Linovest 2 AB
556929-1866Aktiebolagreg. 2013
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−200 tkr
Soliditet
7 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Vattugatan 17 2TR, 111 52 Stockholm
Postadress
Vattugatan 17 2TR, 111 52 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva utveckling och marknadsföring av dataprogramvara, i första hand för finansmarknaden samt utföra därtill hörande konsultationer. Bolaget skall även äga och förvalta värdepapper och fast egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | – | −7 tkr | 179 tkr |
| 2020 | – | −7 tkr | 172 tkr |
| 2021 | – | −13 tkr | 159 tkr |
| 2022 | – | −10 tkr | 150 tkr |
| 2023 | – | −13 tkr | 137 tkr |
| 2024 | – | −12 tkr | 125 tkr |
| 2025 | – | −200 tkr | 50 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 7,2 % – branschmedian 66,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 9,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −4,4 %
Median för 8459 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 22 | 12 | 13 | 10 | 13 | 7 | 7 |
| Rörelsekostnader | 200 | 12 | 13 | 10 | 13 | 7 | 7 |
| Rörelseresultat | −200 | −12 | −13 | −9 | −13 | −7 | −7 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | −0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −0 | 0 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −200 | −12 | −13 | −10 | −13 | −7 | −7 |
| Resultat före skatt | −200 | −12 | −13 | −10 | −13 | −7 | −7 |
| Årets resultat | −200 | −12 | −13 | −9 | −13 | −7 | −7 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kundfordringar | 10 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 |
| Kortfristiga fordringar | 691 | 877 | 876 | 878 | 876 | 876 | 876 |
| Kassa och bank | 4 | 2 | 6 | 2 | 3 | 5 | 3 |
| Omsättningstillgångar | 695 | 878 | 882 | 880 | 879 | 881 | 879 |
| Summa tillgångar | 695 | 878 | 882 | 880 | 879 | 881 | 879 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 200 | 87 | 100 | 109 | 122 | 129 | 136 |
| Fritt eget kapital | 0 | 75 | 87 | 100 | 109 | 122 | 129 |
| Eget kapital | 50 | 125 | 137 | 150 | 159 | 172 | 179 |
| Leverantörsskulder | 100 | 85 | 73 | 59 | 51 | 35 | 27 |
| Kortfristiga skulder | 645 | 753 | 745 | 730 | 720 | 709 | 700 |
| Summa eget kapital och skulder | 695 | 878 | 882 | 880 | 879 | 881 | 879 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 0 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 7,2 % | 14,2 % | 15,6 % | 17 % | 18,1 % | 19,5 % | 20,4 % |
| Kassalikviditet | 108 % | 117 % | 118 % | 121 % | 122 % | 124 % | 126 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −400,3 % | −9,7 % | −9,2 % | −6,3 % | −8,1 % | −4,1 % | −3,9 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (11)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −200 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −200 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 12 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −12 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat erhallna aktieagartillskott | 125 tkr | – |
| Forslag disposition | – | 75 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | – | 75 tkr |
| Nedskrivningar omsattningstillgangar utover normala nedskrivningar | 178 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 681 tkr | 860 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 540 tkr | 663 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Linovest 2 ABHuvudarbetsställe
Vattugatan 17 2TR, 111 52 Stockholm
Media & marknadsföring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556929-1866
Registreringsdatum
17 april 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Media & marknadsföring
- SNI 73.300 – PR och kommunikation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-12). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.