LH Renovering AB
559269-7501Aktiebolagreg. 2020
Knivsta, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
715 tkr
Resultat efter fin. poster
−15 tkr
Soliditet
80 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Kurvallen 27, 741 92 Knivsta
Postadress
Kurvallen 27, 741 92 Knivsta
Verksamhetsbeskrivning
Plattsättning i badrum, kök, hall. Montering av nya kök och renovering av ytskikt inomhus.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | – | – |
| 2021 | 486 tkr | 76 tkr | 85 tkr |
| 2022 | 874 tkr | 43 tkr | 119 tkr |
| 2023 | 848 tkr | 5 tkr | 122 tkr |
| 2024 | 812 tkr | 1 tkr | 123 tkr |
| 2025 | 715 tkr | −15 tkr | 108 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 79,9 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal −2,1 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −12 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 715 | 812 | 848 | 874 | 486 | – |
| Rörelseintäkter | 715 | 812 | 848 | 874 | 486 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 24 | 39 | 94 | 174 | 11 | – |
| Övriga externa kostnader | 123 | 157 | 153 | 125 | 100 | – |
| Personalkostnader | 584 | 618 | 596 | 532 | 298 | – |
| Rörelsekostnader | 731 | 813 | 843 | 831 | 410 | – |
| Rörelseresultat | −16 | −1 | 5 | 43 | 76 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 | 2 | 0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −15 | 1 | 5 | 43 | 76 | – |
| Resultat före skatt | −15 | 1 | 5 | 43 | 76 | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 0 | 1 | 9 | 17 | – |
| Årets resultat | −15 | 1 | 4 | 34 | 60 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 83 | 62 | 0 | 92 | 72 | – |
| Kortfristiga fordringar | 98 | 98 | 34 | 181 | 115 | – |
| Kassa och bank | 37 | 109 | 180 | 29 | 53 | – |
| Omsättningstillgångar | 135 | 207 | 214 | 209 | 168 | – |
| Summa tillgångar | 135 | 207 | 214 | 209 | 168 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 98 | 97 | 94 | 60 | – | – |
| Fritt eget kapital | 83 | 98 | 97 | 94 | 60 | – |
| Eget kapital | 108 | 123 | 122 | 119 | 85 | – |
| Leverantörsskulder | 3 | 19 | 2 | 27 | 4 | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 5 | – |
| Kortfristiga skulder | 27 | 84 | 92 | 91 | 84 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 135 | 207 | 214 | 209 | 168 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 79,9 % | 59,6 % | 57,2 % | 56,7 % | 50,3 % | – |
| Kassalikviditet | 497 % | 247 % | 234 % | 231 % | 201 % | – |
| Rörelsemarginal | −2,3 % | −0,1 % | 0,6 % | 4,9 % | 15,7 % | – |
| Vinstmarginal | −2,1 % | 0,1 % | 0,6 % | 4,9 % | 15,6 % | – |
| Omsättningstillväxt | −12 % | −4,3 % | −3 % | 79,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −14 % | 0,6 % | 3,2 % | 28,6 % | 70,5 % | – |
| Omsättning per anställd | 715 tkr | 812 tkr | 848 tkr | 874 tkr | 486 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −15 tkr | 762 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −15 tkr | 762 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −762 | −4 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 762 | 4 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 108 tkr | 123 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −15 tkr | 762 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 83 tkr | 98 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 83 tkr | 98 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 21 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 15 tkr | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 19 tkr | 14 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juni 2024 – 31 maj 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juni 2023 – 31 maj 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juni 2022 – 31 maj 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juni 2021 – 31 maj 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 3 sep. 2020 – 31 maj 2021 · Inlämnad –
LH Renovering ABHuvudarbetsställe
Kurvallen 27, 741 92 Knivsta
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559269-7501
Registreringsdatum
3 september 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Knivsta, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.