Linussons Måleri & Bygg AB
556381-0661Aktiebolagreg. 1989
Norrtälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
675 tkr
Resultat efter fin. poster
9 tkr
Soliditet
65 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Billingevägen 35, 761 75 Norrtälje
Postadress
Billingevägen 35, 761 75 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva måleriverksamhet, byggverksamhet och försäljning av material och tillbehör samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 652 tkr | 16 tkr | – |
| 2019 | 637 tkr | −51 tkr | – |
| 2020 | 694 tkr | −81 tkr | 137 tkr |
| 2021 | 785 tkr | 10 tkr | 147 tkr |
| 2022 | 780 tkr | −55 tkr | 92 tkr |
| 2023 | 846 tkr | −10 tkr | 81 tkr |
| 2024 | 986 tkr | 49 tkr | 130 tkr |
| 2025 | 675 tkr | 9 tkr | 139 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 64,6 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 1,3 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −31,5 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 675 | 986 | 846 | 780 | 785 | 694 | 637 | 652 |
| Förändring av lager | −52 | 14 | −44 | 34 | −8 | −67 | – | – |
| Rörelseintäkter | 623 | 1 000 | 802 | 814 | 777 | 627 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 162 | 230 | 231 | 180 | 191 | 152 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 105 | 187 | 163 | 156 | 91 | 90 | – | – |
| Personalkostnader | 326 | 529 | 412 | 522 | 477 | 458 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 21 | 7 | 7 | 10 | 8 | 8 | – | – |
| Rörelsekostnader | 614 | 952 | 812 | 869 | 767 | 708 | – | – |
| Rörelseresultat | 9 | 48 | −10 | −55 | 10 | −81 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | – | 1 | −0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 9 | 49 | −10 | −55 | 10 | −81 | −51 | 16 |
| Resultat före skatt | 9 | 49 | −10 | −55 | 10 | −81 | – | – |
| Årets resultat | 9 | 49 | −10 | −55 | 10 | −81 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 83 | – | 24 | – | – | – | – | – |
| Varulager | 22 | 74 | 60 | – | 69 | 77 | – | – |
| Kundfordringar | 53 | 0 | 14 | 4 | 67 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 61 | 13 | 34 | – | 67 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 48 | 122 | 55 | 83 | 105 | 98 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 132 | 208 | 149 | – | 242 | 176 | – | – |
| Summa tillgångar | 215 | 226 | 173 | 232 | 250 | 192 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 | – | – |
| Balanserat resultat | 17 | −31 | −21 | 34 | 24 | 105 | – | – |
| Fritt eget kapital | 26 | 17 | −31 | −21 | 34 | 24 | – | – |
| Eget kapital | 139 | 130 | 81 | 92 | 147 | 137 | – | – |
| Leverantörsskulder | 25 | 22 | 56 | 70 | 41 | 2 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 76 | 95 | 91 | 140 | 103 | 55 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 215 | 226 | 173 | 232 | 250 | 192 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 64,6 % | 57,7 % | 47,2 % | 39,5 % | 58,8 % | 71,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 144 % | 141 % | 98 % | – | 167 % | 177 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,3 % | 4,9 % | −1,2 % | −7 % | 1,3 % | −11,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,3 % | 4,9 % | −1,2 % | −7,1 % | 1,3 % | −11,7 % | −7,9 % | 2,5 % |
| Omsättningstillväxt | −31,5 % | 16,5 % | 8,4 % | −0,6 % | 13,2 % | 8,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,4 % | 37,4 % | −12,5 % | −60,4 % | 6,8 % | −59,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 675 tkr | 986 tkr | 846 tkr | 780 tkr | 785 tkr | 694 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 9 tkr | 49 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 9 tkr | 49 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −49 tkr | 10 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 49 tkr | −10 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 139 tkr | 130 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 9 tkr | 49 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 26 tkr | 17 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 83 tkr | 17 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 120 tkr | 95 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 36 tkr | 77 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 62 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 87 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 21 tkr | 7 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 62 tkr | – |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 22 tkr | 14 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 9 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 46 tkr | 69 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar | 0 | 60 tkr |
| Reservfond | 13 tkr | 13 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Linussons Måleri & Bygg ABHuvudarbetsställe
Billingevägen 35, 761 75 Norrtälje
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556381-0661
Registreringsdatum
14 december 1989
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.