Lennart Ivarsson Media AB
559004-1314Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
90 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 tkr
Soliditet
89 %
Anställda
0.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Heliosgatan 18 A Lgh 1602, 120 78 Stockholm
Postadress
Heliosgatan 18 A Lgh 1602, 120 78 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Konsultverksamhet inom områdena kommunikation, PR och Public Affairs
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 253 tkr | −5 tkr | – |
| 2021 | 198 tkr | −2 tkr | – |
| 2022 | 130 tkr | −89 tkr | 155 tkr |
| 2023 | 148 tkr | 78 tkr | 219 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −175 tkr | 90 tkr |
| 2025 | 90 tkr | −2 tkr | 87 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 89 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal −2,4 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 90 | 0 | 148 | 130 | 198 | 253 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 161 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 90 | 0 | 309 | 130 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 76 | 137 | 187 | 148 | – | – |
| Personalkostnader | 16 | 39 | 45 | 34 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 36 | – | – |
| Rörelsekostnader | 92 | 175 | 231 | 218 | – | – |
| Rörelseresultat | −2 | −175 | 78 | −89 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | −0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −175 | 78 | −89 | −2 | −5 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 46 | 4 | 103 | – | – |
| Resultat före skatt | −2 | −129 | 82 | 14 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 17 | 4 | – | – |
| Årets resultat | −2 | −129 | 64 | 10 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 109 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | 0 | 109 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 5 | 10 | 69 | 162 | – | – |
| Kassa och bank | 93 | 103 | 226 | 48 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 98 | 113 | 295 | 210 | – | – |
| Summa tillgångar | 98 | 113 | 295 | 319 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 40 | 169 | 105 | 95 | – | – |
| Fritt eget kapital | 37 | 40 | 169 | 105 | – | – |
| Eget kapital | 87 | 90 | 219 | 155 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 46 | 50 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 10 | 10 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 11 | 24 | 30 | 115 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 98 | 113 | 295 | 319 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0.5 | 0.5 | 0.5 | 0.5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 89 % | 79,2 % | 86,5 % | 60,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 908 % | 480 % | 976 % | 183 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2,1 % | – | 52,8 % | −68,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2,4 % | – | 52,8 % | −68,5 % | −0,9 % | −2 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | 14,2 % | −34,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2,5 % | −144,3 % | 29,4 % | 6,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 180 tkr | 0 tkr | 296 tkr | 259 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −2 tkr | −129 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 tkr | −129 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 129 tkr | −64 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −129 tkr | 64 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 46 tkr |
| Forslag disposition | 37 tkr | 40 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 37 tkr | 40 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 5 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 17 | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 821 | 4 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 10 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Lennart Ivarsson Media ABHuvudarbetsställe
Heliosgatan 18 A Lgh 1602, 120 78 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559004-1314
Registreringsdatum
16 februari 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.