Lilla Mode Sweden AB
556863-4322Aktiebolagreg. 2011
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 304 tkr
Resultat efter fin. poster
−82 tkr
Soliditet
76 %
Anställda
1
Lilla Mode
lillamode.com
Adresser
Besöksadress
Spinnfiskargatan 41, 723 49 Västerås
Postadress
c/o Chuanmin Hu, Spinnfiskargatan 41, 723 49 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Företagets verksamhet ska vara att bedriva handel av barnkläder och leksaker.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 5 030 tkr | 208 tkr | – |
| 2021 | 4 929 tkr | 449 tkr | – |
| 2022 | 4 957 tkr | 466 tkr | 1 703 tkr |
| 2023 | 4 229 tkr | −270 tkr | 1 688 tkr |
| 2024 | 4 074 tkr | −99 tkr | 1 677 tkr |
| 2025 | 3 304 tkr | −82 tkr | 1 563 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 75,9 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −2,5 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −18,9 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 304 | 4 074 | 4 229 | 4 957 | 4 929 | 5 030 |
| Övriga rörelseintäkter | 94 | 3 | 9 | 137 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 398 | 4 077 | 4 238 | 5 094 | – | – |
| Handelsvaror | 2 481 | 2 904 | 3 093 | 3 365 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 918 | 1 013 | 1 115 | 1 147 | – | – |
| Personalkostnader | 74 | 227 | 279 | 92 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 7 | 32 | 20 | 24 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 480 | 4 176 | 4 507 | 4 628 | – | – |
| Rörelseresultat | −82 | −99 | −269 | 466 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 2 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 2 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −0 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −82 | −99 | −270 | 466 | 449 | 208 |
| Bokslutsdispositioner | 68 | 88 | 255 | −14 | – | – |
| Resultat före skatt | −14 | −11 | −15 | 452 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | 0 | 98 | – | – |
| Årets resultat | −14 | −11 | −15 | 353 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 1 905 | 1 906 | 1 856 | 1 878 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 109 | 86 | 151 | 186 | – | – |
| Kassa och bank | 45 | 64 | 49 | 270 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 059 | 2 056 | 2 056 | 2 334 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 059 | 2 056 | 2 056 | 2 334 | – | – |
| Aktiekapital | 170 | 170 | 170 | 170 | – | – |
| Bundet eget kapital | 170 | 170 | 170 | 170 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 407 | 1 518 | 1 533 | 1 180 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 393 | 1 507 | 1 518 | 1 533 | – | – |
| Eget kapital | 1 563 | 1 677 | 1 688 | 1 703 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 68 | 156 | 411 | – | – |
| Leverantörsskulder | 240 | 244 | 123 | 49 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 15 | 98 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 496 | 311 | 211 | 220 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 059 | 2 056 | 2 056 | 2 334 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 100 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 75,9 % | 84,2 % | 88,1 % | 87 % | – | – |
| Kassalikviditet | 31 % | 48 % | 95 % | 207 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2,5 % | −2,4 % | −6,4 % | 9,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2,5 % | −2,4 % | −6,4 % | 9,4 % | 9,1 % | 4,1 % |
| Omsättningstillväxt | −18,9 % | −3,7 % | −14,7 % | 0,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,9 % | −0,7 % | −0,9 % | 20,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 304 tkr | 4 074 tkr | 4 229 tkr | 4 957 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −14 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −14 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 11 tkr | 15 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −11 tkr | −15 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 563 tkr | 1 677 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −14 tkr | −11 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 100 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 68 tkr | 88 tkr |
| Forskott till leverantorer | 16 tkr | 22 tkr |
| Forslag disposition | 1 393 tkr | 1 507 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 393 tkr | 1 407 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 96 tkr | 56 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 889 tkr | 1 884 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 13 tkr | 30 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 206 tkr | 17 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 68 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 50 tkr | 50 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Lilla Mode Sweden ABHuvudarbetsställe
Spinnfiskargatan 41, 723 49 Västerås
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556863-4322
Registreringsdatum
5 september 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
170 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.712 – Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.