Lightmakers Sverige AB
559146-5082Aktiebolagreg. 2018
Tyresö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
12 431 tkr
Resultat efter fin. poster
−870 tkr
Soliditet
−19 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Lupingränd 7, 135 37 Tyresö
Postadress
c/o Torbjörn Dartland, Lupingränd 7, 135 37 Tyresö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva handel med belysningsarmatur och tillbehör till dessa, design av belysningslösningar och belysningsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 8 423 tkr | 355 tkr | – |
| 2020 | 8 321 tkr | 352 tkr | – |
| 2021 | 7 190 tkr | −811 tkr | 24 tkr |
| 2022 | 26 338 tkr | 2 895 tkr | 2 081 tkr |
| 2023 | 7 167 tkr | −1 188 tkr | 100 tkr |
| 2024 | 20 430 tkr | 902 tkr | 964 tkr |
| 2025 | 12 431 tkr | −870 tkr | −309 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −18,9 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −7 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −39,2 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 431 | 20 430 | 7 167 | 26 338 | 7 190 | 8 321 | 8 423 |
| Övriga rörelseintäkter | 34 | 250 | 361 | 183 | 146 | – | – |
| Rörelseintäkter | 12 464 | 20 680 | 7 527 | 26 521 | 7 336 | – | – |
| Handelsvaror | 9 084 | 14 020 | 5 065 | 17 416 | 5 439 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 284 | 1 823 | 994 | 3 533 | 1 101 | – | – |
| Personalkostnader | 2 908 | 3 639 | 2 454 | 2 429 | 1 549 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 59 | 309 | 220 | 237 | 46 | – | – |
| Rörelsekostnader | 13 335 | 19 792 | 8 733 | 23 614 | 8 134 | – | – |
| Rörelseresultat | −871 | 888 | −1 205 | 2 906 | −799 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −0 | 13 | 7 | 11 | 12 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 14 | 17 | −11 | −12 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −870 | 902 | −1 188 | 2 895 | −811 | 352 | 355 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 400 | −400 | 88 | – | – |
| Resultat före skatt | −870 | 902 | −788 | 2 495 | −723 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 39 | 0 | 519 | −148 | – | – |
| Årets resultat | −870 | 864 | −788 | 1 977 | −575 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 148 | – | – |
| Anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 148 | – | – |
| Kundfordringar | 528 | 980 | 503 | 136 | 443 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 678 | 1 816 | 790 | 2 264 | 447 | – | – |
| Kassa och bank | 963 | 1 465 | 1 482 | 2 311 | 1 397 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 641 | 3 282 | 2 272 | 4 574 | 1 844 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 641 | 3 282 | 2 272 | 4 574 | 1 992 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 461 | 0 | 789 | 4 | 499 | – | – |
| Fritt eget kapital | −409 | 864 | 0 | 1 981 | 4 | – | – |
| Eget kapital | −309 | 964 | 100 | 2 081 | 24 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | 0 | 400 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | 0 | 699 | 646 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 043 | 1 355 | 1 233 | 288 | 669 | – | – |
| Skatteskulder | 56 | 53 | 231 | 300 | 130 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 950 | 2 317 | 2 171 | 1 395 | 1 242 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 641 | 3 282 | 2 272 | 4 574 | 1 992 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | 1 515 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −18,9 % | 29,4 % | 4,4 % | 52,4 % | 1,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 84 % | 142 % | 105 % | 328 % | 149 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −7 % | 4,4 % | −16,8 % | 11 % | −11,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −7 % | 4,4 % | −16,6 % | 11 % | −11,3 % | 4,2 % | 4,2 % |
| Omsättningstillväxt | −39,2 % | 185,1 % | −72,8 % | 266,3 % | −13,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 281,5 % | 89,6 % | −785 % | 95 % | −2 428,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 6 215 tkr | 10 215 tkr | 3 584 tkr | 26 338 tkr | 7 190 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (30)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −870 tkr | 864 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −870 tkr | 864 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −864 tkr | 788 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat aterbetalning aktieagartillskott | 403 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 864 tkr | −788 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −870 tkr | 864 tkr |
| Forandring eget kapital totalt aterbetalning aktieagartillskott | 403 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 463 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 0 | 463 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 0 | 463 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 463 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 463 tkr |
| Forslag disposition | −409 tkr | 864 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −409 tkr | 461 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 62 tkr | 113 tkr |
| Loner andra ersattningar | 1 758 tkr | 2 159 tkr |
| Loner andra ersattningar styrelseledamoter verkstallande direktor motsvarande befattningshavare | 839 tkr | 1 164 tkr |
| Loner andra ersattningar styrelseledamoter verkstallande direktor motsvarande befattningshavare varav tantiem liknande | 919 tkr | 995 tkr |
| Medelantalet anstallda kvinnor | 1 | 1 |
| Medelantalet anstallda man | 1 | 1 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 87 tkr | 261 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 139 tkr | 277 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 289 | 27 tkr |
| Ovriga sociala avgifter enligt lag avtal | 714 tkr | 887 tkr |
| Pensionskostnader styrelsen verkstallande direktoren motsvarande befattningshavare | 362 tkr | 372 tkr |
| Rantekostnader | 298 | 14 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Sociala kostnader inkl pensionskostnader | 1 075 tkr | 1 259 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 712 tkr | 633 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Lightmakers Sverige ABHuvudarbetsställe
Lupingränd 7, 135 37 Tyresö
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559146-5082
Registreringsdatum
24 januari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tyresö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.433 – Partihandel med elartiklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.