Lesam Bygg AB
559140-8231Aktiebolagreg. 2017
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
26 tkr
Resultat efter fin. poster
−41 tkr
Soliditet
−1 570 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kollegiegatan 3 B Lgh 1704, 214 54 Malmö
Postadress
c/o Samir Letic, Kollegiegatan 3 B Lgh 1704, 214 54 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva byggentrepenad för bostadshus och andra byggnader samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 348 tkr | −49 tkr | – |
| 2021 | 377 tkr | −78 tkr | – |
| 2022 | 440 tkr | −19 tkr | 31 tkr |
| 2023 | 1 057 tkr | 57 tkr | 88 tkr |
| 2024 | 339 tkr | −131 tkr | −43 tkr |
| 2025 | 105 tkr | −34 tkr | −77 tkr |
| 2026 | 26 tkr | −41 tkr | −118 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −1 569,5 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal −157,7 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −75,2 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12156 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 26 | 105 | 339 | 1 057 | 440 | 377 | 348 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 15 | 63 | 6 | – | – |
| Rörelseintäkter | 26 | 105 | 354 | 1 120 | 446 | – | – |
| Handelsvaror | 2 | 27 | 30 | 203 | 99 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 43 | 87 | 156 | 266 | 122 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 275 | 568 | 224 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 19 | 19 | 19 | 15 | – | – |
| Rörelsekostnader | 65 | 133 | 480 | 1 056 | 460 | – | – |
| Rörelseresultat | −39 | −29 | −126 | 64 | −14 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 5 | 5 | 6 | 6 | – | – |
| Finansiella poster | −2 | −5 | −5 | −6 | −6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −41 | −34 | −131 | 57 | −19 | −78 | −49 |
| Resultat före skatt | −41 | −34 | −131 | 57 | −19 | – | – |
| Årets resultat | −41 | −34 | −131 | 57 | −19 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 | 23 | 42 | 62 | 81 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 | 23 | 42 | 62 | 81 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | 0 | 11 | 75 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 | 12 | 4 | 121 | 106 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 1 | 64 | 79 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 | 12 | 5 | 184 | 185 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 | 35 | 48 | 246 | 265 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −127 | −93 | 38 | −19 | 0 | – | – |
| Fritt eget kapital | −41 | −34 | −131 | 38 | −19 | – | – |
| Eget kapital | −118 | −77 | −43 | 88 | 31 | – | – |
| Långfristiga skulder | 7 | 28 | 51 | 47 | 64 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 118 | 84 | 40 | 111 | 170 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 | 35 | 48 | 246 | 265 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | – | 1 | 2 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −1 569,5 % | −220,1 % | −90,3 % | 35,8 % | 11,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 % | 14 % | 13 % | 166 % | 109 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −150,5 % | −27,4 % | −37,2 % | 6 % | −3,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | −157,7 % | −32,4 % | −38,6 % | 5,4 % | −4,3 % | −20,7 % | −14,1 % |
| Omsättningstillväxt | −75,2 % | −69 % | −67,9 % | 140,2 % | 16,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 34,8 % | 44,1 % | 304,7 % | 65 % | −63,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 26 tkr | – | 339 tkr | 529 tkr | 440 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −41 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −41 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 34 tkr | 131 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −34 tkr | −131 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −118 tkr | −77 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −41 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −41 tkr | −34 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −41 tkr | −34 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 2 tkr | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 4 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 96 tkr | 96 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 92 tkr | 73 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 19 tkr | 19 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 tkr | 5 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 109 tkr | 76 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 7 tkr | 28 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –
Lesam Bygg ABHuvudarbetsställe
Kollegiegatan 3 B Lgh 1704, 214 54 Malmö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559140-8231
Registreringsdatum
19 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.