Linnéa Essentia AB
556912-5783Aktiebolagreg. 2012
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
4 592 tkr
Resultat efter fin. poster
−383 tkr
Soliditet
48 %
Anställda
0.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Knivstagatan 3, 753 23 Uppsala
Postadress
Knivstagatan 3, 753 23 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva utbildning av siminstruktörer, försäljning av simutrustning och barnartiklar, äga och förvalta aktier, fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 7 004 tkr | 1 442 tkr | – |
| 2019 | 7 639 tkr | 770 tkr | – |
| 2020 | 8 372 tkr | 1 342 tkr | – |
| 2021 | 6 972 tkr | 1 566 tkr | 3 146 tkr |
| 2022 | 8 463 tkr | 3 609 tkr | 3 687 tkr |
| 2023 | 7 254 tkr | 3 256 tkr | 3 179 tkr |
| 2024 | 6 294 tkr | 1 401 tkr | 1 869 tkr |
| 2025 | 4 592 tkr | −383 tkr | 2 387 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 47,6 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal −8,3 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt −27 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27700 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 592 | 6 294 | 7 254 | 8 463 | 6 972 | 8 372 | 7 639 | 7 004 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 161 | 51 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 4 592 | 6 455 | 7 305 | 8 463 | 6 972 | – | – | – |
| Handelsvaror | 1 968 | 2 956 | 3 018 | 3 199 | 2 787 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 647 | 2 918 | 3 314 | 2 810 | 2 604 | – | – | – |
| Personalkostnader | 346 | 393 | 340 | 207 | 0 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 17 | 15 | 7 | 6 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 973 | 6 284 | 6 687 | 6 223 | 5 397 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −381 | 171 | 618 | 2 240 | 1 575 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 2 | 15 | −15 | 9 | – | – | – |
| Finansiella poster | −2 | 1 230 | 2 638 | 1 370 | −9 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −383 | 1 401 | 3 256 | 3 609 | 1 566 | 1 342 | 770 | 1 442 |
| Resultat före skatt | 678 | 1 699 | 3 090 | 3 609 | 1 921 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 160 | 109 | 103 | 468 | 399 | – | – | – |
| Årets resultat | 518 | 1 590 | 2 986 | 3 142 | 1 522 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 24 | 36 | 54 | 78 | 19 | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 680 | 680 | 680 | 640 | 640 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 704 | 716 | 734 | 718 | 659 | – | – | – |
| Varulager | 2 288 | 1 682 | 2 043 | 1 308 | 1 802 | – | – | – |
| Kundfordringar | 117 | 187 | 42 | 125 | 74 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 689 | 1 850 | 1 766 | 1 994 | 1 601 | – | – | – |
| Kassa och bank | 329 | 1 828 | 1 890 | 2 600 | 3 729 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 306 | 5 360 | 5 699 | 5 902 | 7 132 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 5 010 | 6 076 | 6 432 | 6 230 | 7 792 | 10 515 | 9 944 | 4 559 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 819 | 229 | 142 | 496 | 1 574 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 337 | 1 819 | 3 129 | 3 637 | 3 096 | – | – | – |
| Eget kapital | 2 387 | 1 869 | 3 179 | 3 687 | 3 146 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 28 | 551 | 388 | 243 | 112 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 037 | 1 560 | 782 | 628 | 2 341 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 010 | 6 076 | 6 432 | 6 620 | 7 792 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0.5 | 0.75 | 0.75 | 0.5 | 0 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 000 | – | 2 900 | 3 000 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 47,6 % | 30,8 % | 49,4 % | 59,2 % | 40,4 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 195 % | 236 % | 467 % | 732 % | 228 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −8,3 % | 2,7 % | 8,5 % | 26,5 % | 22,6 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −8,3 % | 22,3 % | 44,9 % | 42,6 % | 22,5 % | 16 % | 10,1 % | 20,6 % |
| Omsättningstillväxt | −27 % | −13,2 % | −14,3 % | 21,4 % | −16,7 % | 9,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 21,7 % | 85,1 % | 94 % | 85,2 % | 48,4 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 9 184 tkr | 8 392 tkr | 9 672 tkr | 16 926 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (34)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 680 tkr | 680 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 740 tkr | 740 tkr |
| Andelar koncernforetag uppskrivningar | −60 tkr | −60 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 518 tkr | 1 590 tkr |
| Byggnader mark | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 518 tkr | 1 590 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 590 tkr | −2 986 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 590 tkr | 2 986 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 2 900 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 518 tkr | 1 590 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 2 900 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | – | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | – | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 114 tkr | 214 tkr |
| Forslag disposition | 2 337 tkr | 1 819 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 337 tkr | 1 819 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 509 tkr | 407 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 35 tkr | 100 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 342 tkr | 308 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 24 tkr | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 86 tkr | 86 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 62 tkr | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 17 tkr |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | 0 | 0 |
| Lager ravaror fornodenheter | 2 288 tkr | 1 682 tkr |
| Nettoomsattning verksamhetsgren | 1 359 tkr | 891 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 949 tkr | 1 043 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 85 tkr | 71 tkr |
| Resultat andelar koncernforetag inkl nedskrivning | 0 | 1 232 tkr |
| Resultat andelar koncernforetag utdelning | 0 | 1 232 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 713 tkr | 850 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 212 tkr | 88 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Linnéa Essentia ABHuvudarbetsställe
Knivstagatan 3, 753 23 Uppsala
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556912-5783
Registreringsdatum
1 december 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.631 – Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
- SNI 85.510 – Sport- och fritidsutbildning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.