Lev ung Kliniken Aktiebolag
559281-0781Aktiebolagreg. 2020
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 751 tkr
Resultat efter fin. poster
875 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Emil Hedelius Gata 82, 603 76 Norrköping
Postadress
c/o Andrea Isa, Emil Hedelius Gata 82, 603 76 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Estetiska injektionsbehandlingar och andra skönhetsbehandlingar. Även försäljning av hudvårdsprodukter. Utbildar även inom dessa områden.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 1 590 tkr | 812 tkr | 539 tkr |
| 2022 | 1 331 tkr | 781 tkr | 1 039 tkr |
| 2023 | 1 192 tkr | 641 tkr | 853 tkr |
| 2024 | 1 586 tkr | 980 tkr | 1 423 tkr |
| 2025 | 1 751 tkr | 875 tkr | 1 957 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,3 % – branschmedian 58,7 %
Vinstmarginal 50 % – branschmedian 9,6 %
Omsättningstillväxt 10,4 % – branschmedian 0,3 %
Median för 1016 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 751 | 1 586 | 1 192 | 1 331 | 1 590 | – |
| Övriga rörelseintäkter | 126 | 110 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 877 | 1 696 | 1 192 | 1 331 | 1 590 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | – | 365 | – |
| Handelsvaror | 651 | 444 | 354 | 339 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 320 | 267 | 221 | 212 | 411 | – |
| Personalkostnader | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | – |
| Av- och nedskrivningar | 48 | 14 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 020 | 725 | 575 | 552 | 778 | – |
| Rörelseresultat | 857 | 971 | 616 | 780 | 812 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 18 | 9 | 25 | 1 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 18 | 9 | 25 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 875 | 980 | 641 | 781 | 812 | – |
| Bokslutsdispositioner | −200 | −258 | −160 | −150 | −159 | – |
| Resultat före skatt | 675 | 722 | 481 | 631 | 653 | – |
| Skatt på årets resultat | 141 | 151 | 100 | 130 | 140 | – |
| Årets resultat | 533 | 571 | 381 | 500 | 514 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 177 | 295 | 70 | 70 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 370 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 547 | 295 | 70 | 70 | – | – |
| Varulager | 250 | 250 | 250 | 60 | 60 | – |
| Kundfordringar | 7 | 20 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 97 | 111 | 42 | 26 | 156 | – |
| Kassa och bank | 298 | 1 620 | 1 032 | 1 252 | 654 | – |
| Omsättningstillgångar | 646 | 1 981 | 1 324 | 1 338 | 869 | – |
| Summa tillgångar | 3 193 | 2 276 | 1 395 | 1 409 | 869 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 0 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 1 398 | 828 | 447 | 514 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 932 | 1 398 | 828 | 1 014 | 514 | – |
| Eget kapital | 1 957 | 1 423 | 853 | 1 039 | 539 | – |
| Obeskattade reserver | 927 | 727 | 469 | 309 | 159 | – |
| Skatteskulder | 0 | 9 | 0 | 0 | 140 | – |
| Kortfristiga skulder | 309 | 125 | 73 | 61 | 172 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 193 | 2 276 | 1 395 | 1 409 | 869 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 567 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,3 % | 87,9 % | 87,8 % | 91,2 % | 76,5 % | – |
| Kassalikviditet | 128 % | 1 381 % | 1 471 % | 2 110 % | 472 % | – |
| Rörelsemarginal | 48,9 % | 61,2 % | 51,7 % | 58,6 % | 51,1 % | – |
| Vinstmarginal | 50 % | 61,8 % | 53,8 % | 58,7 % | 51,1 % | – |
| Omsättningstillväxt | 10,4 % | 33,1 % | −10,4 % | −16,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 27,3 % | 40,1 % | 44,6 % | 48,2 % | 95,4 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 58 tkr | 58 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 2 370 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 533 tkr | 571 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 533 tkr | 571 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −571 tkr | −381 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 571 tkr | 381 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 957 tkr | 1 423 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 533 tkr | 571 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 0 | −58 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −200 tkr | −200 tkr |
| Forskott fran kunder | 3 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 932 tkr | 1 398 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 932 tkr | 1 398 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 177 tkr | 224 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 238 tkr | 238 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 61 tkr | 14 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 238 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 48 tkr | 14 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 250 tkr | 250 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 91 tkr | 91 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 307 tkr | 116 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 0 | 70 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | – | 70 tkr |
| Periodiseringsfonder | 869 tkr | 669 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 4 nov. 2020 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Lev ung Kliniken AktiebolagHuvudarbetsställe
Emil Hedelius Gata 82, 603 76 Norrköping
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559281-0781
Registreringsdatum
4 november 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 87.301 – Vård och omsorg i särskilda boendeformer för äldre personer
- SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.