Lifvendahl Bygg AB
556807-3059Aktiebolagreg. 2010
Norrtälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
19 017 tkr
Resultat efter fin. poster
197 tkr
Soliditet
19 %
Anställda
8
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vikingastigen 13, 761 76 Norrtälje
Postadress
Vikingastigen 13, 761 76 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva byggnadsentreprenader samt försäljning av motorcykelprodukter och fritidskläder ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 12 807 tkr | 357 tkr | 806 tkr |
| 2023 | 16 342 tkr | 442 tkr | 1 155 tkr |
| 2024 | 19 017 tkr | 197 tkr | 1 306 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 19 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 1 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 16,4 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 017 | 16 342 | 12 807 |
| Förändring av lager | −137 | −62 | −19 |
| Övriga rörelseintäkter | 725 | 398 | 366 |
| Rörelseintäkter | 19 605 | 16 678 | 13 154 |
| Råvaror och förnödenheter | 12 244 | 10 283 | 7 777 |
| Övriga externa kostnader | 1 430 | 1 404 | 1 206 |
| Personalkostnader | 5 377 | 4 329 | 3 587 |
| Av- och nedskrivningar | 169 | 78 | 97 |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 43 |
| Rörelsekostnader | 19 220 | 16 094 | 12 711 |
| Rörelseresultat | 385 | 584 | 444 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 188 | 142 | 87 |
| Finansiella poster | −188 | −142 | −87 |
| Resultat efter finansiella poster | 197 | 442 | 357 |
| Resultat före skatt | 197 | 442 | 357 |
| Skatt på årets resultat | 46 | 93 | −16 |
| Årets resultat | 151 | 349 | 373 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 5 069 | 4 286 | 4 215 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 |
| Anläggningstillgångar | 5 094 | 4 311 | 4 240 |
| Varulager | 267 | 217 | 234 |
| Kundfordringar | 463 | 114 | 880 |
| Kortfristiga fordringar | 1 368 | 1 715 | 2 060 |
| Kassa och bank | 142 | 360 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 1 777 | 2 292 | 2 294 |
| Summa tillgångar | 6 871 | 6 603 | 6 534 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 105 | 756 | 384 |
| Fritt eget kapital | 1 256 | 1 105 | 756 |
| Eget kapital | 1 306 | 1 155 | 806 |
| Långfristiga skulder | 2 810 | 2 860 | 3 429 |
| Leverantörsskulder | 846 | 992 | 1 084 |
| Skatteskulder | 183 | 135 | 22 |
| Kortfristiga skulder | 2 755 | 2 588 | 2 299 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 871 | 6 603 | 6 534 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 8 | 8 | 6 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 19 % | 17,5 % | 12,3 % |
| Kassalikviditet | 55 % | 80 % | 90 % |
| Rörelsemarginal | 2 % | 3,6 % | 3,5 % |
| Vinstmarginal | 1 % | 2,7 % | 2,8 % |
| Omsättningstillväxt | 16,4 % | 27,6 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 11,5 % | 30,2 % | 46,2 % |
| Omsättning per anställd | 2 377 tkr | 2 043 tkr | 2 135 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 25 tkr | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 151 tkr | 349 tkr |
| Byggnader mark | 4 252 tkr | 4 282 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 4 758 tkr | 4 716 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 506 tkr | 434 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 42 tkr | 149 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 72 tkr | 71 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 151 tkr | 349 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −349 tkr | −373 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 349 tkr | 373 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 352 tkr | 352 tkr |
| Forslag disposition | 1 256 tkr | 1 105 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 256 tkr | 1 105 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 340 tkr | 1 238 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 817 tkr | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 285 tkr | 375 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 468 tkr | 371 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 910 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 97 tkr | 6 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 267 tkr | 217 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 2 379 tkr | 2 449 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 213 tkr | 12 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 993 tkr | 802 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 166 tkr | 79 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 2 643 tkr | 2 781 tkr |
| Stallda sakerheter | 3 850 tkr | 3 850 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 3 250 tkr | 3 250 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 600 tkr | 600 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 734 tkr | 660 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Lifvendahl Bygg ABHuvudarbetsställe
Vikingastigen 13, 761 76 Norrtälje
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556807-3059
Registreringsdatum
4 maj 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 46.420 – Partihandel med kläder och skodon
- SNI 68.201 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- SNI 93.199 – Annan sportverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.