Lidan Förvaltning AB
556540-3093Aktiebolagreg. 1997
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
1 593 tkr
Resultat efter fin. poster
493 tkr
Soliditet
86 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bergsunds Strand 39, 117 38 Stockholm
Postadress
Bergsunds Strand 39, 117 38 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, handel med värdepapper, äga och driva vindkraftverk och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 354 tkr | 51 tkr | – |
| 2017 | 1 299 tkr | 39 tkr | – |
| 2018 | 1 176 tkr | −50 tkr | 944 tkr |
| 2019 | 1 340 tkr | 2 362 tkr | 1 832 tkr |
| 2020 | 1 410 tkr | 1 754 tkr | 2 760 tkr |
| 2021 | 1 076 tkr | 1 139 tkr | 2 737 tkr |
| 2022 | 1 279 tkr | 8 tkr | 2 295 tkr |
| 2023 | 1 788 tkr | 564 tkr | 3 153 tkr |
| 2024 | 1 568 tkr | 816 tkr | 3 527 tkr |
| 2025 | 1 015 tkr | 96 tkr | 3 314 tkr |
| 2026 | 1 593 tkr | 493 tkr | 3 795 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,8 % – branschmedian 38,8 %
Vinstmarginal 31 % – branschmedian 0 %
Omsättningstillväxt 57 % – branschmedian −9,6 %
Median för 1287 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 593 | 1 015 | 1 568 | 1 788 | 1 279 | 1 076 | 1 410 | 1 340 | 1 176 | 1 299 | 1 354 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 199 | 0 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 593 | 1 015 | 1 568 | 1 788 | 1 279 | 1 275 | 1 410 | 1 340 | 1 176 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 535 | 324 | 258 | 562 | 423 | 437 | 444 | 352 | 365 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 | 0 | 9 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 585 | 585 | 585 | 700 | 770 | 770 | 876 | 876 | 876 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 120 | 909 | 843 | 1 261 | 1 193 | 1 209 | 1 320 | 1 228 | 1 251 | – | – |
| Rörelseresultat | 473 | 106 | 725 | 526 | 86 | 66 | 90 | 112 | −75 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 19 | 10 | −14 | −6 | 22 | 1 154 | 1 753 | 2 366 | 144 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 2 | 4 | 13 | 52 | 76 | 89 | 117 | 119 | – | – |
| Finansiella poster | 20 | −10 | 90 | 37 | −78 | 1 073 | 1 664 | 2 249 | 25 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 493 | 96 | 816 | 564 | 8 | 1 139 | 1 754 | 2 362 | −50 | 39 | 51 |
| Bokslutsdispositioner | 585 | 585 | 585 | 700 | 770 | −403 | 0 | −1 000 | 54 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 078 | 681 | 1 401 | 1 263 | 778 | 736 | 1 754 | 1 362 | 4 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 222 | 144 | 277 | 255 | 170 | 159 | 375 | 234 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 856 | 537 | 1 124 | 1 009 | 608 | 577 | 1 378 | 1 128 | 4 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 802 | 3 387 | 3 972 | 4 557 | 5 257 | 6 027 | 6 898 | 7 775 | 8 651 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 954 | 2 942 | 2 928 | 2 723 | 2 347 | 1 443 | 268 | 268 | 364 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 5 756 | 6 329 | 6 900 | 7 280 | 7 604 | 7 470 | 7 166 | 8 042 | 9 015 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 219 | 188 | 115 | 131 | 244 | 155 | 341 | 160 | 265 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 225 | 222 | 239 | 293 | 430 | 377 | 476 | 665 | 1 732 | – | – |
| Kassa och bank | 816 | 219 | 862 | 589 | 411 | 3 744 | 4 564 | 3 068 | 0 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 260 | 629 | 1 216 | 1 014 | 1 084 | 4 277 | 5 381 | 3 894 | 1 998 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 017 | 6 958 | 8 117 | 8 294 | 8 688 | 11 747 | 12 547 | 11 936 | 11 013 | – | – |
| Aktiekapital | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – |
| Bundet eget kapital | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | 600 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 339 | 2 177 | 1 803 | 1 545 | 1 837 | 1 560 | 782 | 104 | 340 | – | – |
| Fritt eget kapital | 3 195 | 2 714 | 2 927 | 2 553 | 1 695 | 2 137 | 2 160 | 1 232 | 344 | – | – |
| Eget kapital | 3 795 | 3 314 | 3 527 | 3 153 | 2 295 | 2 737 | 2 760 | 1 832 | 944 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 802 | 3 387 | 3 972 | 4 557 | 5 257 | 6 027 | 5 624 | 5 624 | 4 624 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 1 976 | 2 628 | 3 280 | 4 531 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 43 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 48 | 0 | 201 | 179 | 212 | 128 | 567 | 214 | 36 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 420 | 256 | 617 | 583 | 1 137 | 1 006 | 1 535 | 1 200 | 915 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 017 | 6 958 | 8 117 | 8 294 | 8 688 | 11 747 | 12 547 | 11 936 | 11 013 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 750 | 375 | 750 | 750 | 150 | 300 | – | 450 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,8 % | 86,3 % | 82,3 % | 81,7 % | 74,5 % | 64 % | 57,6 % | 52,8 % | 41,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 300 % | 245 % | 197 % | 174 % | 95 % | 425 % | 351 % | 324 % | 218 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 29,7 % | 10,5 % | 46,3 % | 29,4 % | 6,7 % | 6,2 % | 6,4 % | 8,4 % | −6,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 31 % | 9,5 % | 52 % | 31,5 % | 0,6 % | 105,9 % | 124,4 % | 176,3 % | −4,3 % | 3 % | 3,8 % |
| Omsättningstillväxt | 57 % | −35,3 % | −12,3 % | 39,8 % | 18,9 % | −23,7 % | 5,2 % | 14 % | −9,5 % | −4,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 22,6 % | 16,2 % | 31,9 % | 32 % | 26,5 % | 21,1 % | 49,9 % | 61,6 % | 0,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 2 802 tkr | 3 387 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag | 130 tkr | 130 tkr |
| Agarintressen ovriga foretag anskaffningsvarden | 130 tkr | 130 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 167 tkr | 164 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 167 tkr | 164 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 3 tkr | 4 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 520 tkr | 2 510 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 520 tkr | 2 510 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 10 tkr | 10 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 856 tkr | 537 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 856 tkr | 537 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −537 tkr | −1 124 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 537 tkr | 1 124 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 375 tkr | 750 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 795 tkr | 3 314 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 856 tkr | 537 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 375 tkr | 750 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 585 tkr | 585 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse anskaffningsvarden | 138 tkr | 138 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | 138 tkr | 138 tkr |
| Forslag disposition | 3 195 tkr | 2 714 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 445 tkr | 2 339 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 84 tkr | 78 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 2 802 tkr | 3 387 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 15 402 tkr | 15 402 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 12 599 tkr | 12 014 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 585 tkr | 585 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −3 tkr | 18 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 135 tkr | 110 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 225 tkr | 222 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 290 tkr | 187 tkr |
| Reservfond | 450 tkr | 450 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 300 tkr | 4 300 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 4 300 tkr | 4 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 82 tkr | 70 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 sep. 2025 – 31 aug. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
Lidan Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Bergsunds Strand 39, 117 38 Stockholm
Energi, vatten & avfall
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556540-3093
Registreringsdatum
11 mars 1997
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
150 000 kr
SNI-koder
Energi, vatten & avfall
- SNI 35.120 – Generering av elektricitet från förnybara energikällor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-13) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.