liinankis entreprenad AB
559393-2626Aktiebolagreg. 2022
Gällivare, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 905 tkr
Resultat efter fin. poster
786 tkr
Soliditet
49 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Söderåsvägen 6, 982 39 Gällivare
Postadress
Söderåsvägen 6, 982 39 Gällivare
Verksamhetsbeskrivning
Verkstad, markarbeten, grävmaskiner samt hjullastare, lastbil, uthyrning av släp även ovanstående maskiner.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 2 366 tkr | 418 tkr | 182 tkr |
| 2024 | 1 270 tkr | −980 tkr | −581 tkr |
| 2025 | 1 905 tkr | 786 tkr | 354 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 48,6 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 41,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 50 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 905 | 1 270 | 2 366 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 48 |
| Rörelseintäkter | 1 905 | 1 270 | 2 414 |
| Handelsvaror | 101 | 376 | 791 |
| Övriga externa kostnader | 750 | 361 | 378 |
| Personalkostnader | 0 | 1 272 | 724 |
| Av- och nedskrivningar | 257 | 196 | 82 |
| Rörelsekostnader | 1 107 | 2 206 | 1 975 |
| Rörelseresultat | 797 | −936 | 439 |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 16 | 45 | 21 |
| Finansiella poster | −12 | −45 | −21 |
| Resultat efter finansiella poster | 786 | −980 | 418 |
| Bokslutsdispositioner | 100 | 218 | −218 |
| Resultat före skatt | 886 | −763 | 201 |
| Skatt på årets resultat | 135 | 0 | 44 |
| Årets resultat | 750 | −763 | 157 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 704 | 709 | 623 |
| Anläggningstillgångar | 704 | 709 | 623 |
| Kundfordringar | 116 | 0 | 145 |
| Kortfristiga fordringar | 366 | 246 | 1 162 |
| Kassa och bank | −5 | 0 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 361 | 246 | 1 163 |
| Summa tillgångar | 1 065 | 955 | 1 786 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −421 | 157 | 0 |
| Fritt eget kapital | 329 | −606 | 157 |
| Eget kapital | 354 | −581 | 182 |
| Obeskattade reserver | 205 | 0 | 218 |
| Långfristiga skulder | 324 | 522 | 122 |
| Leverantörsskulder | 13 | 40 | 466 |
| Skatteskulder | 135 | 44 | 44 |
| Kortfristiga skulder | 182 | 1 014 | 1 264 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 065 | 955 | 1 786 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 2 | 2 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 48,6 % | −60,8 % | 19,9 % |
| Kassalikviditet | 199 % | 24 % | 92 % |
| Rörelsemarginal | 41,9 % | −73,7 % | 18,6 % |
| Vinstmarginal | 41,3 % | −77,2 % | 17,7 % |
| Omsättningstillväxt | 50 % | −46,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 211,9 % | 131,3 % | 86,3 % |
| Omsättning per anställd | – | 635 tkr | 1 183 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 750 tkr | −763 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 750 tkr | −763 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 273 tkr | −157 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −273 tkr | 157 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 354 tkr | −581 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 750 tkr | −763 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | −12 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 0 | 147 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 100 tkr | 71 tkr |
| Forslag disposition | 329 tkr | −606 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 329 tkr | −606 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 704 tkr | 709 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 187 tkr | 980 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 483 tkr | 271 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 89 tkr | 62 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 296 tkr | 337 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 257 tkr | 196 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 45 tkr | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 250 tkr | 246 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | −17 tkr | 896 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 324 tkr | 522 tkr |
| Periodiseringsfonder | 205 tkr | 0 |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 50 tkr | 34 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
liinankis entreprenad ABHuvudarbetsställe
Söderåsvägen 6, 982 39 Gällivare
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559393-2626
Registreringsdatum
22 augusti 2022
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gällivare, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 33.120 – Reparation och underhåll av maskiner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.