Liareds Trävaror Aktiebolag
556233-8896Aktiebolagreg. 1983
Ulricehamn, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2023Omsättning
101 454 tkr
Resultat efter fin. poster
−464 tkr
Soliditet
42 %
Anställda
15
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Liared Tälningarudorna 102, 523 91 Ulricehamn
Postadress
Liared Tälningarudorna 102, 523 91 Ulricehamn
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva produktion av sågade trävaror och av cellulosaflis och sågspån samt kutterspån och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 81 391 tkr | 4 032 tkr | – |
| 2020 | 73 964 tkr | 100 tkr | – |
| 2021 | 99 258 tkr | 10 373 tkr | 9 771 tkr |
| 2022 | 113 451 tkr | 20 664 tkr | 13 114 tkr |
| 2023 | 101 454 tkr | −464 tkr | 4 921 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 42,5 % – branschmedian 53,7 %
Vinstmarginal −0,5 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt −10,6 % – branschmedian −0 %
Median för 1290 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 101 454 | 113 451 | 99 258 | 73 964 | 81 391 |
| Förändring av lager | 1 014 | 1 818 | −2 870 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 160 | 73 | 35 | – | – |
| Rörelseintäkter | 102 627 | 115 341 | 96 423 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 75 412 | 66 657 | 60 762 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 14 990 | 16 462 | 13 664 | – | – |
| Personalkostnader | 9 373 | 8 580 | 8 736 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 744 | 2 591 | 2 390 | – | – |
| Rörelsekostnader | 102 519 | 94 290 | 85 553 | – | – |
| Rörelseresultat | 109 | 21 052 | 10 870 | 660 | – |
| Räntekostnader och liknande | 677 | 388 | 497 | – | – |
| Finansiella poster | −573 | −388 | −497 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −464 | 20 664 | 10 373 | 100 | 4 032 |
| Bokslutsdispositioner | 1 020 | −4 824 | −7 040 | – | – |
| Resultat före skatt | 556 | 15 840 | 3 333 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 149 | 3 272 | 734 | – | – |
| Årets resultat | 407 | 12 567 | 2 599 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 21 058 | 20 508 | 19 310 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4 | 4 | 4 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 21 062 | 20 512 | 19 314 | – | – |
| Varulager | 8 937 | 9 301 | 7 032 | – | – |
| Kundfordringar | 12 734 | 9 752 | 10 690 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 13 457 | 10 046 | 11 415 | – | – |
| Kassa och bank | 3 598 | 18 104 | 10 897 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 25 992 | 37 451 | 29 345 | – | – |
| Summa tillgångar | 47 055 | 57 963 | 48 659 | 35 966 | – |
| Aktiekapital | 75 | 75 | 1 800 | – | – |
| Bundet eget kapital | 435 | 435 | 2 160 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 079 | 111 | 5 012 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 486 | 12 679 | 7 611 | – | – |
| Eget kapital | 4 921 | 13 114 | 9 771 | – | – |
| Obeskattade reserver | 18 967 | 19 987 | 15 163 | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 307 | 1 756 | 3 577 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 903 | 5 059 | 4 552 | – | – |
| Skatteskulder | 2 584 | 3 755 | 680 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 18 860 | 23 105 | 20 149 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 47 055 | 57 963 | 48 659 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 15 | 14 | 14 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 42,5 % | 50 % | 44,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 90 % | 122 % | 111 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | 18,6 % | 11 % | 0,9 % | – |
| Vinstmarginal | −0,5 % | 18,2 % | 10,5 % | 0,1 % | 5 % |
| Omsättningstillväxt | −10,6 % | 14,3 % | 34,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 8,3 % | 95,8 % | 26,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 6 764 tkr | 8 104 tkr | 7 090 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (109)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 12 542 tkr | 13 562 tkr |
| Aktuell skatt | 149 tkr | – |
| Aktuell skatt nuvarande period | 149 tkr | – |
| Amortering skuld | 4 803 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 4 tkr | 4 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 4 tkr | 4 tkr |
| Antal styrelseledamoter | 2 | – |
| Arets kassaflode | −14 505 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 407 tkr | 12 567 tkr |
| Avkastning eget kapital | −0,023 | – |
| Avkastning sysselsatt kapital | 0,004 | – |
| Avkastning totalt kapital | 0,002 | – |
| Avstamning effktiv skatt beraknad skattesats | 0,206 | – |
| Avstamning effktiv skatt enligt gallande skattesats | 115 tkr | – |
| Avstamning effktiv skatt vasentlig post | 14 tkr | – |
| Betald skatt | 1 320 tkr | – |
| Byggnader mark | 2 320 tkr | 2 087 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 11 282 tkr | 10 838 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 8 961 tkr | 8 751 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 74 tkr | – |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 370 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 210 tkr | 199 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital minskning aktiekapital | – | 1 725 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 407 tkr | 12 567 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −12 567 tkr | −2 599 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 12 567 tkr | 2 599 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 8 600 tkr | 7 500 tkr |
| Forandring kassaflode kundfordringar | −2 981 tkr | – |
| Forandring kassaflode leverantorsskulder | 844 tkr | – |
| Forandring kassaflode ovriga kortfristiga fordringar | −430 tkr | – |
| Forandring kassaflode ovriga kortfristiga skulder | −2 173 tkr | – |
| Forandring kassaflode rorelsefodringar | −3 047 tkr | – |
| Forandring kassaflode rorelseskulder | −1 329 tkr | – |
| Forandring kassaflode varulager pagaende arbeten | 365 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | 1 020 tkr | 461 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −5 285 tkr |
| Fordelning styrelseledamoter man | 2 | – |
| Forslag disposition | 4 486 tkr | 12 679 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 486 tkr | 12 679 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 440 tkr | 294 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter upplupna intakter | 149 tkr | – |
| Forvarv ovriga materiella anlaggningstillgangar | 3 294 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 1 163 tkr | 1 418 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 15 359 tkr | 15 264 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 14 197 tkr | 13 846 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 96 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 350 tkr | 358 tkr |
| Justering poster inte ingar kassaflode avskrivningar nedskrivningar | 2 744 tkr | – |
| Justering poster som inte ingar ikassaflodet | 2 745 tkr | – |
| Kassaflode finansieringsverksamheten | −7 796 tkr | – |
| Kassaflode investeringsverksamheten | −3 294 tkr | – |
| Kassaflode lopande verksamheten | −3 415 tkr | – |
| Kassaflode lopande verksamheten fore forandringar rorelsekapital | 961 tkr | – |
| Kassalikviditet | 0,904 | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 6 127 tkr | 5 252 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 2 810 tkr | 4 050 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 0 |
| Likvida medel | 3 598 tkr | – |
| Loner andra ersattningar | 6 812 tkr | – |
| Loner andra ersattningar ovriga anstallda | 5 929 tkr | – |
| Loner andra ersattningar styrelseledamoter verkstallande direktor motsvarande befattningshavare | 883 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 16 779 tkr | 16 633 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 57 030 tkr | 55 160 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 40 250 tkr | 38 527 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 460 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 2 329 tkr | 3 418 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 183 tkr | 2 034 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 460 tkr | – |
| Medel disponera | – | 12 679 tkr |
| Medelantalet anstallda kvinnor | 1 | – |
| Medelantalet anstallda man | 14 | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 284 tkr | – |
| Ovriga forutbetalda kostnader upplupna intakter | 291 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 707 tkr | 1 761 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 3 456 tkr | 5 202 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 102 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 4 307 tkr | 1 654 tkr |
| Ovriga poster inte ingar kassaflodet | 1 tkr | – |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 105 tkr | – |
| Ovriga sociala avgifter enligt lag avtal | 2 348 tkr | – |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 407 tkr | – |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 796 tkr | 370 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 796 tkr | 370 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | 796 tkr | 370 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | −370 tkr | – |
| Pensionskostnader | 294 tkr | – |
| Pensionskostnader ovriga anstallda | 246 tkr | – |
| Pensionskostnader styrelsen verkstallande direktoren motsvarande befattningshavare | 49 tkr | – |
| Perioderingsfonder specifikation | 1 140 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 6 425 tkr | 6 425 tkr |
| Redovisad effektiv skatt | 0,269 | – |
| Redovisad effektiv skatt belopp | 149 tkr | – |
| Reservfond | 360 tkr | 360 tkr |
| Revisorer revisionsforetag ersattning | 97 tkr | – |
| Revisorer revisionsforetag ersattning uppdrag | 97 tkr | – |
| Rorelsemarginal | 0,001 | – |
| Sammansattning likvida medel disponibla tillgodohavande | 3 598 tkr | – |
| Sociala kostnader inkl pensionskostnader | 2 643 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 38 290 tkr | 38 470 tkr |
| Stallda sakerheter egna skulder avsattningar | 26 000 tkr | – |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | – | 11 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | – | 26 000 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | – | 1 470 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 210 tkr | 7 328 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna loner | 608 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna semesterloner | 643 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna sociala avgifter | 378 tkr | – |
| Upptagna lan | 5 607 tkr | – |
| Utbetald utdelning kassaflode | 8 600 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Liareds Trävaror AktiebolagHuvudarbetsställe
Liared Tälningarudorna 102, 523 91 Ulricehamn
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556233-8896
Registreringsdatum
1 november 1983
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Ulricehamn, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
75 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 16.111 – Sågning av trä
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.