Lilla Sur Göteborgs Hantverksbageri AB
556973-4832Aktiebolagreg. 2014
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 297 tkr
Resultat efter fin. poster
113 tkr
Soliditet
24 %
Anställda
4
Lilla Sur | Göteborgs Hantverksbageri
Stenugnsbageri i Kålltorp, Göteborg. Vi bakar alla bröd för hand på svenskt mjöl. Beställ online för avhämtning.
lillasur.se
Adresser
Besöksadress
Solrosgatan 11 B, 416 51 Göteborg
Postadress
Solrosgatan 11 B, 416 51 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Tillverkning och försäljning av bageriprodukter med inriktning på surdeg. Butiksförsäljning av baktillbehör, lättare förtäring, kaffe, ost och smör. Kursversamhet och föredrag.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 5 424 tkr | 1 256 tkr | – |
| 2021 | 5 696 tkr | 731 tkr | – |
| 2022 | 5 281 tkr | 136 tkr | 256 tkr |
| 2023 | 4 143 tkr | 101 tkr | 186 tkr |
| 2024 | 3 616 tkr | −153 tkr | 33 tkr |
| 2025 | 3 297 tkr | 113 tkr | 146 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 23,8 % – branschmedian 44,7 %
Vinstmarginal 3,4 % – branschmedian 2,1 %
Omsättningstillväxt −8,8 % – branschmedian 3,7 %
Median för 1689 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 297 | 3 616 | 4 143 | 5 281 | 5 696 | 5 424 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 15 | 21 | 15 | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 299 | 3 631 | 4 164 | 5 296 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 496 | 584 | 802 | 994 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 412 | 412 | 476 | 505 | – | – |
| Personalkostnader | 2 280 | 2 790 | 2 791 | 3 659 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 188 | 3 787 | 4 069 | 5 158 | – | – |
| Rörelseresultat | 111 | −156 | 95 | 138 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 6 | 2 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | −1 | 0 | 1 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | 3 | 5 | −2 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 113 | −153 | 101 | 136 | 731 | 1 256 |
| Resultat före skatt | 113 | −153 | 101 | 136 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 21 | 29 | – | – |
| Årets resultat | 113 | −153 | 79 | 108 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 25 | 58 | 52 | 107 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 3 | 3 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 136 | 76 | 144 | 89 | – | – |
| Kassa och bank | 450 | 403 | 554 | 900 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 611 | 537 | 751 | 1 096 | – | – |
| Summa tillgångar | 611 | 537 | 751 | 1 096 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −17 | 136 | 56 | 99 | – | – |
| Fritt eget kapital | 96 | −17 | 136 | 206 | – | – |
| Eget kapital | 146 | 33 | 186 | 256 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 32 | 47 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 1 | 44 | 109 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 466 | 504 | 565 | 840 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 611 | 537 | 751 | 1 096 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 5 | 6 | 8 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 23,8 % | 6,1 % | 24,7 % | 23,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 126 % | 95 % | 124 % | 118 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,4 % | −4,3 % | 2,3 % | 2,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,4 % | −4,2 % | 2,4 % | 2,6 % | 12,8 % | 23,2 % |
| Omsättningstillväxt | −8,8 % | −12,7 % | −21,6 % | −7,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 77,4 % | −463,9 % | 42,7 % | 42 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 824 tkr | 723 tkr | 691 tkr | 660 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 113 tkr | −153 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 113 tkr | −153 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 153 tkr | −79 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −153 tkr | 79 tkr |
| Forslag disposition | 96 tkr | −17 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 96 tkr | −17 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 48 tkr | 56 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 25 tkr | 58 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 88 tkr | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 230 tkr | 168 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 236 tkr | 335 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Lilla Sur Göteborgs Hantverksbageri ABHuvudarbetsställe
Solrosgatan 11 B, 416 51 Göteborg
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556973-4832
Registreringsdatum
4 juni 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 10.710 – Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk
- SNI 47.272 – Detaljhandel med andra livsmedel utom hälsokost
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.