Linehold Group AB
559244-3278Aktiebolagreg. 2020
Kungälv, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
36 tkr
Resultat efter fin. poster
−42 tkr
Soliditet
32 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Svarvaregatan 9, 442 34 Kungälv
Postadress
c/o Rayline Ab, Svarvaregatan 9, 442 34 Kungälv
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet inom ytbehandlingsindustrin. Vilket innebär installation av industrimaskiner, service, projektering, samt utbildning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | 20 tkr | 45 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 882 tkr | 928 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −423 tkr | 505 tkr |
| 2023 | 6 tkr | 94 tkr | 599 tkr |
| 2024 | 36 tkr | −42 tkr | 957 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 32,4 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal −116,9 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 500 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 36 | 6 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 36 | 6 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 53 | 30 | 24 | 10 | 3 |
| Rörelsekostnader | 53 | 30 | 24 | 10 | 3 |
| Rörelseresultat | −17 | −24 | −24 | −10 | −3 |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 600 | 0 | 1 000 | 50 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | −0 | 1 | −0 |
| Räntekostnader och liknande | 25 | 47 | 66 | 108 | 27 |
| Finansiella poster | −25 | 119 | −399 | 893 | 23 |
| Resultat efter finansiella poster | −42 | 94 | −423 | 882 | 20 |
| Bokslutsdispositioner | 400 | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 358 | 94 | −423 | 882 | 20 |
| Årets resultat | 358 | 94 | −423 | 882 | 20 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 832 | 2 832 | 3 267 | 3 600 | 3 600 |
| Anläggningstillgångar | 2 832 | 2 832 | 3 267 | 3 600 | 3 600 |
| Kortfristiga fordringar | 61 | 64 | 68 | 96 | 51 |
| Kassa och bank | 59 | 42 | 68 | 52 | 22 |
| Omsättningstillgångar | 120 | 106 | 135 | 148 | 72 |
| Summa tillgångar | 2 952 | 2 938 | 3 402 | 3 748 | 3 672 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 574 | 480 | 903 | 20 | 0 |
| Fritt eget kapital | 932 | 574 | 480 | 903 | 20 |
| Eget kapital | 957 | 599 | 505 | 928 | 45 |
| Kortfristiga skulder | 1 996 | 2 339 | 2 898 | 2 820 | 3 627 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 952 | 2 938 | 3 402 | 3 748 | 3 672 |
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 500 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 32,4 % | 20,4 % | 14,8 % | 24,8 % | 1,2 % |
| Kassalikviditet | 6 % | 5 % | 5 % | 5 % | 2 % |
| Rörelsemarginal | −46,4 % | −407,8 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −116,9 % | 1 567,9 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 500 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 37,4 % | 15,7 % | −83,8 % | 95,1 % | 44,8 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 2 832 tkr | 2 832 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 358 tkr | 94 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 400 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 358 tkr | 94 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −94 tkr | 423 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 94 tkr | −423 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 957 tkr | 599 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 358 tkr | 94 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 50 tkr | 50 tkr |
| Forslag disposition | 932 tkr | 574 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 432 tkr | 574 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 11 tkr | 11 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 435 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 | 3 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 298 tkr | 807 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 650 tkr | 1 485 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 47 tkr | 47 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 dec. 2023 – 30 nov. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 dec. 2022 – 30 nov. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 dec. 2020 – 30 nov. 2021 · Inlämnad –
Linehold Group ABHuvudarbetsställe
Svarvaregatan 9, 442 34 Kungälv
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559244-3278
Registreringsdatum
25 februari 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kungälv, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.