Lilla Vallskog AB
556774-7257Aktiebolagreg. 2009
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
9 058 tkr
Resultat efter fin. poster
−1 086 tkr
Soliditet
56 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vallskog 5, 755 93 Uppsala
Postadress
Vallskog 5, 755 93 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva lantbruk med animalieproduktion, växtodling och entreprenadverksamhet inom lantbruk och byggbranschen och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 15 208 tkr | 2 347 tkr | – |
| 2022 | 14 489 tkr | 2 128 tkr | – |
| 2023 | 21 232 tkr | 11 375 tkr | 11 428 tkr |
| 2024 | 1 049 tkr | −1 020 tkr | 10 229 tkr |
| 2025 | 9 058 tkr | −1 086 tkr | 9 484 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,5 % – branschmedian 48,9 %
Vinstmarginal −12 % – branschmedian 9 %
Omsättningstillväxt 763,5 % – branschmedian 4,3 %
Median för 5235 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 058 | 1 049 | 21 232 | 14 489 | 15 208 |
| Förändring av lager | 0 | −102 | −3 779 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 1 418 | 4 535 | 4 161 | – | – |
| Rörelseintäkter | 10 476 | 5 483 | 21 613 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 054 | 2 287 | 3 277 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 117 | 1 832 | 3 682 | – | – |
| Personalkostnader | 2 119 | 1 891 | 2 803 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 1 444 | 914 | 588 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 734 | 6 925 | 10 349 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 258 | −1 442 | 11 264 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 44 | 345 | 106 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 43 | 9 | 78 | – | – |
| Finansiella poster | 172 | 422 | 111 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −1 086 | −1 020 | 11 375 | 2 128 | 2 347 |
| Bokslutsdispositioner | 1 141 | 1 053 | −970 | – | – |
| Resultat före skatt | 55 | 33 | 10 406 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 31 | 2 106 | – | – |
| Årets resultat | 55 | 1 | 8 299 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 19 814 | 15 980 | 3 975 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 841 | 668 | 622 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 20 655 | 16 648 | 4 597 | – | – |
| Varulager | 575 | 757 | 102 | – | – |
| Kundfordringar | 444 | 342 | 2 786 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 4 724 | 3 151 | 5 216 | – | – |
| Kassa och bank | 463 | 1 009 | 15 042 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 5 763 | 4 917 | 20 360 | – | – |
| Summa tillgångar | 26 417 | 21 565 | 24 957 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 9 329 | 10 128 | 3 029 | – | – |
| Fritt eget kapital | 9 384 | 10 129 | 11 328 | – | – |
| Eget kapital | 9 484 | 10 229 | 11 428 | – | – |
| Obeskattade reserver | 6 850 | 8 000 | 9 062 | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 601 | 860 | 375 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 411 | 615 | −7 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 11 | 1 698 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 482 | 2 476 | 4 092 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 26 417 | 21 565 | 24 957 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 4 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 800 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,5 % | 76,9 % | 74,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 95 % | 168 % | 495 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −13,9 % | −137,5 % | 53,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | −12 % | −97,2 % | 53,6 % | 14,7 % | 15,4 % |
| Omsättningstillväxt | 763,5 % | −95,1 % | 46,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,6 % | 0 % | 72,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 019 tkr | 350 tkr | 5 308 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (58)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 5 000 tkr | 5 000 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 48 tkr | 22 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 86 tkr | 86 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | – | 4 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 26 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 38 tkr | 64 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 55 tkr | 1 tkr |
| Byggnader mark | – | 0 |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | – | 0 |
| Byggnader mark avskrivningar | – | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 580 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 386 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 55 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 tkr | −8 299 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 tkr | 8 299 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 800 tkr | 1 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 9 484 tkr | 10 229 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 55 tkr | 1 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 800 tkr | 1 200 tkr |
| Forandring overavskrivningar | 0 | −1 274 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 1 150 tkr | 2 336 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 60 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 4 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse anskaffningsvarden | 793 tkr | 646 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 147 tkr | 51 tkr |
| Fordringar ovriga foretag agarintresse langfristiga | 793 tkr | 646 tkr |
| Forslag disposition | 9 384 tkr | 10 129 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 384 tkr | 9 329 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 669 tkr | 2 408 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | – | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 575 tkr | 757 tkr |
| Lamnade koncernbidrag | 9 tkr | 9 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 2 368 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 19 814 tkr | 15 980 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 23 210 tkr | 18 168 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 3 397 tkr | 2 188 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 2 011 tkr | 3 684 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 7 053 tkr | 14 290 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 1 444 tkr | 914 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 235 tkr | 2 562 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | −26 tkr | 4 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 436 tkr | 301 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 250 tkr | 272 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 2 179 tkr | 746 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 4 601 tkr | 860 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 850 tkr | 3 000 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 2 tkr | – |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse | 142 tkr | 90 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 834 tkr | 24 tkr |
| Stallda sakerheter | 16 269 tkr | 10 202 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 6 025 tkr | 6 025 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 10 244 tkr | 4 177 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 176 tkr | 101 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 809 tkr | 807 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Lilla Vallskog ABHuvudarbetsställe
Vallskog 5, 755 93 Uppsala
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556774-7257
Registreringsdatum
1 januari 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.