Lidbrandts gård och entreprenad AB
556343-2086Aktiebolagreg. 1988
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−28 tkr
Soliditet
−7 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Solängsvägen 198, 192 54 Sollentuna
Postadress
c/o Lidbrandt Ekonomi Ab, Solängsvägen 198, 192 54 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva entreprenadverksamhet inom anläggnings- och byggbranschen, hyra av fordon och maskiner för nämnda områden samt utföra service och reparartioner vid anläggnings- byggnadsarbeten. Driva gård och gårdsarbeten jämte därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 321 tkr | −108 tkr | – |
| 2017 | 751 tkr | 81 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 0 tkr | 91 tkr |
| 2019 | 0 tkr | 0 tkr | 91 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 0 tkr | 91 tkr |
| 2021 | 25 tkr | 25 tkr | 110 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −14 tkr | 97 tkr |
| 2023 | – | −25 tkr | 77 tkr |
| 2024 | – | −52 tkr | 125 tkr |
| 2025 | – | −28 tkr | −4 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −6,9 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal – – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | – | – | 0 | 25 | 0 | 0 | 0 | 751 | 321 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 25 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 16 | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 | 12 | 0 | 14 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 25 | 25 | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 17 | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 25 | 52 | 25 | 14 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseresultat | −25 | −52 | −25 | −14 | 25 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −3 | 0 | −0 | −0 | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −28 | −52 | −25 | −14 | 25 | 0 | 0 | 0 | 81 | −108 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | −28 | −52 | −25 | −14 | 25 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | −5 | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −28 | −52 | −20 | −14 | 20 | 0 | 0 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 197 | 221 | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 197 | 221 | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Varulager | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 53 | 0 | 62 | 41 | 43 | 43 | 43 | 43 | – | – |
| Kassa och bank | −0 | 0 | 0 | 73 | 73 | 48 | 48 | 74 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 53 | 1 | 62 | 114 | 115 | 91 | 91 | 116 | – | – |
| Summa tillgångar | 53 | 198 | 283 | 114 | 115 | 91 | 91 | 116 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | −75 | 77 | −3 | 10 | −9 | −9 | −9 | −9 | – | – |
| Fritt eget kapital | −104 | 25 | −23 | −3 | 10 | −9 | −9 | −9 | – | – |
| Eget kapital | −4 | 125 | 77 | 97 | 110 | 91 | 91 | 91 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 12 | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 18 | 5 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 57 | 73 | 206 | 18 | 5 | 0 | 0 | 25 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 53 | 198 | 283 | 114 | 115 | 91 | 91 | 116 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | 0 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −6,9 % | 63,2 % | 27,1 % | 84,6 % | 95,6 % | 100 % | 100 % | 78,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 94 % | 1 % | 30 % | 649 % | 2 265 % | – | – | 457 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | 100 % | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | 100 % | – | – | – | 10,8 % | −33,5 % |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | −100 % | – | – | – | −100 % | 134,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 781 % | −41,7 % | −25,7 % | −14,3 % | 17,8 % | 0 % | 0 % | 0 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | 0 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −28 tkr | −52 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −28 tkr | −52 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 52 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −52 tkr | −20 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | −100 tkr | 100 tkr |
| Forslag disposition | – | 25 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | – | 25 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 197 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 246 tkr | 246 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 229 tkr | 49 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 25 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | −179 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 17 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar nedskrivningar | 17 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 53 tkr | 481 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 73 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 45 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Lidbrandts gård och entreprenad ABHuvudarbetsställe
Solängsvägen 198, 192 54 Sollentuna
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556343-2086
Registreringsdatum
19 december 1988
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-01). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.