Limhamns Tandläkargrupp AB
556760-2015Aktiebolagreg. 2008
Limhamn, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 550 tkr
Resultat efter fin. poster
0 tkr
Soliditet
11 %
Anställda
0
Limhamns Tandläkargrupp
Vi erbjuder dig en komplett och modern tandvård där all behandling sker på samma klinik. Vi ser till varje patients unika behov där vi fokuserar på hög kvalité i vår trygga miljö.
limhamnstandlakargrupp.se
Adresser
Besöksadress
Geijersgatan 8, 216 18 Limhamn
Postadress
Geijersgatan 8, 216 18 Limhamn
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska hyra ut lokal till tandläkarverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | 2 110 tkr | 0 tkr | 90 tkr |
| 2024 | 2 771 tkr | 0 tkr | 90 tkr |
| 2025 | 2 550 tkr | 0 tkr | 90 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 10,6 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 0 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −8 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 550 | 2 771 | 2 110 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 36 | 3 |
| Rörelseintäkter | 2 551 | 2 807 | 2 112 |
| Övriga externa kostnader | 2 278 | 2 513 | 1 911 |
| Personalkostnader | 189 | 232 | 172 |
| Av- och nedskrivningar | 82 | 57 | 26 |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 1 | 3 |
| Rörelsekostnader | 2 551 | 2 804 | 2 113 |
| Rörelseresultat | −0 | 3 | −0 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 4 | 0 |
| Finansiella poster | 0 | −3 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 0 | 0 | 0 |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 0 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 379 | 461 | 86 |
| Anläggningstillgångar | 379 | 461 | 86 |
| Kundfordringar | 182 | 342 | 88 |
| Kortfristiga fordringar | 277 | 573 | 382 |
| Kassa och bank | 194 | 39 | 46 |
| Omsättningstillgångar | 471 | 612 | 428 |
| Summa tillgångar | 850 | 1 073 | 514 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −10 | −10 | −10 |
| Fritt eget kapital | −10 | −10 | −10 |
| Eget kapital | 90 | 90 | 90 |
| Leverantörsskulder | 145 | 368 | 222 |
| Kortfristiga skulder | 760 | 982 | 424 |
| Summa eget kapital och skulder | 850 | 1 073 | 514 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 10,6 % | 8,4 % | 17,6 % |
| Kassalikviditet | 62 % | 62 % | 101 % |
| Rörelsemarginal | 0 % | 0,1 % | −0 % |
| Vinstmarginal | 0 % | 0 % | 0 % |
| Omsättningstillväxt | −8 % | 31,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 0 % | 0 % | 0 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 5 | 1 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 5 | 1 |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 | −9 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 | 9 |
| Forandring eget kapital totalt | 90 tkr | 90 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 5 | 1 |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 183 tkr | 193 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 203 tkr | 203 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 19 tkr | 9 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 893 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 203 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 9 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 893 tkr |
| Forslag disposition | −10 tkr | −10 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −10 tkr | −10 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 88 tkr | 220 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 196 tkr | 268 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 360 tkr | 360 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 164 tkr | 92 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 230 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 72 tkr | 48 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 8 tkr | 10 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 538 tkr | 538 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 77 tkr | 76 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Limhamns Tandläkargrupp ABHuvudarbetsställe
Geijersgatan 8, 216 18 Limhamn
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556760-2015
Registreringsdatum
24 juni 2008
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
- SNI 77.390 – Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.