swereg

Li & company AB

559221-2095Aktiebolagreg. 2019

Frisör & skönhet
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Mölnlycke, Västra Götalands län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

2 510 tkr

+34 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−45 tkr

+31 % mot föregående år

Soliditet

6 %

−1,4 p.e. mot föregående år

Anställda

3

+50 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Badhusgatan 8, 435 30 Mölnlycke

Postadress

Badhusgatan 8, 435 30 Mölnlycke

Verksamhetsbeskrivning

Frisörsalong med hyrstolar och försäljning av hårprodukter. Utför alla slags hårbehandlingar tex. klippning och färgning av hår.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20212 190 tkr78 tkr110 tkr
20222 369 tkr76 tkr109 tkr
20231 484 tkr15 tkr120 tkr
20241 880 tkr−65 tkr55 tkr
20252 510 tkr−45 tkr50 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 5,7 % – branschmedian 56,1 %

Vinstmarginal −1,8 % – branschmedian 4,3 %

Omsättningstillväxt 33,5 % – branschmedian 2 %

Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Nettoomsättning2 5101 8801 4842 3692 190
Förändring av lager5394−623676
Övriga rörelseintäkter1710242430
Rörelseintäkter2 5801 9841 4472 4292 296
Råvaror och förnödenheter579731271643519
Övriga externa kostnader828716589556808
Personalkostnader9894004581 058792
Av- och nedskrivningar10791806260
Rörelsekostnader2 5031 9381 3982 3182 179
Rörelseresultat774749111117
Ränteintäkter och liknande10–––
Räntekostnader och liknande122111343540
Finansiella poster−121−111−34−35−40
Resultat efter finansiella poster−45−65157678
Resultat före skatt−45−65157678
Skatt på årets resultat–041717
Årets resultat−45−65115960

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post20252024202320222021
Materiella anläggningstillgångar371296331411314
Finansiella anläggningstillgångar131131131131131
Anläggningstillgångar501426462542445
Varulager2021495511781
Kundfordringar36298112
Kortfristiga fordringar139124314237
Kassa och bank34779414067
Omsättningstillgångar375350180299185
Summa tillgångar876776642841630
Aktiekapital5050505050
Bundet eget kapital5050505050
Balanserat resultat44705900
Fritt eget kapital−05705960
Eget kapital5055120109110
Långfristiga skulder613593146266375
Leverantörsskulder11186160838
Skatteskulder–0153417
Kortfristiga skulder213128376465144
Summa eget kapital och skulder876776642841630

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post20252024202320222021
Medelantal anställda32222
Föreslagen utdelning (tkr)––––60

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal20252024202320222021
Soliditet5,7 %7,1 %18,7 %13 %17,5 %
Kassalikviditet81 %156 %33 %39 %72 %
Rörelsemarginal3,1 %2,5 %3,3 %4,7 %5,4 %
Vinstmarginal−1,8 %−3,5 %1 %3,2 %3,5 %
Omsättningstillväxt33,5 %26,7 %−37,4 %8,2 %–
Avkastning på eget kapital−89,7 %−117,6 %8,8 %53,8 %54,7 %
Omsättning per anställd837 tkr940 tkr742 tkr1 185 tkr1 095 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (28)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar131 tkr131 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden131 tkr131 tkr
Arets resultat eget kapital−45 tkr−65 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−45 tkr−65 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning65 tkr−11 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning−65 tkr11 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott39 tkr–
Forandring eget kapital totalt50 tkr55 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−45 tkr−65 tkr
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring eget kapital totalt erhallna aktieagartillskott39 tkr–
Forskott fran kunder5 tkr5 tkr
Forslag disposition−2665 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning−2665 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter68 tkr65 tkr
Inventarier verktyg installationer371 tkr296 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden694 tkr588 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar323 tkr292 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar158 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop264 tkr55 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar107 tkr91 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar77 tkr–
Lager fardiga varor handelsvaror202 tkr149 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga35 tkr31 tkr
Ovriga kortfristiga skulder96 tkr37 tkr
Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut–0
Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut613 tkr593 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter–0

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 apr. 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 apr. 2022 – 31 mars 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 apr. 2021 – 31 mars 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 4 okt. 2019 – 31 mars 2021 · Inlämnad –

  • Li & company ABHuvudarbetsställe

    Badhusgatan 8, 435 30 Mölnlycke

    Frisör & skönhet

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559221-2095

Registreringsdatum

4 oktober 2019

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Härryda, Västra Götalands län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

Frisör & skönhet

  • SNI 96.210 – Frisörer och barberare
  • SNI 96.220 – Skönhetsvård och andra skönhetsbehandlingar
  • SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
  • SNI 47.751 – Detaljhandel med kosmetika och hygienartiklar, utom via internet eller postorder

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler