Leomune AB
556982-5259Aktiebolagreg. 2014
Mölndal, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
17 tkr
Resultat efter fin. poster
19 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Inriggaregatan 3, 431 36 Mölndal
Postadress
c/o Robert Saalman, Inriggaregatan 3, 431 36 Mölndal
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsult- och forskningsverksamhet inom medicinområdet, utbildningsverksamhet inkluderande framställan av läromedel, förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 57 tkr | 39 tkr | – |
| 2017 | 44 tkr | 33 tkr | – |
| 2018 | 62 tkr | 52 tkr | 126 tkr |
| 2019 | 46 tkr | 39 tkr | 156 tkr |
| 2020 | 15 tkr | 8 tkr | 163 tkr |
| 2021 | 30 tkr | 923 tkr | 1 083 tkr |
| 2022 | 4 tkr | −7 tkr | 1 076 tkr |
| 2023 | 9 tkr | 2 tkr | 1 077 tkr |
| 2024 | 17 tkr | 30 tkr | 1 101 tkr |
| 2025 | 17 tkr | 19 tkr | 1 116 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 111,5 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 0 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 17 | 17 | 9 | 4 | 30 | 15 | 46 | 62 | 44 | 57 |
| Rörelseintäkter | 17 | 17 | 9 | 4 | 30 | 15 | 46 | 62 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 11 | 7 | 8 | 16 | 16 | 7 | 5 | 10 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 | 7 | 8 | 16 | 16 | 7 | 5 | 10 | – | – |
| Rörelseresultat | 6 | 10 | 1 | −12 | 14 | 8 | 41 | 52 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 13 | 20 | 18 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 13 | 20 | 1 | 5 | 909 | 0 | −3 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 19 | 30 | 2 | −7 | 923 | 8 | 39 | 52 | 33 | 39 |
| Resultat före skatt | 19 | 30 | 2 | −7 | 923 | 8 | 39 | 52 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 4 | 6 | 1 | 0 | 3 | 2 | 9 | 11 | – | – |
| Årets resultat | 15 | 24 | 1 | −7 | 921 | 7 | 30 | 41 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 | 5 | 5 | 17 | 17 | 26 | 9 | 17 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 | 5 | 5 | 17 | 17 | 26 | 9 | 17 | – | – |
| Kundfordringar | 9 | 9 | – | – | 0 | 19 | 24 | 11 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 28 | 24 | 29 | 32 | 29 | 46 | 70 | 53 | – | – |
| Kassa och bank | 1 098 | 1 083 | 1 048 | 1 035 | 1 046 | 101 | 87 | 71 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 126 | 1 107 | 1 077 | 1 067 | 1 075 | 147 | 157 | 124 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 131 | 1 112 | 1 082 | 1 084 | 1 092 | 172 | 166 | 141 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 051 | 1 027 | 1 026 | 1 033 | 113 | 106 | 76 | 36 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 066 | 1 051 | 1 027 | 1 026 | 1 033 | 113 | 106 | 76 | – | – |
| Eget kapital | 1 116 | 1 101 | 1 077 | 1 076 | 1 083 | 163 | 156 | 126 | – | – |
| Skatteskulder | 10 | 6 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 15 | 11 | 5 | 8 | 9 | 10 | 10 | 15 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 131 | 1 112 | 1 082 | 1 084 | 1 092 | 172 | 166 | 141 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,7 % | 99 % | 99,5 % | 99,3 % | 99,2 % | 94,3 % | 93,9 % | 89,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 7 513 % | 9 957 % | 21 542 % | 14 008 % | 12 316 % | 1 478 % | 1 555 % | 845 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 37,8 % | 60,5 % | 8,9 % | −288,4 % | 46,8 % | 55,8 % | 89,2 % | 83,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 111,5 % | 178 % | 23,6 % | −165,7 % | 3 077,9 % | 55,8 % | 83,6 % | 83,7 % | 75,8 % | 67,9 % |
| Omsättningstillväxt | 0 % | 100 % | 112,9 % | −86,7 % | 100 % | −67,6 % | −25,5 % | 40,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 % | 2,2 % | 0,1 % | −0,6 % | 85 % | 4 % | 19,1 % | 32,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 5 tkr | 5 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 5 tkr | 5 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 15 tkr | 24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 15 tkr | 24 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −24 tkr | −651 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 24 tkr | 651 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat fusionsdifferens | – | −1 |
| Forandring eget kapital totalt | 1 116 tkr | 1 101 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 15 tkr | 24 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt fusionsdifferens | – | −1 |
| Forslag disposition | 1 066 tkr | 1 051 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 066 tkr | 1 051 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 19 tkr | 16 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Leomune ABHuvudarbetsställe
Inriggaregatan 3, 431 36 Mölndal
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556982-5259
Registreringsdatum
11 september 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Mölndal, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 90.110 – Litterärt skapande och musikkomposition
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.