Levaro AB
556880-8629Aktiebolagreg. 2012
Borås, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 tkr
Soliditet
98 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vevgatan 15 A, 504 64 Borås
Postadress
c/o Sectec Ab, Vevgatan 15 A, 504 64 Borås
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är att bedriva handel med värdepapper samt konsultationer inom samtliga larmbranscher samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | 408 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 408 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 204 tkr | 951 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 509 tkr | 1 275 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 765 tkr | 1 840 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −1 tkr | 1 649 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 1 019 tkr | 2 468 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −1 tkr | 2 267 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 98,2 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 | −1 | −1 | 0 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 1 020 | 0 | 765 | 510 | 204 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 020 | 0 | 765 | 510 | 204 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 | 1 019 | −1 | 765 | 509 | 204 | 408 | 408 |
| Resultat före skatt | −1 | 1 019 | −1 | 765 | 509 | 204 | – | – |
| Årets resultat | −1 | 1 019 | −1 | 765 | 509 | 204 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 000 | 1 581 | 1 071 | 1 581 | 816 | 612 | – | – |
| Kassa och bank | 1 008 | 628 | 319 | 0 | 174 | 40 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 008 | 2 209 | 1 390 | 1 581 | 990 | 652 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 308 | 2 509 | 1 690 | 1 881 | 1 290 | 952 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 218 | 1 399 | 1 600 | 1 025 | 716 | 698 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 217 | 2 418 | 1 599 | 1 790 | 1 225 | 901 | – | – |
| Eget kapital | 2 267 | 2 468 | 1 649 | 1 840 | 1 275 | 951 | – | – |
| Långfristiga skulder | 42 | 42 | 42 | 42 | 16 | 1 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 308 | 2 509 | 1 690 | 1 881 | 1 290 | 952 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 200 | 200 | 190 | 200 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 98,2 % | 98,4 % | 97,5 % | 97,8 % | 98,8 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0 % | 41,3 % | −0,1 % | 41,6 % | 39,9 % | 21,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 300 tkr | 300 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 300 tkr | 300 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −990 | 1 019 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −990 | 1 019 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 019 tkr | 990 |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 019 tkr | −990 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 267 tkr | 2 468 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −990 | 1 019 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 000 tkr | 1 581 tkr |
| Forslag disposition | 2 217 tkr | 2 418 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 917 tkr | 2 218 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 510 | 510 |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 2 734 tkr | 214 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 7 985 tkr | 5 600 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 0,51 | 0,51 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 300 tkr | 300 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 42 tkr | 42 tkr |
| Rantekostnader liknande resultatposter skulder koncernforetag | 0 | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Levaro ABHuvudarbetsställe
Vevgatan 15 A, 504 64 Borås
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556880-8629
Registreringsdatum
16 januari 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Borås, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.