Life Genomics AB
556993-1891Aktiebolagreg. 2014
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2021Omsättning
122 811 tkr
Resultat efter fin. poster
53 586 tkr
Soliditet
75 %
Anställda
23
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Odinsgatan 28, 411 03 Göteborg
Postadress
Odinsgatan 28, 411 03 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva biokemisk, bioteknisk, genetisk och medicinsk analys, screening och diagnostik samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 9 258 tkr | −2 090 tkr | – |
| 2019 | 17 434 tkr | 407 tkr | – |
| 2020 | 23 263 tkr | 1 092 tkr | 5 991 tkr |
| 2021 | 122 811 tkr | 53 586 tkr | 41 338 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 75,4 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 43,6 % – branschmedian 21 %
Omsättningstillväxt 427,9 % – branschmedian −2 %
Median för 17280 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 122 811 | 23 263 | 17 434 | 9 258 |
| Övriga rörelseintäkter | 9 176 | 24 | – | – |
| Rörelseintäkter | 131 987 | 23 287 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 46 145 | 12 994 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 10 557 | 4 088 | – | – |
| Personalkostnader | 18 684 | 4 719 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 2 921 | 332 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 93 | 57 | – | – |
| Rörelsekostnader | 78 400 | 22 190 | – | – |
| Rörelseresultat | 53 587 | 1 097 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 6 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 53 586 | 1 092 | 407 | −2 090 |
| Bokslutsdispositioner | −13 109 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 40 477 | 1 092 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 5 130 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 35 347 | 1 092 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 20 065 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 814 | 120 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 22 879 | 120 | – | – |
| Varulager | 1 132 | 0 | – | – |
| Kundfordringar | 13 544 | 1 794 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 24 432 | 4 206 | – | – |
| Kassa och bank | 20 234 | 5 299 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 45 798 | 9 505 | – | – |
| Summa tillgångar | 68 677 | 9 625 | – | – |
| Aktiekapital | 451 | 451 | – | – |
| Bundet eget kapital | 451 | 451 | – | – |
| Balanserat resultat | −16 923 | −16 923 | – | – |
| Fritt eget kapital | 40 888 | 5 540 | – | – |
| Eget kapital | 41 338 | 5 991 | – | – |
| Obeskattade reserver | 13 109 | 0 | – | – |
| Leverantörsskulder | 5 053 | 2 530 | – | – |
| Skatteskulder | 3 441 | 112 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 14 230 | 3 634 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 68 677 | 9 625 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 23 | 6 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 75,4 % | 62,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 314 % | 262 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 43,6 % | 4,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 43,6 % | 4,7 % | 2,3 % | −22,6 % |
| Omsättningstillväxt | 427,9 % | 33,4 % | 88,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 85,5 % | 18,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 5 340 tkr | 3 877 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2021 | 2020 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 4 819 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 36 439 tkr | 1 092 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 35 347 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 41 338 tkr | 5 991 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 35 347 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | −4 819 tkr | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −8 290 tkr | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 0 | 30 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 542 tkr | 542 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 542 tkr | 512 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 30 tkr | 108 tkr |
| Forslag disposition | 40 888 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 40 888 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 166 tkr | 2 412 tkr |
| Goodwill | 19 057 tkr | 0 |
| Goodwill anskaffningsvarden | 21 455 tkr | 0 |
| Goodwill avskrivningar | 2 398 tkr | 0 |
| Goodwill forandring anskaffningsvarden inkop | 21 455 tkr | 0 |
| Goodwill forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 398 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 2 814 tkr | 90 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 4 296 tkr | 1 118 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 482 tkr | 1 027 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 3 178 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 454 tkr | 224 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 1 008 tkr | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 1 132 tkr | 0 |
| Medel disponera | 40 888 tkr | – |
| Overkursfond | 21 372 tkr | 21 372 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 722 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 335 tkr | 301 tkr |
| Periodiseringsfonder | 8 290 tkr | 0 |
| Stallda sakerheter | 250 tkr | 3 750 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 250 tkr | 3 750 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 2 401 tkr | 690 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Life Genomics ABHuvudarbetsställe
Odinsgatan 28, 411 03 Göteborg
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556993-1891
Registreringsdatum
2 december 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
450 840 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.910 – Medicinsk laboratorieverksamhet och bilddiagnostik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.