swereg

Lindén Mekk AB

559363-6342Aktiebolagreg. 2022

Event & festlokal
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Ingarö, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

2 428 tkr

+54 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

123 tkr

+114 % mot föregående år

Soliditet

24 %

+9,3 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Beatelundsvägen 29 B, 134 61 Ingarö

Postadress

Beatelundsvägen 29 B, 134 61 Ingarö

Verksamhetsbeskrivning

Vi kommer erbjuda tränings- och tävlingsaktiviteter inom främst islandshästssporten och därtill träningsformer som finns inom denna gren. Försäljning i gårdsbutik kopplat till hästsport såsom foder, tillskott och vitaminer. Uthyrning av inackorderingstjänster samt uthyrning av lokalytor. Vi kommer även erbjuda konsulttjänster inom utbildning hästsport och främst islandshästar. Exempelvis teori om hästens anatomi, foderlära och föreläsningar om träningsformer. Även konsultation inom ledarskap kommer erbjudas.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2022807 tkr−4 tkr46 tkr
20231 543 tkr49 tkr83 tkr
20241 576 tkr58 tkr128 tkr
20252 428 tkr123 tkr224 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 24 % – branschmedian 50,6 %

Vinstmarginal 5,1 % – branschmedian 2,7 %

Omsättningstillväxt 54,1 % – branschmedian 1,5 %

Median för 4690 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Nettoomsättning2 4281 5761 543807
Övriga rörelseintäkter–0780
Rörelseintäkter2 4281 5761 621807
Råvaror och förnödenheter82026341685
Handelsvaror−116–––
Övriga externa kostnader1 5171 2051 113719
Personalkostnader5737302
Av- och nedskrivningar2613135
Rörelsekostnader2 3031 5181 573811
Rörelseresultat1255848−4
Ränteintäkter och liknande0010
Räntekostnader och liknande211–
Finansiella poster−2−000
Resultat efter finansiella poster1235849−4
Resultat före skatt1235849−4
Skatt på årets resultat271311–
Årets resultat964537−4

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post2025202420232022
Materiella anläggningstillgångar105344741
Finansiella anläggningstillgångar500500500500
Anläggningstillgångar605534547541
Varulager30937181
Kundfordringar40305178
Kortfristiga fordringar125143135174
Kassa och bank1749766123
Omsättningstillgångar328333272378
Summa tillgångar933867819918
Aktiekapital25252525
Bundet eget kapital25252525
Balanserat resultat103582125
Fritt eget kapital1991035821
Eget kapital2241288346
Långfristiga skulder430500500500
Leverantörsskulder20222916439
Skatteskulder8–––
Kortfristiga skulder278239236372
Summa eget kapital och skulder933867819918

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post2025202420232022
Föreslagen utdelning (tkr)0000

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal2025202420232022
Soliditet24 %14,8 %10,2 %5 %
Kassalikviditet107 %100 %85 %80 %
Rörelsemarginal5,1 %3,7 %3,1 %−0,5 %
Vinstmarginal5,1 %3,7 %3,1 %−0,5 %
Omsättningstillväxt54,1 %2,1 %91,3 %–
Avkastning på eget kapital42,9 %35 %44,9 %−9,2 %
Omsättning per anställd––––
Övriga poster i årsredovisningen (22)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andra langfristiga fordringar500 tkr500 tkr
Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden500 tkr500 tkr
Arets resultat eget kapital96 tkr45 tkr
Checkrakningskredit langfristig06
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat96 tkr45 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−45 tkr−37 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning45 tkr37 tkr
Forskott fran kunder–0
Forslag disposition199 tkr103 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning199 tkr103 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter62 tkr56 tkr
Inventarier verktyg installationer105 tkr34 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden162 tkr66 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar58 tkr32 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop96 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar26 tkr13 tkr
Lager fardiga varor handelsvaror30 tkr93 tkr
Langfristiga skulder forfaller senare5ar500 tkr500 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga23 tkr57 tkr
Ovriga kortfristiga skulder68 tkr10 tkr
Ovriga langfristiga skulder430 tkr500 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter–0

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 feb. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Lindén Mekk ABHuvudarbetsställe

    Beatelundsvägen 29 B, 134 61 Ingarö

    Event & festlokal

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559363-6342

Registreringsdatum

1 februari 2022

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Värmdö, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

25 000 kr

SNI-koder

Event & festlokal

  • SNI 93.290 – Övrig fritids- och nöjesverksamhet
  • SNI 68.209 – Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter
  • SNI 46.210 – Partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoder
  • SNI 68.203 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
  • SNI 90.200 – Scenkonst

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler