Liss Allservice AB
556948-1111Aktiebolagreg. 2013
Tyresö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 347 tkr
Resultat efter fin. poster
−269 tkr
Soliditet
−17 %
Anställda
4
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Pluggvägen 23 C, 135 46 Tyresö
Postadress
c/o Baca Villanueva, Pluggvägen 23 C, 135 46 Tyresö
Verksamhetsbeskrivning
Betongarbeten, grovstädning, bärhjälp, rivning, slutstädning, finstädning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 157 tkr | 29 tkr | – |
| 2021 | 2 834 tkr | 57 tkr | – |
| 2022 | 1 705 tkr | −253 tkr | – |
| 2023 | 2 293 tkr | 40 tkr | 68 tkr |
| 2024 | 3 989 tkr | 261 tkr | 231 tkr |
| 2025 | 2 347 tkr | −269 tkr | −38 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −17,5 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal −11,5 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −41,2 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 347 | 3 989 | 2 293 | 1 705 | 2 834 | 1 157 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 347 | 3 989 | 2 293 | – | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 165 | 644 | 81 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 643 | 967 | 772 | – | – | – |
| Personalkostnader | 1 803 | 2 098 | 1 385 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 12 | 13 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 610 | 3 722 | 2 252 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −264 | 267 | 41 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | −0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 5 | 6 | 1 | – | – | – |
| Finansiella poster | −5 | −6 | −1 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −269 | 261 | 40 | −253 | 57 | 29 |
| Resultat före skatt | −269 | 261 | 40 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 99 | 13 | – | – | – |
| Årets resultat | −269 | 162 | 26 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | 0 | 0 | – | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 12 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 12 | – | – | – |
| Kundfordringar | 94 | 473 | 216 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 181 | 593 | 212 | – | – | – |
| Kassa och bank | 37 | 0 | 57 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 218 | 594 | 269 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 218 | 594 | 281 | 312 | 416 | 463 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 181 | 18 | −8 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | −88 | 181 | 18 | – | – | – |
| Eget kapital | −38 | 231 | 68 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 | 23 | 8 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 93 | 64 | 29 | – | – | – |
| Skatteskulder | 45 | 46 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 252 | 340 | 205 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 218 | 594 | 281 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 4 | 4 | 2 | 2 | 4 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −17,5 % | 38,9 % | 24,3 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 87 % | 174 % | 131 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −11,2 % | 6,7 % | 1,8 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −11,5 % | 6,6 % | 1,7 % | −14,8 % | 2 % | 2,5 % |
| Omsättningstillväxt | −41,2 % | 74 % | 34,5 % | −39,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 705,1 % | 70,4 % | 38,7 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 587 tkr | 997 tkr | 1 146 tkr | 853 tkr | 709 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −269 tkr | 162 tkr |
| Eventual forpliktelser | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −269 tkr | 162 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −162 tkr | −26 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 162 tkr | 26 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt | −38 tkr | 231 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −269 tkr | 162 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | −88 tkr | 181 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −88 tkr | 181 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 62 tkr | 55 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Koncessioner patent licenser varumarken liknande rattigheter | – | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 25 tkr | 65 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 114 tkr | 230 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 4 tkr | 23 tkr |
| Stallda sakerheter | 0 | 0 |
| Stallda sakerheter andra stallda sakerheter | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Liss Allservice ABHuvudarbetsställe
Pluggvägen 23 C, 135 46 Tyresö
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556948-1111
Registreringsdatum
7 november 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Tyresö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 43.999 – Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet
- SNI 43.320 – Byggnadssnickeriarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.