Lindälvs Tak & Bygg AB
556954-9396Aktiebolagreg. 2013
Kungsbacka, Hallands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 202 tkr
Resultat efter fin. poster
175 tkr
Soliditet
81 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Röshultsvägen 14, 434 99 Kungsbacka
Postadress
Röshultsvägen 14, 434 99 Kungsbacka
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet omfattar byggnadsverksamhet med inriktning på ny- och omläggning av tak samt övriga byggtjänster, fastighetsskötsel, försäljning byggnadsmaterial, äga och förvalta fast och lös egendom samt annan därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 021 tkr | 96 tkr | – |
| 2018 | 356 tkr | −57 tkr | – |
| 2019 | 83 tkr | 22 tkr | 107 tkr |
| 2020 | 118 tkr | 30 tkr | 137 tkr |
| 2021 | 152 tkr | 76 tkr | 165 tkr |
| 2022 | 95 tkr | −97 tkr | 110 tkr |
| 2023 | 7 tkr | −31 tkr | 79 tkr |
| 2024 | 968 tkr | 88 tkr | 166 tkr |
| 2025 | 1 202 tkr | 175 tkr | 304 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 80,7 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 14,6 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 24,2 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 202 | 968 | 7 | 95 | 152 | 118 | 83 | 356 | 1 021 |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | – | 0 | 0 | 35 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 204 | 968 | 7 | 96 | 186 | 118 | 83 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | 454 | 7 | 30 | 13 | 24 | 4 | – | – |
| Handelsvaror | 60 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 300 | 147 | 20 | 32 | 57 | 42 | 33 | – | – |
| Personalkostnader | 669 | 279 | 11 | 3 | 21 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 16 | 20 | 20 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | 0 | 122 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 029 | 880 | 38 | 187 | 108 | 87 | 58 | – | – |
| Rörelseresultat | 175 | 88 | −31 | −91 | 79 | 31 | 25 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 5 | 3 | 2 | 3 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | 0 | −0 | −5 | −3 | −2 | −3 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 175 | 88 | −31 | −97 | 76 | 30 | 22 | −57 | 96 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | 42 | −42 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 175 | 88 | −31 | −55 | 34 | 30 | 22 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 37 | 1 | – | 0 | 6 | – | – | – | – |
| Årets resultat | 138 | 87 | −31 | −55 | 28 | 30 | 22 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 0 | 542 | 145 | 165 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 | 13 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 13 | 13 | 0 | 0 | 542 | 145 | 165 | – | – |
| Varulager | – | – | – | 0 | 12 | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 240 | 123 | – | 0 | 41 | 6 | 12 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 264 | 296 | 12 | 223 | 44 | 12 | 17 | – | – |
| Kassa och bank | 100 | 15 | 69 | 1 | 0 | 20 | 5 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 364 | 310 | 81 | 224 | 56 | 32 | 23 | – | – |
| Summa tillgångar | 376 | 323 | 81 | 224 | 598 | 177 | 188 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 116 | 29 | 60 | 115 | 87 | 57 | 35 | – | – |
| Fritt eget kapital | 254 | 116 | 29 | 60 | 115 | 87 | 57 | – | – |
| Eget kapital | 304 | 166 | 79 | 110 | 165 | 137 | 107 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | 0 | 42 | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 | – | – | 0 | 302 | 0 | 22 | – | – |
| Leverantörsskulder | 9 | 42 | – | 0 | 14 | 3 | −1 | – | – |
| Skatteskulder | 28 | – | – | 0 | 2 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 72 | 157 | 2 | 114 | 90 | 40 | 59 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 376 | 323 | 81 | 224 | 598 | 177 | 188 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | – | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 80,7 % | 51,5 % | 97 % | 49,2 % | 33,1 % | 77,3 % | 57,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 506 % | 198 % | 3 356 % | 197 % | 49 % | 79 % | 39 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 14,5 % | 9,1 % | −443 % | −96,2 % | 51,9 % | 26,6 % | 30,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 14,6 % | 9,1 % | −442,9 % | −102,1 % | 50 % | 25,4 % | 26,5 % | −16 % | 9,4 % |
| Omsättningstillväxt | 24,2 % | 13 728,6 % | −92,6 % | −37,5 % | 28,8 % | 42,2 % | −76,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 45,3 % | 52,5 % | −39,3 % | −49,8 % | 16,9 % | 21,6 % | 20,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 202 tkr | 968 tkr | 7 tkr | 95 tkr | 152 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 13 tkr | 13 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 0 | 13 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 138 tkr | 87 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 138 tkr | 87 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −87 tkr | 31 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 87 tkr | −31 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 304 tkr | 166 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 138 tkr | 87 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 254 tkr | 116 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 54 tkr | 116 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 13 tkr | 49 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 11 tkr | 44 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 35 tkr | 107 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 606 | – |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 0 | 80 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 okt. 2019 – 30 sep. 2020 · Inlämnad –
Lindälvs Tak & Bygg ABHuvudarbetsställe
Röshultsvägen 14, 434 99 Kungsbacka
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556954-9396
Registreringsdatum
17 december 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungsbacka, Hallands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.411 – Takarbeten av plåt
- SNI 43.412 – Takarbeten av andra material än plåt
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.