Lev Väl Irr AB
556965-2919Aktiebolagreg. 2014
Johanneshov, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 442 tkr
Resultat efter fin. poster
113 tkr
Soliditet
68 %
Anställda
1
levvalirr | någon att prata med
Levvalirr hjälper dig som behöver någon att prata med, hitta din väg i livet
levvalirr.com
Adresser
Besöksadress
Högrevsgatan 28, 121 62 Johanneshov
Postadress
Högrevsgatan 28, 121 62 Johanneshov
Verksamhetsbeskrivning
Ägande av bolag, aktiehandel och olika konsulttjänster kopplat till digital affärsutveckling samt socialt arbete inom socialtjänst samt terapeutiska vägledande samtal.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 343 tkr | 221 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −43 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | – |
| 2020 | 79 tkr | 67 tkr | 222 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −16 tkr | 220 tkr |
| 2022 | 121 tkr | 101 tkr | 300 tkr |
| 2023 | 1 025 tkr | 295 tkr | 315 tkr |
| 2024 | 625 tkr | −94 tkr | 244 tkr |
| 2025 | 1 442 tkr | 113 tkr | 332 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 67,7 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 7,8 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 130,7 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 442 | 625 | 1 025 | 121 | 0 | 79 | 0 | 0 | 343 |
| Rörelseintäkter | 1 442 | 625 | 1 025 | 121 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 438 | 303 | 303 | 16 | 12 | 12 | – | – | – |
| Personalkostnader | 886 | 416 | 557 | 3 | 4 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 324 | 719 | 860 | 19 | 16 | 12 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 118 | −94 | 165 | 101 | −16 | 67 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 6 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | −5 | 0 | 130 | −1 | −0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 113 | −94 | 295 | 101 | −16 | 67 | 0 | −43 | 221 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 166 | −173 | −23 | 14 | 8 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 113 | 72 | 122 | 78 | −2 | 75 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 25 | 17 | 107 | 14 | 0 | 16 | – | – | – |
| Årets resultat | 88 | 55 | 15 | 63 | −2 | 59 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 363 | 363 | 363 | 385 | 385 | 385 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 363 | 363 | 363 | 385 | 385 | 385 | – | – | – |
| Kundfordringar | 74 | 35 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 162 | 35 | 122 | 4 | 108 | 89 | – | – | – |
| Kassa och bank | 110 | 200 | 386 | 237 | 6 | 59 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 272 | 235 | 508 | 241 | 114 | 148 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 635 | 598 | 870 | 625 | 498 | 533 | – | 475 | 819 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 194 | 139 | 250 | 186 | 172 | 113 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 282 | 194 | 265 | 250 | 170 | 172 | – | – | – |
| Eget kapital | 332 | 244 | 315 | 300 | 220 | 222 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 123 | 123 | 289 | 116 | 93 | 108 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 27 | 44 | 42 | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 71 | 24 | 128 | 14 | 16 | 18 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 180 | 231 | 266 | 209 | 185 | 204 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 635 | 598 | 870 | 625 | 498 | 533 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 88 | – | 84 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 67,7 % | 57,1 % | 62,6 % | 62,7 % | 59 % | 57,6 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 151 % | 102 % | 191 % | 115 % | 61 % | 73 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,2 % | −15 % | 16,1 % | 83,8 % | – | 85,1 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 7,8 % | −15 % | 28,8 % | 83,5 % | – | 84,8 % | – | – | 64,4 % |
| Omsättningstillväxt | 130,7 % | −39 % | 747,1 % | – | −100 % | – | – | −100 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 26,5 % | 22,6 % | 4,8 % | 21,2 % | −0,8 % | 26,4 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 442 tkr | 625 tkr | 1 025 tkr | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 363 tkr | 363 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 747 tkr | 747 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | 363 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 385 tkr | 385 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 363 tkr | 363 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 88 tkr | 55 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 88 tkr | 55 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −55 tkr | −15 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | – | 41 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 55 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 84 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 332 tkr | 244 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 88 tkr | 55 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | – | 41 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 84 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 166 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag langfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 282 tkr | 194 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 194 tkr | 194 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 88 tkr | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 82 tkr | 163 tkr |
| Periodiseringsfonder | 123 tkr | 123 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 600 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Lev Väl Irr ABHuvudarbetsställe
Högrevsgatan 28, 121 62 Johanneshov
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556965-2919
Registreringsdatum
14 mars 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 86.930 – Psykologi- och psykoterapiverksamhet, utom läkare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-10-05) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.