Lince Redovisning & Rådgivning AB
556280-9201Aktiebolagreg. 1986
Norrtälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 514 tkr
Resultat efter fin. poster
202 tkr
Soliditet
57 %
Anställda
1.5
Lince Redovisning & Rådgivning AB
linceredovisning.se
Adresser
Besöksadress
Roslagsbrovägen 299, 761 75 Norrtälje
Postadress
Roslagsbrovägen 299, 761 75 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva redovisning, lönebearbetning, skatterådgivning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 679 tkr | 69 tkr | – |
| 2018 | 1 935 tkr | 48 tkr | – |
| 2019 | 2 060 tkr | 43 tkr | 196 tkr |
| 2020 | 1 540 tkr | 52 tkr | 218 tkr |
| 2021 | 1 752 tkr | −1 tkr | 193 tkr |
| 2022 | 1 764 tkr | 39 tkr | 197 tkr |
| 2023 | 1 844 tkr | 87 tkr | 194 tkr |
| 2024 | 1 605 tkr | 25 tkr | 171 tkr |
| 2025 | 1 514 tkr | 202 tkr | 261 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,9 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal 13,3 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −5,7 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15242 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 514 | 1 605 | 1 844 | 1 764 | 1 752 | 1 540 | 2 060 | 1 935 | 1 679 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 514 | 1 605 | 1 844 | 1 764 | 1 752 | 1 540 | 2 060 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 356 | 329 | 415 | 385 | 388 | 392 | 502 | – | – |
| Personalkostnader | 922 | 1 216 | 1 309 | 1 315 | 1 333 | 1 068 | 1 496 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 22 | 23 | 25 | 20 | 21 | 19 | 11 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 301 | 1 568 | 1 750 | 1 719 | 1 742 | 1 479 | 2 010 | – | – |
| Rörelseresultat | 213 | 37 | 94 | 44 | 10 | 61 | 51 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 1 | 3 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 12 | 13 | 11 | 5 | 10 | 9 | 7 | – | – |
| Finansiella poster | −11 | −12 | −8 | −5 | −10 | −9 | −7 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 202 | 25 | 87 | 39 | −1 | 52 | 43 | 48 | 69 |
| Bokslutsdispositioner | −50 | 0 | −20 | 0 | 40 | −20 | −20 | – | – |
| Resultat före skatt | 152 | 25 | 67 | 39 | 39 | 33 | 23 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 33 | 8 | 20 | 11 | 14 | 11 | 12 | – | – |
| Årets resultat | 119 | 18 | 47 | 29 | 25 | 22 | 11 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 42 | 64 | 87 | 78 | 68 | 76 | 32 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 42 | 64 | 87 | 78 | 68 | 76 | 32 | – | – |
| Kundfordringar | 40 | 89 | 86 | 42 | 24 | 24 | 17 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 512 | 378 | 466 | 513 | 438 | 415 | 582 | – | – |
| Kassa och bank | 2 | – | – | – | 0 | 0 | 19 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 514 | 378 | 466 | 513 | 438 | 416 | 601 | – | – |
| Summa tillgångar | 555 | 442 | 553 | 591 | 506 | 491 | 633 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 21 | 34 | 27 | 48 | 48 | 76 | 65 | – | – |
| Fritt eget kapital | 141 | 51 | 74 | 77 | 73 | 98 | 76 | – | – |
| Eget kapital | 261 | 171 | 194 | 197 | 193 | 218 | 196 | – | – |
| Obeskattade reserver | 70 | 20 | 20 | 0 | 0 | 40 | 20 | – | – |
| Långfristiga skulder | 92 | 91 | 92 | 96 | 83 | 30 | 91 | – | – |
| Leverantörsskulder | 7 | 6 | 49 | 2 | 14 | 5 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | 13 | 8 | 8 | 7 | 7 | 7 | 7 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 133 | 160 | 247 | 298 | 230 | 204 | 326 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 555 | 442 | 553 | 591 | 506 | 491 | 633 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1.5 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 120 | 30 | 40 | – | 25 | 50 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,9 % | 42,4 % | 37,9 % | 33,3 % | 38,2 % | 50,7 % | 33,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 387 % | 237 % | 189 % | 172 % | 191 % | 203 % | 185 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 14,1 % | 2,3 % | 5,1 % | 2,5 % | 0,5 % | 4 % | 2,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 13,3 % | 1,6 % | 4,7 % | 2,2 % | −0,1 % | 3,4 % | 2,1 % | 2,5 % | 4,1 % |
| Omsättningstillväxt | −5,7 % | −13 % | 4,5 % | 0,7 % | 13,8 % | −25,2 % | 6,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 45,7 % | 10,3 % | 24,3 % | 14,5 % | 13,1 % | 10,1 % | 5,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 009 tkr | 803 tkr | 922 tkr | 882 tkr | 876 tkr | 770 tkr | 687 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 119 tkr | 18 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 92 tkr | 91 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 92 tkr | 91 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 119 tkr | 18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −18 tkr | −47 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 18 tkr | 47 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 30 tkr | 40 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −50 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 141 tkr | 51 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 21 tkr | 21 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 120 tkr | 30 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 346 tkr | 286 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 42 tkr | 64 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 211 tkr | 211 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 169 tkr | 147 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 22 tkr | 23 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 125 tkr | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 113 tkr | 145 tkr |
| Periodiseringsfonder | 70 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 600 tkr | 600 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 600 tkr | 600 tkr |
| Uppskrivningsfond | 20 tkr | 20 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Lince Redovisning & Rådgivning ABHuvudarbetsställe
Roslagsbrovägen 299, 761 75 Norrtälje
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556280-9201
Registreringsdatum
24 juli 1986
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.