LencGruppen Invest AB
556716-6797Aktiebolagreg. 2006
Saltsjö-Boo, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 051 tkr
Resultat efter fin. poster
2 798 tkr
Soliditet
75 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Eklundavägen 16, 132 44 Saltsjö-Boo
Postadress
c/o Bergman, Eklundavägen 16, 132 44 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva förvaltning av och handel med fastigheter samt bedriva konsultverksamhet inom försäljning och management, rekrytering, utbildning, samt handel med finansiella instrument samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −25 tkr | – |
| 2018 | 231 tkr | 64 tkr | – |
| 2019 | 3 035 tkr | 4 599 tkr | 4 012 tkr |
| 2020 | 3 390 tkr | 2 545 tkr | 5 506 tkr |
| 2021 | 3 278 tkr | 994 tkr | 5 563 tkr |
| 2022 | 903 tkr | −1 098 tkr | 4 547 tkr |
| 2023 | 319 tkr | −2 885 tkr | 1 625 tkr |
| 2024 | 1 314 tkr | −1 448 tkr | 161 tkr |
| 2025 | 1 051 tkr | 2 798 tkr | 3 097 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 75,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 266,2 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt −20 % – branschmedian −5,7 %
Median för 46811 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 051 | 1 314 | 319 | 903 | 3 278 | 3 390 | 3 035 | 231 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 36 | 0 | 7 | 50 | 107 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 087 | 1 314 | 326 | 954 | 3 384 | 3 390 | 3 035 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 187 | 121 | 146 | 410 | 392 | 350 | 410 | – | – |
| Personalkostnader | 855 | 779 | 51 | 704 | 738 | 696 | 704 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 043 | 900 | 197 | 1 113 | 1 129 | 1 045 | 1 114 | – | – |
| Rörelseresultat | 44 | 414 | 129 | −160 | 2 255 | 2 344 | 1 922 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 2 | 81 | 134 | 276 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 0 | 0 | 5 | 5 | 78 | 60 | – | – |
| Finansiella poster | 2 754 | −1 861 | −3 014 | −938 | −1 261 | 200 | 2 593 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 798 | −1 448 | −2 885 | −1 098 | 994 | 2 545 | 4 599 | 64 | −25 |
| Bokslutsdispositioner | 197 | 100 | 0 | 90 | −575 | −640 | −467 | – | – |
| Resultat före skatt | 2 995 | −1 348 | −2 885 | −1 008 | 419 | 1 905 | 4 048 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 59 | 116 | 38 | 8 | 362 | 411 | 300 | – | – |
| Årets resultat | 2 935 | −1 463 | −2 922 | −1 016 | 57 | 1 494 | 3 748 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 085 | 1 859 | 3 681 | 6 439 | 6 499 | 7 069 | 5 837 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 085 | 1 859 | 3 681 | 6 439 | 6 499 | 7 069 | 5 837 | – | – |
| Kundfordringar | 100 | 5 | – | 0 | 52 | 804 | 414 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 113 | 552 | 29 | 390 | 558 | 1 398 | 1 211 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 198 | 198 | 395 | 538 | 1 798 | 634 | 72 | – | – |
| Kassa och bank | 2 101 | 564 | 552 | 420 | 852 | 1 933 | 2 350 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 413 | 1 314 | 975 | 1 348 | 3 208 | 3 965 | 3 633 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 498 | 3 173 | 4 655 | 7 787 | 9 707 | 11 034 | 9 470 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 61 | 1 525 | 4 447 | 5 463 | 5 406 | 3 912 | 165 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 997 | 61 | 1 525 | 4 447 | 5 463 | 5 406 | 3 912 | – | – |
| Eget kapital | 3 097 | 161 | 1 625 | 4 547 | 5 563 | 5 506 | 4 012 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 305 | 1 502 | 1 602 | 1 602 | 1 692 | 1 117 | 477 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 465 | 465 | 465 | 465 | 1 985 | 3 640 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 11 | 0 | 18 | 83 | 0 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | 178 | 150 | 32 | 0 | 461 | 708 | 307 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 097 | 1 045 | 964 | 1 173 | 1 987 | 2 426 | 1 340 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 498 | 3 173 | 4 655 | 7 787 | 9 707 | 11 034 | 9 470 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 75,2 % | 42,7 % | 62,2 % | 74,7 % | 71,2 % | 57,9 % | 46,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 220 % | 126 % | 101 % | 115 % | 161 % | 163 % | 271 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 4,2 % | 31,5 % | 40,5 % | −17,7 % | 68,8 % | 69,2 % | 63,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | 266,2 % | −110,2 % | −904,4 % | −121,6 % | 30,3 % | 75,1 % | 151,5 % | 27,7 % | – |
| Omsättningstillväxt | −20 % | 311,9 % | −64,7 % | −72,5 % | −3,3 % | 11,7 % | 1 213,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 94,8 % | −908,4 % | −179,9 % | −22,3 % | 1 % | 27,1 % | 93,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 051 tkr | 1 314 tkr | 319 tkr | 903 tkr | 3 278 tkr | 3 390 tkr | 3 035 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 312 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 312 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 312 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 198 tkr | 198 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 145 tkr | 1 145 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 196 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 947 tkr | 947 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 400 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 400 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 400 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 373 tkr | 1 859 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 4 549 tkr | 4 034 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 2 662 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 514 tkr | 62 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 1 667 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 2 446 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 2 175 tkr | 2 175 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 935 tkr | −1 463 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 935 tkr | −1 463 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 1 463 tkr | 2 922 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −1 463 tkr | −2 922 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 097 tkr | 161 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 935 tkr | −1 463 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 197 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition | 2 997 tkr | 61 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 997 tkr | 61 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 536 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 465 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 1 863 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 11 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 198 tkr | 198 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 879 tkr | 808 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 0 | 465 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 305 tkr | 1 502 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 2 750 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 4 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 40 tkr | 76 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
LencGruppen Invest ABHuvudarbetsställe
Eklundavägen 16, 132 44 Saltsjö-Boo
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556716-6797
Registreringsdatum
30 november 2006
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.