Lindell Communication AB
556927-3278Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
26 tkr
Resultat efter fin. poster
−34 tkr
Soliditet
45 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Djurgårdsvägen 150, 115 21 Stockholm
Postadress
Djurgårdsvägen 150, 115 21 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska konsultera och producera material inom PR, journalistik, reklam, böcker och reportage, samt arrangera evenemang, samt därmed förenlig verksamhet Även digitala publikationer med bloggar, intervjuer, podcasts, utvärderingar, analyser och webb-tv. Samt konsultera och producera inom filmproduktion. Copy, content, strategisk kommunikation, manusarbete och bygga trafik inom sociala medier.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 51 tkr | −6 tkr | – |
| 2017 | 72 tkr | 41 tkr | – |
| 2018 | 15 tkr | −14 tkr | 55 tkr |
| 2019 | 390 tkr | 28 tkr | 64 tkr |
| 2020 | 351 tkr | 17 tkr | 107 tkr |
| 2021 | 204 tkr | −49 tkr | 89 tkr |
| 2022 | 385 tkr | −52 tkr | 37 tkr |
| 2023 | 66 tkr | 20 tkr | 56 tkr |
| 2024 | 60 tkr | −61 tkr | 29 tkr |
| 2025 | 26 tkr | −34 tkr | 29 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 44,8 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal −131,1 % – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt −56,3 % – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 26 | 60 | 66 | 385 | 204 | 351 | 390 | 15 | 72 | 51 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 26 | 60 | 66 | 385 | 204 | 351 | 390 | 15 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 36 | 28 | 1 | 49 | 24 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 25 | 33 | 18 | 116 | 85 | 178 | 55 | 27 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 60 | 28 | 272 | 144 | 155 | 307 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 61 | 121 | 46 | 437 | 253 | 333 | 362 | 29 | – | – |
| Rörelseresultat | −35 | −61 | 20 | −52 | −49 | 18 | 28 | −14 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | −0 | −0 | −1 | −1 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −34 | −61 | 20 | −52 | −49 | 17 | 28 | −14 | 41 | −6 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 30 | −15 | −10 | 7 | – | – |
| Resultat före skatt | −34 | −61 | 20 | −52 | −18 | 2 | 18 | −8 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 10 | 8 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −34 | −61 | 20 | −52 | −18 | −7 | 9 | −8 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | 24 | – | – |
| Kundfordringar | – | 0 | 13 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 23 | 35 | 10 | 13 | – | 0 | 5 | – | – |
| Kassa och bank | 14 | 15 | 41 | 82 | 201 | 216 | 118 | 55 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 41 | 37 | 76 | 92 | 214 | 216 | 118 | 60 | – | – |
| Summa tillgångar | 65 | 61 | 100 | 116 | 238 | 240 | 142 | 83 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 13 | 41 | −13 | 39 | 57 | 64 | 5 | 12 | – | – |
| Fritt eget kapital | −21 | −21 | 6 | −13 | 39 | 57 | 14 | 5 | – | – |
| Eget kapital | 29 | 29 | 56 | 37 | 89 | 107 | 64 | 55 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 30 | 16 | 6 | – | – |
| Leverantörsskulder | 6 | 3 | 4 | 22 | 10 | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | 0 | 1 | 0 | 8 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 36 | 32 | 43 | 79 | 149 | 102 | 62 | 23 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 65 | 61 | 100 | 116 | 238 | 240 | 142 | 83 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 1 | 1 | – | – | 1 | 1 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 44,8 % | 48,2 % | 56,5 % | 31,5 % | 37,4 % | 54,8 % | 54,2 % | 71,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 115 % | 118 % | 175 % | 116 % | 144 % | 212 % | 191 % | 260 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −132,5 % | −102,4 % | 29,8 % | −13,5 % | −23,8 % | 5,2 % | 7,3 % | −94,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −131,1 % | −101,9 % | 30 % | −13,6 % | −24 % | 5 % | 7,1 % | −94,9 % | 57,8 % | −11,4 % |
| Omsättningstillväxt | −56,3 % | −8,9 % | −82,9 % | 88,6 % | −41,9 % | −10,1 % | 2 502,3 % | −79,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −118 % | −207,5 % | 35,1 % | −143,1 % | −20,8 % | −6,6 % | 14,7 % | −13,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 60 tkr | 66 tkr | – | – | 351 tkr | 390 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (12)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 24 tkr | 24 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | 24 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −34 tkr | −61 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −34 tkr | −61 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 61 tkr | −20 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −61 tkr | 20 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 34 tkr | 34 tkr |
| Forslag disposition | −21 tkr | −21 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −21 tkr | −21 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 27 tkr | 23 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 29 tkr | 29 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 sep. 2018 – 31 aug. 2019 · Inlämnad –
Lindell Communication ABHuvudarbetsställe
Djurgårdsvägen 150, 115 21 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556927-3278
Registreringsdatum
2 april 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.119 – Övrig reklamverksamhet
Övriga registrerade namn
1 st
- FunTime Production – särskilt företagsnamn, registrerat 11 februari 2020. För den del av verksamheten som avser "modern media" som att konsultera och producera inom filmproduktion, webb-tv och podcasts. Copy, content, strategiskt kommunikation, manusarbete samt bygga trafik inom sociala medier.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.