Lincom Building AB
559063-4308Aktiebolagreg. 2016
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 166 tkr
Resultat efter fin. poster
41 tkr
Soliditet
2 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Slakthusvägen 6 C Lokal 41, 602 23 Norrköping
Postadress
Slakthusvägen 6 C Lokal 41, 602 23 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva förvaltning av fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 37 tkr | −179 tkr | – |
| 2019 | 456 tkr | −389 tkr | – |
| 2020 | 678 tkr | 1 tkr | 77 tkr |
| 2021 | 801 tkr | 76 tkr | 137 tkr |
| 2022 | 939 tkr | 9 tkr | 145 tkr |
| 2023 | 1 085 tkr | 1 tkr | 145 tkr |
| 2024 | 1 149 tkr | 44 tkr | 183 tkr |
| 2025 | 1 166 tkr | 41 tkr | 216 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 1,8 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 3,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 1,5 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 166 | 1 149 | 1 085 | 939 | 801 | 678 | 456 | 37 |
| Rörelseintäkter | 1 166 | 1 149 | 1 085 | 939 | 801 | 678 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 76 | 112 | 79 | 87 | 132 | 85 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 592 | 592 | 592 | 592 | 592 | 592 | – | – |
| Rörelsekostnader | 668 | 704 | 671 | 679 | 725 | 677 | – | – |
| Rörelseresultat | 498 | 444 | 414 | 260 | 76 | 1 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 14 | 7 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 461 | 414 | 420 | 250 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −457 | −401 | −413 | −250 | −0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 41 | 44 | 1 | 9 | 76 | 1 | −389 | −179 |
| Resultat före skatt | 41 | 44 | 1 | 9 | 76 | 1 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 8 | 6 | 0 | 2 | 16 | 0 | – | – |
| Årets resultat | 33 | 38 | 1 | 7 | 60 | 1 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 10 812 | 11 404 | 11 996 | 12 588 | 13 180 | 13 772 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 812 | 11 404 | 11 996 | 12 588 | 13 180 | 13 772 | – | – |
| Kundfordringar | 367 | 364 | – | – | 0 | 26 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 381 | 380 | 32 | 12 | 10 | 298 | – | – |
| Kassa och bank | 1 106 | 1 029 | 1 472 | 1 515 | 716 | 723 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 487 | 1 409 | 1 503 | 1 527 | 725 | 1 022 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 299 | 12 813 | 13 499 | 14 115 | 13 905 | 14 794 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 133 | 95 | 95 | 87 | 27 | 26 | – | – |
| Fritt eget kapital | 166 | 133 | 95 | 95 | 87 | 27 | – | – |
| Eget kapital | 216 | 183 | 145 | 145 | 137 | 77 | – | – |
| Långfristiga skulder | 11 715 | 12 254 | 13 340 | 13 920 | 13 670 | 14 416 | – | – |
| Skatteskulder | −13 | – | 0 | 38 | 84 | 66 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 368 | 376 | 14 | 51 | 98 | 300 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 299 | 12 813 | 13 499 | 14 115 | 13 905 | 14 794 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 1,8 % | 1,4 % | 1,1 % | 1 % | 1 % | 0,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 405 % | 375 % | 10 738 % | 3 018 % | 740 % | 340 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 42,7 % | 38,7 % | 38,2 % | 27,7 % | 9,5 % | 0,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 3,5 % | 3,8 % | 0,1 % | 1 % | 9,5 % | 0,2 % | −85,3 % | −483,8 % |
| Omsättningstillväxt | 1,5 % | 5,9 % | 15,6 % | 17,2 % | 18,1 % | 48,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 15,4 % | 20,5 % | 0,5 % | 5 % | 44 % | 1,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 33 tkr | 38 tkr |
| Byggnader mark | 10 812 tkr | 11 404 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 438 tkr | 438 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 33 tkr | 38 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −38 tkr | −738 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 38 tkr | 738 |
| Forandring eget kapital totalt | 216 tkr | 183 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 33 tkr | 38 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 0 | 13 tkr |
| Forslag disposition | 166 tkr | 133 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 166 tkr | 133 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 10 267 tkr | 10 267 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 13 561 tkr | 13 561 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 3 294 tkr | 3 294 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 542 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 tkr | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 73 tkr | 70 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 11 715 tkr | 12 254 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 308 tkr | 306 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Lincom Building ABHuvudarbetsställe
Slakthusvägen 6 C Lokal 41, 602 23 Norrköping
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559063-4308
Registreringsdatum
19 maj 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.