
| Rörelseresultat | −15 | −189 | −16 | −21 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 6 | 420 | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 0 | 59 | 31 | – | – |
| Finansiella poster | 9 | 420 | 59 | 1 616 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | 231 | 43 | 1 595 | 58 | 45 |
| Resultat före skatt | −5 | 231 | 43 | 1 595 | – | – |
| Årets resultat | −5 | 231 | 43 | 1 595 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 365 | 0 | 3 544 | 2 705 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 365 | 0 | 3 544 | 2 705 | – | – |
| Kassa och bank | 1 975 | 3 544 | 78 | 871 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 975 | 3 544 | 78 | 871 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 340 | 3 544 | 3 622 | 3 577 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 3 167 | 3 116 | 3 439 | 1 844 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 162 | 3 347 | 3 482 | 3 439 | – | – |
| Eget kapital | 3 262 | 3 447 | 3 582 | 3 539 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 78 | 96 | 40 | 38 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 340 | 3 544 | 3 622 | 3 577 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 190 | 180 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,7 % | 97,3 % | 98,9 % | 99 % | – | – |
| Kassalikviditet | 2 539 % | 3 686 % | 195 % | 2 324 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,2 % | 6,7 % | 1,2 % | 45,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2022 | 2021 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 365 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | −5 tkr | 231 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −5 tkr | 231 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 180 tkr | 366 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets amorteringar | – | 3 317 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets lamnade lan | – | 0 |
| Forslag disposition | 3 162 tkr | 3 347 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 972 tkr | 3 167 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | – | 60 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | – | 0 |
| Medel disponera | 3 162 tkr | 3 347 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 68 tkr | 68 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 28 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Lena Häggs ABHuvudarbetsställe
Enrisvägen 1, 754 74 Uppsala
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556711-4748
Registreringsdatum
20 september 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.