Limako Teknik Aktiebolag
556275-0629Aktiebolagreg. 1986
Falun, Dalarnas län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
11 941 tkr
Resultat efter fin. poster
2 265 tkr
Soliditet
56 %
Anställda
6
Limako - Din konsult inom teknikkonsult med egen produktion
Vi kan hjälpa kunder inom alla steg i sin process att utveckla konkurrenskraftiga produkter, från idéstadiet till produktion.
limako.se
Adresser
Besöksadress
Sundbornsvägen 4, 791 47 Falun
Postadress
Sundbornsvägen 4, 791 47 Falun
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konstruktion, tillverkning och försäljning av maskiner för industriellt och mobilt bruk samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 3 907 tkr | 278 tkr | – |
| 2019 | 3 265 tkr | −169 tkr | – |
| 2020 | 3 155 tkr | 517 tkr | 798 tkr |
| 2021 | 3 354 tkr | 180 tkr | 903 tkr |
| 2022 | 4 231 tkr | −4 tkr | 1 005 tkr |
| 2023 | 4 867 tkr | 543 tkr | 1 328 tkr |
| 2024 | 11 526 tkr | 3 325 tkr | 3 303 tkr |
| 2025 | 11 941 tkr | 2 265 tkr | 3 020 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,2 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 19 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 3,6 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 941 | 11 526 | 4 867 | 4 231 | 3 354 | 3 155 | 3 265 | 3 907 |
| Övriga rörelseintäkter | 237 | 205 | 222 | 300 | 603 | 624 | – | – |
| Rörelseintäkter | 12 178 | 11 731 | 5 089 | 4 531 | 3 957 | 3 778 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 337 | 3 724 | 1 454 | 773 | 708 | 268 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 431 | 950 | 700 | 960 | 500 | 620 | – | – |
| Personalkostnader | 3 860 | 3 369 | 2 282 | 2 758 | 2 548 | 2 366 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 224 | 196 | 88 | 44 | 20 | 7 | – | – |
| Rörelsekostnader | 9 852 | 8 238 | 4 524 | 4 535 | 3 777 | 3 261 | – | – |
| Rörelseresultat | 2 326 | 3 492 | 565 | −4 | 180 | 517 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 19 | 8 | 7 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 81 | 175 | 29 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −61 | −167 | −23 | −0 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 2 265 | 3 325 | 543 | −4 | 180 | 517 | −169 | 278 |
| Bokslutsdispositioner | −1 041 | −834 | −135 | 138 | −46 | −131 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 224 | 2 491 | 408 | 134 | 134 | 386 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 257 | 516 | 85 | 33 | 29 | 84 | – | – |
| Årets resultat | 967 | 1 975 | 323 | 102 | 105 | 302 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 163 | 1 313 | 1 463 | – | – | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 356 | 110 | 127 | 178 | 120 | 24 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 519 | 1 423 | 1 589 | 178 | 120 | 24 | – | – |
| Varulager | 1 541 | 1 779 | 740 | 116 | 247 | 38 | – | – |
| Kundfordringar | 1 385 | 2 513 | 701 | 885 | 520 | 458 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 2 872 | 2 582 | 1 014 | 1 070 | 690 | 524 | – | – |
| Kassa och bank | 2 394 | 2 165 | 1 487 | 471 | 513 | 972 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 6 806 | 6 525 | 3 242 | 1 658 | 1 450 | 1 534 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 325 | 7 948 | 4 831 | 1 835 | 1 570 | 1 559 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 933 | 1 208 | 885 | 783 | 678 | 376 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 900 | 3 183 | 1 208 | 885 | 783 | 678 | – | – |
| Eget kapital | 3 020 | 3 303 | 1 328 | 1 005 | 903 | 798 | – | – |
| Obeskattade reserver | 2 091 | 1 050 | 216 | 81 | 219 | 173 | – | – |
| Långfristiga skulder | 963 | 1 265 | 1 566 | – | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 84 | 1 | 72 | 54 | 62 | 33 | – | – |
| Skatteskulder | 419 | 450 | 1 | 0 | 19 | 48 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 251 | 2 330 | 1 721 | 749 | 448 | 587 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 325 | 7 948 | 4 831 | 1 835 | 1 570 | 1 559 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 6 | 5 | 4 | 5 | 5 | 5 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 600 | 1 250 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,2 % | 52,1 % | 31 % | 58,3 % | 68,6 % | 60 % | – | – |
| Kassalikviditet | 234 % | 204 % | 145 % | 206 % | 269 % | 255 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 19,5 % | 30,3 % | 11,6 % | −0,1 % | 5,4 % | 16,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 19 % | 28,8 % | 11,2 % | −0,1 % | 5,4 % | 16,4 % | −5,2 % | 7,1 % |
| Omsättningstillväxt | 3,6 % | 136,8 % | 15 % | 26,2 % | 6,3 % | −3,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 32 % | 59,8 % | 24,3 % | 10,1 % | 11,7 % | 37,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 990 tkr | 2 305 tkr | 1 217 tkr | 846 tkr | 671 tkr | 631 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (44)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 625 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 967 tkr | 1 975 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 967 tkr | 1 975 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 975 tkr | −323 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 975 tkr | 323 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 1 250 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 3 020 tkr | 3 303 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 967 tkr | 1 975 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 1 250 tkr | – |
| Forandring overavskrivningar | −625 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | −416 tkr | −834 tkr |
| Forslag disposition | 2 900 tkr | 3 183 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 300 tkr | 1 933 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 139 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 318 tkr | 29 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 551 tkr | 232 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 233 tkr | 203 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 320 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 30 tkr | 2 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 1 163 tkr | 1 313 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter anskaffningsvarden | 1 500 tkr | 1 500 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter avskrivningar | 338 tkr | 188 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter forandring avskrivningar arets avskrivningar | 150 tkr | 150 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 1 541 tkr | 1 779 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 38 tkr | 81 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 538 tkr | 538 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 500 tkr | 456 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 25 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 44 tkr | 44 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 25 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 349 tkr | 19 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 593 tkr | 847 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 338 tkr | 301 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 400 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 963 tkr | 865 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 466 tkr | 1 050 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 295 tkr | 2 000 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 2 000 tkr | 2 000 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 295 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 817 tkr | 731 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Limako Teknik AktiebolagHuvudarbetsställe
Sundbornsvägen 4, 791 47 Falun
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556275-0629
Registreringsdatum
13 november 1986
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Falun, Dalarnas län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.